Mezinárodní romské etno-emancipačního hnutí 1/5 (2021)
Připravili Karel Holomek a Eva Davidová.
Hosté: aktivista Vojtěch Lavička (1), historik Michal Mižigár (1), muzikoložka Petra Gelbart (1), Jana Horváthová (3), Čeněk Pýcha (ÚSTR) (3), Zbyněk Andrš, Univerzita Pardubice (3), Jana Horváthová (4), historik Dušan Slačka (4).
Natočeno 2021 (studio Mezinárodní konzervatoře Praha). Webová premiéra 1. dílu 8. 4. 2022 (Muzeum romské kultury).
Lit.: anonym: Druhá série podcastů od 8. dubna 2021. In web Muzeum romské kultury, duben 2021 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Ve čtyřech + jedné bonusové epizodě druhá série posluchačům postupně odhaluje široký kontext historických, kulturních a společenských souvislostí mezinárodního romského etno-emancipačního hnutí a zasazuje do něj v časovém horizontu 50 let reflexi role Muzea romské kultury. Zároveň klade vysoce aktuální otázky o tvorbě narativů vztahujících se ke kolektivní paměti, aktivismu a současné roli muzejních institucí.
1. Velikáni jako spojující články
Na 8. 4. připadá výročí 50 let (8. 4. 1971) od prvního Světového kongresu v britském Orpingtonu, na kterém byla formulována myšlenka mezinárodního romského etno-emancipačního hnutí, přijaty symboly romské identity, romská vlajka, hymna a také požadavek užívání slova Rom/Romka pro označení etnicity. Na základě této historické události se také slaví Mezinárodní den Romů.
Podcast klade otázky vztahující tento historický milník k současnosti. Uvědomovali si tehdejší delegáti kongresu význam události, jejíž datum bylo později vyhlášeno Mezinárodním dnem Romů? Jak se situace za 50 let změnila? Kde je International Romani Union dnes? Řeší se na mezinárodních platformách v současné době stejná/podobná témata nebo se debaty posunuly a změnily?
2. Velikáni jako spojující články – Milena Hübschmannová
Dílo zakladatelky československé romistiky Mileny Hübschmannové je nesmírně rozsáhlé a její životní odkaz má mnoho vrstev.
Ve 2. dílu 2. podcastové série věnované „velikánům“ reflektujeme práci docentky Hübschmannové i lidský rozměr její osobnosti.
Jak se tvoří narativ o díle někoho tak mimořádného? Uplynul dostatečný čas k reflexi? Jak pracovala? Díky čemu si dokázala získat všechny Romy a porozumět jejich kultuře? Nejen na období univerzitních studií romštiny pod jejím vedením vzpomínají bývalé studentky, dnes uznávané romistické kapacity, Helena Sadílková, Lada Viková a Karolína Ryvolová. Společně s nimi vzpomíná také blízká přítelkyně a spisovatelka Ilona Ferková.
Podcast je vydáván k výročí narození M. Hübschmannové (10. června 1933). Natáčení proběhlo ve studiu Mezinárodní konzervatoře Praha.
BONUSOVÝ MATERIÁL:
Osobní vzpomínka Ilony Ferkové na M. Hübschmannovou (..).
3. Výročí úmrtí etnoložky a jedné ze zakladatelek MRK, Evy Davidové
Paměťová instituce a společenská paměť – 30 let Muzea romské kultury
Karel Holomek a Eva Davidová
Souvislosti vzniku a specifika Muzea romské kultury ve srovnání s dalšími paměťovými institucemi. Kde je hranice mezi politickou a kulturní etno-emancipací? Jaké jsou limity ale i možnosti aktivismu? Jak pracovat s nejnovějšími trendy v prezentaci a zpracování společenské paměti?
Hosté: Jana Horváthová, Čeněk Pýcha (ÚSTR), Zbyněk Andrš, Univerzita Pardubice
4. Jak Rom píše romské dějiny – Bartoloměj Daniel
Představení osobnosti a díla jednoho ze zakladatelů a laureáta Ceny MRK 2021. Životní příběh i odborné polemiky jednoho z mála romských disidentů, prvního romského historika a klíčové postavy při zakládání Muzea romské kultury.
Hosté: Jana Horváthová, historik Dušan Slačka
5. díl Přání k oslavám 30 let
Rok 2021 se blíží do finále a stejně tak i oslavy třicetiletí Muzea romské kultury.
Vrcholí s nimi i naše podcastová série, v jejímž 5. bonusovém díle se romských osobností i odborníků ptáme na jejich reflexi muzea, na přání k výročí i vize do budoucna.
Hosté:
Dr. Petra Gelbart, muzikoložka, Harvard University, Helena Sadílková, Ph.D. vedoucí Katedry romistiky, FF UK
Vojtěch Lavička, publicista, aktivista,Čeněk Pýcha, Ph.D., vedoucí oddělení vzdělávání, Ústav pro studium totalitních režimů, Lada Viková, romistka, Univerzita Pardubice, Zbyněk Andrš, romista, Univerzita Pardubice
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku