Krása 1/7 (2022)

Linda Bartošová. Podcast, který chce nabourat stereotypy spojené s ženským vzhledem. Kreativní producentka a dramaturgyně Veronika Ruppert. Zvuk Jitka Špálová. Hudba Tea Sofia. Vizuály shotby.us.

Hovoří Linda Bartošová, Jana Kirschner (1), Dana Hamplová (2), psycholožka Tereza Škorupová (3), Nikola (4) a další.

Natočeno 2022. Premiéra 1. dílu 1. 11. 2022 (ČRo Rádio Wave), 4. dílu 22. 11. 2022 (ČRo Rádio Wave, 46 min.); 6. dílu 6. 12. 2022 (ČRo Rádio Wave, 47 min.).

Pozn.: Sedmidílný cyklus byl doprovozen několika souvisejícími rozhovory.

Lit.: Bartošová, Linda: Začíná podcast Krása: Linda Bartošová v něm řeší, proč nikdy nejsme dost. In web ČRo Radio Wave, 24. říjen 2022 (článek + teaser k poslechu). – Cit.: „Příliš krásy, málo krásy, problém bylo vlastně obojí. Zatímco kluci a muži v mém životě představovali sílu, moc a kontrolu, ženy byly často vzývané nebo naopak zatracované za něco, co ani neměly ve svých rukou,“ vzpomíná Linda Bartošová na své dospívání. V podcastové sérii Krása, která startuje na Radiu Wave 1. listopadu, dává slovo těm, kterým nevyhovuje stereotypní pojetí ideálního ženského vzhledu.

„Uslyšíte ženy veřejnosti známé i neznámé, mladší, starší, konvenčně krásné i ty s viditelnými odchylkami od společenských ideálů,“ popisuje Linda Bartošová. Podcast Krása otevírá téma přemýšlení žen o vlastním vzhledu, zamýšlí se nad tím, jak nás náš fyzický obal formuje. V sedmi epizodách reflektuje témata jako pretty privilege, feministický pohled na ženskou krásu nebo souvislost spokojenosti s vlastním vzhledem s fyzickým a duševním zdravím. Spolu s odbornicemi a odborníky odkrývá kořeny estetických norem a zpochybňuje stávající pravidla hry.

Některé z oslovených žen jsou se sebou spokojené, jiné ne. Všechny si prošly nebo stále ještě prochází komplikovaným procesem přijetí svého vzhledu. Některé se vyrovnávají s proměnami vzhledu po nemoci nebo úrazu, jiné do škatulek ideálního vzhledu nezapadaly nikdy: „Každá z mých respondentek bojuje s něčím jiným. Všechny nás ale spojuje jedno. Přejeme si, aby už žádná holčička, dívka nebo žena neměla pocit, že pro ni bude svět nepřátelským místem, když nedostojí neférově nastaveným parametrům.“

Podcast ilustrují vizuály fotografického dua shotby.us, které remixovalo tváře respondentek. (…)

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: Dívka roku. Linda Bartošová a Jana Kirschner o privilegiích a nejistotách královen krásy. In web ČRo Radio Wave, 1. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Korunka krásy mi otevřela svět. O respekt a sebedůvěru ale bojuju dodnes.“ Jana Kirschner a Linda Bartošová v podcastu Krása rozebírají privilegia a pasti ideálního ženského vzhledu.

„Obdivuju holky, které o sobě dovedou říct, že jsou dost. Já to ani po všech těch letech nedokážu,“ říká v podcastu Lindy Bartošové hudebnice Jana Kirschner. V intimním rozhovoru obě prozrazují, s jakými životními výhodami, ale zároveň také nejistotami a odsudky pro ně byla korunka ze soutěže krásy spojená. „Krása je všechno, jen ne povrchní téma. Žijeme ve světě, ve kterém je ženský vzhled nástrojem stejně silným jako moc, peníze nebo sociální postavení,“ dodává Linda.

„I ti nejbližší mě stále často hodnotí ne podle toho, jak jsem na koncertě hrála a zpívala, ale řeknou mi, že jsem u toho byla pěkná. A to mě vytáčí do nepříčetna,“ popisuje Jana. Obě se s Lindou shodují, že korunka krásy ze soutěže není zárukou zdravého sebevědomí a už vůbec jim nepřináší respekt okolí vůči jiným než vzhledovým kvalitám ženy. (…)

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: Čím chudší společnost, tím větší důraz na fyzický vzhled. Co o kráse prozrazují sociologické výzkumy? In web ČRo Radio Wave, 3. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Když pohlední lidé vstoupí do místnosti, vytvoří si pro sebe větší fyzický prostor. Zároveň se začnou dříve než ostatní dožadovat pozornosti,“ popisuje spoluautorka knihy Moc krásy Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. V doprovodném rozhovoru k podcastové sérii Krása vysvětluje, jaké společenské kódy jsou skryté ve stereotypech spojených s ženským vzhledem.

„Už ve školách věnují učitelé více pozornosti hezkým dětem. A existují studie o tom, že matky reagují na plačící miminko rychleji, když má symetrický obličej. Máme určité podvědomé charakteristiky, které asi nezměníme. Nemyslím si, že bychom někdy dospěli do společnosti, ve které by vzhled nebyl vůbec důležitý,“ říká v prvním doprovodném rozhovoru k sérii Krása socioložka Dana Hamplová. Poslechněte si, na jaké bariéry ohledně vzhledu naráží v současnosti ženy a na jaké muži.

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: Když kůže hoří. Život s těžkým ekzémem a akné prověří psychiku, sebevědomí může i posílit. In web ČRo Radio Wave, 8. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Díky ekzému jsem spontánnější, chci život prožít, ne jen přežít.“ Ve druhém dílu podcastové série Krása dává Linda Bartošová slovo dívkám a ženám s těžkým atopickým ekzémem a cystickým akné (..).

„Ve věku kdy se chce holka líbit a měla by si teoreticky užívat života, je to velice náročné,“ říká Nikola, jedna z dívek, které ve druhém dílu podcastu Krása popisují svůj život s těžkým atopickým ekzémem nebo akné. Změny vzhledu, fyzická bolest a necitlivé komentáře okolí ovlivnily jejich sebevědomí a prověřily partnerské i kamarádské vztahy. Prošly si těžkými stavy, ale dnes se cítí silnější než dřív.

„V maskérně je pro ně krása prací, takže jim nemůžu vyčítat otázky na tohle téma. Každé ráno jsem poslouchala řeči o tom, že se mi to zase zhoršilo, že to je fakt hrozný. Když jsem tyhle věty měla za sebou, vždy jsem si oddechla,“ vypráví televizní moderátorka Jana.

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: „Pohled do zrcadla byl zraňující.“ Jak se potlačené emoce promítají do kožních problémů? In web ČRo Radio Wave, 10. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poslechněte si, jak jsou kožní problémy provázané s vnímáním vlastní hodnoty a schopností říkat ostatním ne. O souvislostech mezi psychikou a zdravím kůže mluví Linda Bartošová s psycholožkou Terezou Škorupovou (…).

„Byla jsem na sebe přísná a nerespektovala jsem sama sebe. Kvůli tomu si mě nevážili ani ostatní lidé a často mi nevědomky ubližovali,“ popisuje psycholožka Tereza Škorupová. Je přesvědčená, že stres, který prožívala na vysoké škole, se promítl do velkého zhoršení ekzému. „Kůže je náš největší orgán, který tvoří hranici mezi námi a vnějším světem. Když je tato hranice narušená, věci zvenku snadno pronikají do nitra.“

Systematická a dlouhodobá práce na zlepšení vztahu k sobě podle psycholožky pomáhá k lepšímu psychickému zdraví i ke zlepšení ekzému. „Mí klienti si často nechávají líbit různé věci, neříkají svůj názor, bojí se odmítnout nebo projevit své emoce. To pak dělá neplechu na kůži,“ vysvětluje Škorupová. Sama si prošla těžkým ekzémem, situaci jí pomohla zlepšit úprava stravy a psychoterapie. (…)

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: Problém z toho dělají lidi okolo. Jak se žije ženám s alopecií, předčasnými šedinami nebo lupénkou? In web ČRo Rádio Wave, 22. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Problém z vypadávání vlasů dělají lidé okolo, jinak vlastně o nic nejde, v ničem mě to nelimituje,“ vysvětluje Nikola. Poslechněte si, jak se žije ženám s alopecií, předčasnými šedinami nebo lupénkou.

„Dnes už kolem sebe mám super lidi, kterým nezáleží na tom, kolik vlasů na hlavě mám. Mají mě rádi takovou, jaká jsem,“ říká Nikola. Ve čtvrtém dílu série Krása popisuje zkušenost s úplnou ztrátou vlasů, obočí a řas. Nevhodné poznámky od spolužáků i rodiny si vyslechla taky Kristýna, které se v patnácti letech objevily první šediny. Poslechněte si, jak se cítí ženy, které nezapadají do stereotypních představ o krásných vlasech.

„Nikdy mi nedávali žádný podnět k tomu, abych se cítila, že jsem divná, jiná nebo že je se mnou něco špatně. Cítím vůči své rodině velkou vděčnost,“ popisuje Nikola s dojetím v hlase. Kvůli autoimunitnímu onemocnění se s alopecií vyrovnává od dětství. (..)

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: Zlatovlásky, venuše a rozcuchané vdovy. Symbolika vlasů pohledem etnologa. In web ČRo Rádio Wave, 24. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Poslechněte si, odkud pramení popularita zesvětlování vlasů. Historický a společenský kontext účesů rozebírá Linda Bartošová s Martinem Rychlíkem, autorem knihy Historie vlasů.

„Úpravám vlasů se věnují všechny kultury na světě. Je to zásadní věc pro první dojem z člověka,“ říká Martin Rychlík, etnolog a autor knihy Historie vlasů. V rozhovoru s Lindou Bartošovou popisuje skryté významy za různými účesy nebo barvami vlasů. „S vlasy se čarovalo, zaklínalo, sídlila v nich magická síla. Zároveň byly vždy statusovým symbolem.“ Poslechněte si, jaké staré rituální funkce vlasů dodržujeme i dnes a z čeho vzešly známé stereotypy ohledně krásných vlasů.

Představa, že ženy mají dlouhé vlasy a muži jsou nakrátko, neplatí globálně. Třeba v Africe je to přesně naopak. U některých středoafrických etnik například nosí muži dlouhé paruky, s příčesky z ostříhaných kadeří svých manželek. A v Oceánii mají ženy hlavu dohola,“ popisuje Rychlík.

Poslechněte si, jak vypadaly nejstarší středoevropské účesy nebo jak ženské účesy ovlivnila první vlna feminismu. A pusťte si také celý díl Krásy o ženách, které nezapadají do stereotypních představ o krásných vlasech.

Lit.: Bartošová, Linda – Ruppert, Veronika: Box, činky a endorfiny. Krásu ve fyzické síle nevidí jen muži. In web ČRo Radio Wave, 6. prosinec 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Poslechněte si, jak se na krásu dívají ženy, které fascinuje box, kulturistika nebo cycling. Dá se tvrdým tréninkem získat zdravý vztah k vlastnímu tělu?

„To bylo to poslední, co moji známí čekali: že se budu namazaná hnědým v třpytivých plavkách promenádovat v kulturáku,“ směje se kadeřnice Nina. Říká, že kvůli soutěži v bikini fitness ztratila pár přátel, ale získala lepší vztah k vlastnímu tělu. „Našla jsem své limity a zjistila, co po svém těle nemůžu chtít.“ Pohled na ženský vzhled a sebevědomí sdílí v šesté epizodě série Krása trenérka boxu, soutěžící v bikini fitness nebo instruktorka cyclingu.

„Vím, že není normální cvičit několikrát denně. Já se tak cítím dobře, ale snažím se to nesdílet, protože nechci budovat toxický mindset,“ říká Tereza Hodanová. Krásu, kterou dřív dost řešila, dnes záměrně odkládá na druhou kolej. „Vím, že nikdy nebudu vypadat tak, jak bych chtěla. Necítím se ošklivá ani velekrásná. Vzhled beru jako něco, do čeho teď neinvestuju svou energii.“

„Krásu vidím v tom, když se cítím silná, ať už mentálně nebo fyzicky. Ruku v ruce s tím ale jde i to, že sílu používám s citem, že toho nezneužívám. Pak bych si krásná nepřipadala,“ popisuje trenérka boxu Lenka. Vedle soukromé praxe boxu vede i kolektivní tréninky. Chodí do nich ženy ze složitých rodinných poměrů, které si prošly náročnými situacemi. Poslechněte si, jestli se dá proboxovat k sebevědomí. (…)

Lit.: Zbořil, Jonáš: Linda Bartošová: Slast už si nenechám nikým zkazit. In web Seznam Zprávy, 5. 11. 2024 (rozhovor). – Cit.: „Mrzí mě, že se mi nedaří mužům vysvětlit, že jsou v tom s námi,“ říká Linda Bartošová, bývalá moderátorka, nyní autorka podcastu Slast, který zkoumá, co zatěžuje ženskou sexualitu a co ji naopak pomáhá osvobozovat.

Bývalá moderátorka České televize či pořadu Spotlight Aktuálně.cz před pár dny vydala první díl své nové podcastové série Slast. Ta vychází na stanici Českého rozhlasu – Radiu Wave – a zkoumá ženskou sexualitu.

„Sex nám může sloužit jako pole ke hře a k objevování,“ říká Linda Bartošová. „Můžeme v něm nacházet různé vrstvy identity, které v normálním životě řešit nemůžeme, protože se to nehodí.“ Bartošová jedním dechem dodává, že sexualita je nesmírně pestré pole, ve kterém se projevuje také dynamika moci. (…)

V lidech vzbuzuju emoce z různých důvodů, vlastně to asi nedokážu popsat, musela bych se zeptat ostatních, ale nedávno mi psala jedna moje milá tehdejší kamarádka z tábora, na který jsem jezdila každý rok. Psala: Přesně takhle na tebe ti lidé reagovali už tam. Nebála ses chodit do her, které byly pro kluky, zároveň jsi byla namalovaná. Tohle lidi vždycky rozčilovalo. Snažím se přijít na všechny důvody, proč to tak je. Ale poprvé v životě to přijímám. Snažím se to otočit do síly a říct si: Není úžasné, že mám možnost vzbuzovat takovou míru pozitivní i negativní vazby? Moje práce rezonuje, to nemůže říct každý – ani v českých médiích. To je obrovské privilegium. Nechala jsem si zkazit Krásu, polovinu toho podcastu jsem strávila v slzách a bylo mi hodně špatně, ale Slast už si nenechám zkazit nikým.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)