Katovny a mučírny (2023)

Vlastimil Vondruška. Středověké praktiky mučení, pranýřování a řemesla katovského. Kompletní audiokniha. Režie Vojtěch Machálek.

Čte Justin Svoboda.

Natočeno 2023 (studio Soundguru). Vydalo Tympanum 19. 7. 2023 (1 CD MP3, katalogové číslo TYM825-0, celková délka 2 hod. 15 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Základní mučení se dělilo do dvou kategorií – první byla ta mučení, která mohla člověka nenávratně zmrzačit; druhá působila pouze silnou bolest, ale nemohla člověku vážně ublížit.

Kolik si proslulý kat Jan Mydlář naúčtoval za popravu 27 českých pánů? Jak probíhala poprava mečem či oběšením? Co směl mít odsouzenec v den smrti na sobě? Jak se pranýřováním trestaly menší přestupky a jaké byly nejběžnější způsoby mučení a mučící nástroje? Dnes nám může připadat zacházení se zločinci zbytečně kruté, bolestivé a nelidské, ale ve skutečnosti bylo přesně takové, jako sama doba. Kati, jejich biřici, ani městská rada s rychtářem nebyli sadisté, užívali pouze takové prostředky, které byly v jejich době dostupné a účelné. Tortura byla ve středověku a raném novověku běžnou součástí vyšetřování u světských a církevních soudů, kdy byla považována za legitimní způsob, jak dosáhnout přiznání obviněného. Kromě běžných způsobů mučení se někdy užívaly i zvláštní postupy, které znásobovaly utrpení. Ačkoliv se pravidla významně měnila, k mučení se mohlo přistoupit jen na základě významných důkazů, ovšem pak byly možnosti kata prakticky neomezené – zároveň však musel dbát na to, aby mučený nezemřel nebo aby pod tíhou útrap nezešílel či nespáchal sebevraždu. (anotace)

Vlastimil Vondruška (1955)
Český historik, publicista a spisovatel, autor mnoha historických detektivních příběhů. Dosud publikoval více než čtyřicet historických románů. Vedle knih s „vyšetřovatelem“ Oldřichem z Chlumu píše i historické epopeje z období Přemyslovců, Lucemburků a husitství. Poprvé se Oldřich z Chlumu objevuje v románu Dýka s hadem, který vyšel na podzim roku 2002. Vlastimil Vondruška patří k nejprodávanějším a nejoblíbenějším českým autorům. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal sedm cen čtenářů nakladatelství MOBA. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, cestování, štípání dřeva, fotografování a pes.

Justin Svoboda (1979) je český herec, moderátor a vypravěč, jeden z prvních propagátorů storytellingu v Česku. Po ukončení Arcibiskupského gymnázia absolvoval DAMU, herectví KALD. V letech 2002 až 2015 byl členem souboru Středočeského divadla Kladno – Lampion, vícekrát pohostinsky účinkoval v Dejvickém divadle, Divadle Na Fidlovačce, Státní opeře Praha, Divadle Na Zábradlí, aj. Získal cenu Erik festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem za nejlepší inscenaci a ocenění ocenění na festivalu Mateřinka za představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký, byl v širší nominaci na cenu Alfréda Radoka za výkon v představení O rackovi a kočce. Účinkoval ve vícero českých i zahraničních filmech, namátkou Hellboy, Jan Palach, televizní seriál Případy 1. oddělení, Bohéma, Zkáza Dejvického divadla.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)