Pohádky (1974, 1976, 2014)

Alexandr Sergejevič Puškin (1-3) a Oscar Wilde (4, 5). Překlad Pavel Eisner (1), František Halas (2), Zdeňka Bergrová (3), J. Z. Novák (4, 5). Scénář a režie Tomáš Vondrovic. Realizace snímků Jarmila Bezděková (Puškin) a Jiří Šrámek (Wilde). Hudební režie Jan Vrána. Hudba Lubomír Poživil, hraje Jiří Kaniak – hoboj (3); Jan Rychlík /Partita pro sólovou flétnu – úryvky/, hraje Milan Munclinger – flétna (5). Zvuková režie ing. Adolf Řípa (slovo) a ing. Erich Kunze (hudba). Střih a mixáž Jiří Bartoš. Technická spolupráce Jaroslav Zach a Vladimír Novák.

Vyprávějí Dana Medřická (1), Zdeněk Buchvaldek (2, 3) a Karel Höger (4, 5).

Natočeno 11. 2. – 3. 7. 1974 v pražskému studiu Lucerna. Vydal Supraphon v roce 1976 (2 LP, Su 1 18 1707-8). Reedice Supraphonline, říjen 2014 (MP3).

Pozn.: V roce 2014 jako bonus k původnímu albu přidána nahrávka z roku 1960 – pohádka Oscara Wilde Slavík a růže – „o lásce, oběti a lidské malichernosti“ (čte Karel Höger).

Obsah: 1. Pohádka o mrtvé princezně a sedmi bohatýrech – 2. Pohádka o popovi a jeho dělníku Baldovi – 3. Pohádka o rybáři a rybce – 4. Šťastný princ – 5. Oddaný přítel.

Pozn.: Alexandr Sergejevič Puškin (*7. června 1799 – 10. února 1837)
Oskar Wilde (*6. října. 1854 – 30. listopadu 1900)

V roce 1976 vydal Supraphon album 1 18 1707 s pohádkami A. S. Puškina (Pohádka o mrtvé princezně a sedmi bohatýrech, Pohádka o rybáři a rybce, Pohádka o popovi a jeho dělníku Baldovi)
a pohádkami Oscara Wilde (Šťastný princ, Oddaný přítel)

Pohádky A. S. Puškina čerpají náměty z ruského prostředí a vycházejí ze staré ruské lidové slovesnosti. Právě pro jejich svébytnost se k nim neustále vracíme s obdivem a se zvědavostí.
Jedna z jeho nejznámějších pohádek Pohádka o rybáři a rybce, napsaná volným veršem, vypráví o chtivé, svárlivé stařeně, která chce neustále více a více moci a bohatství, není spokojena s žádným z mnoha darů zlaté rybky-královny moří.
Za svoji chamtivost je nakonec potrestána tím, že skončí tam, kde začala – je zase chudou rybářovou ženou v chatrči.
Veršovaná Pohádka o mrtvé princezně a sedmi bohatýrech přináší přesvědčení a poučení, že každá křivda bude potrestána.
Pohádka o popovi a jeho dělníku Baldovi je také veršovaná a vypráví o nespravedlivém popovi, který potřebuje dělníka a najme si Baldu. Ten chce za svou práci jen pořádně se najíst a dát popovi tři pohlavky za rok.
Pop vymýšlí práci, kterou by Balda nesplnil, ale ten se ošidit nedá….
—————————-
Netradiční pohádky Oskara Wilda jsou jedny z nejúchvatnějších pohádkových příběhů; děti v nich sice nenajdou černobílý svět dobra a zla, jejich konce nejsou vždy šťastné, ale ani lidský život není vždy takový.
Jsou to pohádky, kde děti mohou zjistit, že ne každý, kdo se tváří, že je hodný, skutečně hodný je…
Pohádka Šťastný princ je smutné podobenství o smyslu obětování se. Myšlenkově bohatá, lyrická pohádka vypráví o přátelství vlaštovky a osamělé sochy šťastného prince.
Vlaštovka před odletem do teplých krajin odpočívá na soše zemřelého prince, který až nyní, jako socha, vidí bídu a neštěstí lidí žijících dole, ve městě.
Vlaštovka neodlétne a pomáhá princi splnit jeho přání, aby vše, čím byl vyzdoben, věnoval na utišení lidské bídy…
Pohádka Odaný přítel je právě z těch, které děti učí, že někdy je opravdu lepší dávat si velký pozor na to, kdo je váš skutečný a nejlepší přítel…a jestli si vaše přáteství zaslouží…“ (sleeve-note, 2014).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)