Reminiscencie (Reminiscence, 2023)

Dominik Dán. Kompletní audiokniha.

Čte Martin Mňahončák.

Natočeno 2023. Vydal Publixing v roce 2023 (MP3, celková délka 10 hod. 51 min.). Ukázka k poslechu zde.

Série Deník dobrého detektiva #36

Pozn.: V kriminalistike platí zásada, že čím skôr sa detektívi dostanú k mŕtvole, tým väčšie majú šance na dolapenie vraha. Inak povedané, čím je prípad čerstvejší, tým je viac stôp na porovnávanie, tým je viac očitých svedkov, tým je lepšia východzia pozícia na vyšetrovanie. Paradoxne sa na jeseň 2008 detektívom z kancelárie stoštyridsaťjeden dostal na stôl najstarší prípad s akým sa kedy stretli.

Stal sa pred päťdesiatimi šiestimi rokmi – vedenie od detektívov žiadalo, aby v prípadoch streľby na utekajúcich emigrantov na štátnej hranici s Rakúskom skúmali možnosť obviniť vtedajších členov pohraničnej stráže z trestných činov vrážd. Na Krauzove veľké prekvapenie bolo utekajúcich nespokojencov so socialistickým zriadením neúrekom, bohužiaľ, aj mŕtvych bolo viac, ako by pripustil zdravý rozum.

Na skúšku, či je vôbec možné po takom dlhom čase niečo vyšetriť, si jeden prípad vybrali a pustili sa do pátrania. Vražda piatich emigrantov – vrátane dvoch detí – na ostnatých drôtoch v blízkosti Petržalky z roku 1952 vtedy v spoločnosti nezarezonovala, lebo sa o tom písať nesmelo, no po rokoch neslobody sa písať a aj klásť otázky smie. Krauz sa rozhodne vyskúšať, kam až by ho nové otázky v starom prípade priviedli. Otázky, no hlavne odpovede. Čo zistí, je neuveriteľnou zmesou špionážnych hier s detektívnym podtónom, esenciou utrpenia, krvi, nenávisti a fanatizmu. (anotace)

Lit.: Lojín, Jiří: Dominik Dán se opět vrací do dávné minulosti. In web Vaše literatura, 3. 8. 2023 (recenze). – Cit.: Na tom, že se Dominik Dán inspiruje případy, které se udály před nějakou dobou, není nic neobvyklého. Ostatně pro čtenáře je často zajímavější, pokud jde o reálný zločin, mnohdy i takový, o kterém četl v titulcích novin. V nové audioknize  Reminiscencie se ovšem autor ponořil do minulosti pořádně hluboko.

reminiscence2U Dominika Dána jsme zvyklí na detektivky poměrně vysoké kvality. Ale většinu z nich zařazujeme do pomyslné poličky, kam dáváme knihy sloužící pro ukrácení volné chvíle a nepožadujeme po nich, aby nám přinesly nějakou přidanou hodnotu v podobně nových informací. Pro úplnost připomínám, že za nové informace považuji i ty, které jsme v minulosti získali, ale už je beznadějně zapomněli. Napsal jsem „většinu z nich“, protože v některých si připomeneme politickou scénu na Slovensku i situaci v době divokých devadesátek, která byla snad ještě divočejší, než u nás.

Audiokniha Reminiscencie nás však vrací dál, do doby, která by z paměti slovenského i českého národa neměla nikdy vymizet. Po komunistickém převratu v únoru 1948 nastala vlna zatýkání, procesů s nepohodlnými osobami, věznění i poprav. Režim se postupně zostřoval. Reakce lidí, kteří se cítili ohroženi, byla očekávaná, snažili se dostat do bezpečí. V místě, kde se odehrává děj audioknihy, se přecházela hranice do Rakouska.

Někteří lidé se pokoušeli o přechod sami, jiní za pomoci převaděče, audiokniha představuje dobře organizovanou síť, využívající zkušeného pašeráka, který z nutnosti přesedlal ze zboží na lidský kontraband.

Pro komunistickou vládu nebylo žádoucí, aby mu utíkali lidé, z propagandistického hlediska jde o velký průšvih. Režimu však šlo i majetky a v neposlední řadě o potrestání domnělých viníků. Proto za vydatné pomoci sovětských poradců zajišťoval hranice čím dál tím víc. Na překotné budování zátarasů z ostnatého drátu doplatí skupina, která má být pro převaděče poslední před tím, než by měl natrvalo zůstat v Rakousku a plnit jiné úkoly. Rozpoutá se masakr, který je základem knihy a audioknihy Reminiscencie.

Děj knihy se odvíjí v různých časových rovinách, začíná již zmíněnou neúspěšnou akcí, k ní paralelně se rozvíjí „současnost“, datovaná do roku 2008. Hlavním hrdinou je opět detektiv Krauz. Jeho kancelář dostane za úkol vyšetřovat zločiny spáchané pohraniční stráží při ilegálních přechodech hranic, a on si jako první – modelový – případ vybere právě tento masakr.

Kniha se více podobá raným Dánovým textům, kdy do vyšetřování zpravidla zasahuje tajná služba, a také se setkáváme s bezejmennou postavou, která policistům odhaluje některá fakta, ale jen proto, aby je odradila od dalšího vyšetřování. Pokud jde o podobnost s dřívějšími knihami, i v této porušuje Krauz některá základní pravidla policejní práce a stává se osamělým detektivem. Samozřejmě, že v této pozici riskuje svůj život a má co dělat, aby se vymotal ze sítě různých lží a intrik.

Audioknihu načetl opět Martin Mňahončák, který se stal „dvorním“ interpretem dánovek a je třeba znovu konstatovat, že se své role zhostil naprosto dokonale a jeho hlas má už posluchač s těmito audioknihami spojený. Jeho výkonu není co vytknout, dokáže odlišit jednotlivé postavy bez toho, aby změny hlasu působily při poslechu rušivě.

Velkým přínosem audioknihy Reminiscencie je téma, které Dominik Dán zpracovává. Připomíná dobu, kdy byli lidé kriminalizování nebo dokonce zabíjeni jen proto, že chtěli svobodně žít, i dobu, kdy zuřila tichá válka různých špionáží a kontrašpionáží, na vybrané občany byl vyvíjen nátlak, aby spolupracovali se státní policií, ale také byli verbováni cizími tajnými službami. Stávalo se tak, že se ocitli v neřešitelném postavení. Čtenáři by si měli připomínat, v jakém režimu jsme žili a že nostalgické vzpomínky na dobu minulou jsou hodně zkreslené.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)