Osm světel (1993, 2020)
Leo Pavlát. Kompletní audiokniha. Mastering Petr Mašek.
Vypravují Jaroslav Kepka (1993), Arnošt Goldflam (2020) a Jan Potměšil (2020).
Natočeno 2. 2. 1993 (studio Panton) a říjen 2020 (V-Zenit). Vydal Supraphon 11. 12. 2020 (2 CD MP3, katalogové číslo SU 6631-2).
Pozn.: Rozšířená verze audioknihy Sedmiramenný svícen z roku 1993.
Pozn.: O počátcích světa, pohádky o králích, prorocích a rabínech ale i bajky o zvířátkách a humorné příběhy z městečka Chelm.
Židovská kultura patří k nejstarším na světě. Kromě hebrejské části Bible má i své pohádkově laděné příběhy, legendy a bajky, jež mnohdy dělí tisíce kilometrů a tisíce let. V této audioknize můžeme najít výběr z nejznámějších textů, čerpajících z Tóry (biblických Pěti knih Mojžíšových), ale i vyprávění z Talmudu a midrašů, stejně jako folklór Židů sefardských, aškenázských, chasidů i židovského Kocourkova, městečka Chelmu. Každou kapitolu otvírá světlo z osmiramenného svícnu, upomínajícího na svátek chanuka, svátek světel, slavený v zimě, 25. dne měsíce kislev židovského kalendáře. Poslechneme si příběhy naplněné velkou láskou a dobrem, o praotci Abrahámovi, vůdci Mojžíšovi, králích Davidovi a Šalomounovi, proroku Eliášovi, o legendárních rabínech, žijících kdysi ve Svaté zemi a uslyšíme i bajky, jež vytvořili. Autor literární předlohy Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze, vybral a převyprávěl dávné záznamy i pozdější tradiční židovskou slovesnost tak, aby texty pochopili a mohli se z nich radovat i dnešní děti a dospělí. Díky němu tak můžeme obdivovat nejen nesmírnou moudrost, kterou nám po staletích předávají, ale i humor a vtip, nalezneme v nich poučení, útěchu a posilu. Nahrávka obsahuje 71 vyprávění ze stejnojmenné knihy. Na záznam z roku 1994 v interpretaci Jaroslava Kepky nyní navazují Arnošt Goldflam a Jan Potměšil v nadšeném a zároveň pokorném přijetí zásadních sdělení, které nám Osm světel přináší.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku