Moderní člověk a náboženství (2023)

Tomáš Garrigue Masaryk. Duchovní krize člověka očima filozofa. Kompletní audiokniha.

Čte Martin Dusbaba.

Natočeno 2023 (studio Soundguru). Vydalo Tympanum 31. 7. 2023 (1 CD MP3, TYM969-0; celková délka 10 hod. 45 min.). Ukázka k poslechu zde.

Edice IQ

Pozn.: „Jak se stal z člověka staršího člověk moderní? Co ho činí moderním?“ Tak se ptá Masaryk ve svém filozofickém díle, v němž uvažuje o duchovní krizi člověka v sekularizovaném světě.

Krize moderního člověka je pro Masaryka krizí celého duchovního života. Tato krize se projevuje politicky, mravně, filozoficky i společensky – avšak jejím ohniskem byla podle Masaryka krize náboženská, kdy se moderní člověk odvrátil od vnějšího světa a začal se spoléhat jen na vlastní síly. V tomto spisu se Masaryk dotýká i sklonu k sebevraždám v moderní době a zamýšlí se nad jejich příčinami. Seznámit se s Masarykovými názory znamená uvědomit si, jak málo se změnily otázky, které si člověk stále klade. Vzrušující myšlenky nekonformního filozofa, který nemoralizuje, ale k jejich promýšlení přistupuje z pozic filozofie, sociologie a psychologie.

Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937)
První československý prezident, vědec, filozof, pedagog, politik a žurnalista. Symbol morální autority. Narodil se v Hodoníně, vystudoval gymnázium a filozofickou fakultu ve Vídni. Po příjezdu do Prahy si v českém prostředí vytvořil mnoho odpůrců svými názory a postoji, jmenujme kritiku katolické církve, českého nacionalismu a antisemitismu, jeho roli v hilsneriádě či odmítnutí pravosti rukopisu Královédvorského a Zelenohorského. Na poli politiky Masaryk se spolupracovníky formuloval nový politický směr – realismus. Za první světové války zaujal stanovisko nezávislosti českého národa a jeho vystoupení ze svazku Rakouska-Uherska, v USA zorganizoval kampaň na podporu samostatného státu. Dne 14. listopadu 1918 byl zvolen prvním prezidentem, 24. května 1934 jím byl zvolen počtvrté a naposledy.

Martin Dusbaba (1976)
Český herec, rodák z Pardubic. Po absolvování studia na gymnáziu strávil rok na Střední divadelní škole při Severomoravském divadle v Šumperku. Poté byl přijat na Katedru alternativního a loutkového divadla pražské DAMU, do ročníku Jany Březinové a Jana Borny. Absolvoval roku 2001. Spoluzakládal Studio Řetězová (později Řetízek), Divadlo Nablízko, Divadlo Aqualung. Později byl angažován v kladenském Divadle Lampion. Nyní je členem souboru Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami. Vytvořil postavy ve filmech Petra Nikolaeva nebo Věry Plívové-Šimkové, hrál v seriálech Redakce, Letiště, Cesty domů, Sanitka 2 a dalších. Jeho zálibami jsou poezie a výtvarné umění (jakož i všechny další druhy umění) a cestování.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)