Nemesis (2023)

Agatha Christie. Kompletní audiokniha. Hudba Karpof Brothers. Režie Daniel Tůma.

Čte Růžena Merunková a Otakar Brousek II.

Natočeno 2023. Vydalo Voxi v roce 2023 (MP3, celková délka 9 hod. 22 min.). Ukázka k poslechu zde.

Pozn.:  Výstřední milionář Jason Rafiel, s nímž se slečna Marplová setkala v příběhu Karibské tajemství, odkázal slečně Marplové zvláštní dědictví – slečna Jane získá 20 000 liber, když přijde na kloub případu, o kterém nemá žádné informace. Heslo zní NEMESIS (bohyně pomsty). Slečna Marplová nabídku přijímá. O několik dní později se dovídá, že jí pan Rafiel zaplatil putování po anglických historických domech a zahradách. Brzy zjistí, že tím Rafielův plán nekončí.  (anotace)

Lit.: Macháček, Tomáš:  Láska jako nejděsivější slovo na světě. In web Naposlech.cz, 9. 1. 2024 (recenze). – Cit.:  Slečna Marplová přijímá záhadnou výzvu zesnulého milionáře, který jí ve své poslední vůli slíbil nemalou částku za odhalení pravdy. Háček ovšem spočívá v tom, že se jí ani náznakem neobtěžoval sdělit, o co jakou záležitost se má jednat. Podle jistých náznaků se domnívá, že patrně půjde o vraždu. Jenže když neví, kdo má být obětí, jak a kde má hledat vraha?
Napsáním dvanáctého románu Nemesis se Agatha Christie v roce 1971 s postavou postarší zvídavé dámy Jane Marplové v podstatě rozloučila. Ta se sice objevila ještě v posmrtně vydané Zapomenuté vraždě z roku 1976, ta byla ovšem (stejně jako finální Opona v případě Hercula Poirota) napsána mnohem dříve a několik desítek let čekala v trezoru na své publikování. Oba tyto romány spojuje ještě něco – kritici se shodují, že představují mnohem důstojnější závěrečné tečky za dobrodružstvími oblíbených detektivů, než poslední napsané knihy, v nichž se Poirot i Jane Marplová objevili. Jak Nemesis, tak především poirotovští Sloni mají paměť, totiž trochu trpí pomalejším dějem s absencí výraznější akce, některá fakta se v nich omílají dokola tak, že se čtenář začne ptát, kam se vytratila jiskra a vtip starších příběhů. Rozdíl je to zejména v porovnání s o deset let dříve vydaným Karibským tajemstvím, v němž se slečna Marplová dokonce vydala na exotickou dovolenou. Nic naplat, autorce v té době táhlo na osmdesát a stejně jako slečnu Marplovou s Poirotem i ji samotnou již trápily četné neduhy stáří, které se postupně vkrádaly i do jejího psaní.

Navzdory tomu se určitě nedá říct, že je Nemesis příběhem, který by bylo lépe vynechat. I přes výše uvedené přišla Christie s několika zajímavými motivy, z nichž ten hlavní jsme zmínili už na začátku – jak je možné vypátrat pachatele zločinu, o němž nic nevíme? Odpověď dá slečně Marplové postava Jasona Rafiela, s nímž se potkala ve výše zmíněném Karibském tajemství. Aby mohla splnit své poslání a pomstít křivdu, vyšle ji tento výstřední muž na poznávací zájezd po krásách historických venkovských sídel a zahrad. Slečně Marplové dochází, že mezi dalšími účastníky zájezdu bude nejspíše někdo, kdo o zločinu, který má odhalit, něco ví. I prostředí autobusového výletu působí originálně, byť se od něj ve druhé části knihy autorka vzdálila a pátrání přesadila do tradičnějších kulis panského domu.

Adaptací Nemesis se na obrazovkách objevilo hned několik, žádná se však příliš nedržela děje původní knihy. Kdo by se tedy chtěl seznámit s příběhem tak, jak jej autorka napsala, může sáhnout po audioknize. O tu se jako již tradičně postarali v AudioStory, kde v režii Daniela Tůmy (občas v alternaci s Jindřiškou Novákovou) pro vydavatelskou značku Voxi, patřící pod křídla Albatros Media, vznikla již většina románů se slečnou Marplovou. A Daniel Tůma je (spolu s Ondřejem Timplem jako duo Karpof Brothers) podepsán i pod velmi zdařilou doprovodnou hudbou, za níž by se nemusela stydět ani leckterá televizní adaptace.

Navzdory tomu, že většina postav jsou ženy, i tentokrát se průvodcem dějem stal osvědčený a tvárný Otakar Brousek ml. Ten se v nejrůznějších hlasových polohách doslova vyžívá, takže postavy v jeho podání huhňají, tu se nesměle pisklavě zajíkají, jinde hlubokými tóny nevrle bručí. To Růžena Merunková je v promluvách slečny Marplové jaksepatří důstojná, jemná a místy až upejpavá, ačkoliv tento poslední dojem vyvrací tím, jak nebezpečná je pro pachatele zločinů, s nimiž nemá žádné slitování a bez rozpaků je vydá spravedlnosti. Tehdy se mění v opravdovou Nemesis, bohyni spravedlivé odplaty.

Naivitu a roztržitost slečna Marplová na své okolí jen hraje, aby se dostala k informacím, které pro své pátrání potřebuje. Je příjemné sledovat, jak se Růženě Merunkové daří tuto přetvářku zejména v dialozích s postavami v podání Otakara Brouska ml. přenést i k uším posluchačů, aby se v napínavém finále ukázala zcela jinak, jako nebojácná a léčky stražící amatérská pátračka, v jejímž projevu není ani stopy po předstírané zapomnětlivosti a roztomilém klevetění. A na úplném konci během závěrečného resumé na nás vtipně zamrká i samotná autorka jako v dobách své největší slávy, to když s roztomilostí sobě vlastní a jiskrou v oku slečna Marplová hovoří s právními zástupci zesnulého pana Rafiela o tom, jak naložit se sumou, která jí má připadnout.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)