Přepište dějiny – Když za Haškem, tak na Lipnici (2023)

Připravili Martin Groman a Michal Stehlík.

Hovoří autoři a kastelán a místostarosta Lipnice Marek Hanzlík.

Natočeno 2023. Webová premiéra 19. 4. 2023 (Přepište dějiny, 32 min.).

Lit.: Groman, Martin – Stehlík, Michal: Osudy dobrého Jaroslava Haška: trochu tajemna a hodně zmatku. In web Deník N, 19. 4. 2023 (článek). – Cit.:  (…) Zodpovědný bolševický funkcionář, vážený intelektuál, statečný voják, který se několikrát osvědčil v boji. Ne, nejde o žádného zasloužilého komunistu, ale takto nějak byl dlouho v Rusku vnímán Jaroslav Hašek. Ani stopa po bohémovi, a dokonce ani po spisovateli humoristických povídek. Ostatně ještě před ruským zajetím se Hašek jako voják vyznamenal i v rakouské armádě na haličské frontě, a byl dokonce – on, bohém a anarchista – povýšen.

Není naším záměrem pojednat zde Haškův spletitý osud v několika odstavcích, vyšly a vycházejí o něm tisíce stránek studií od autorů mnohem povolanějších. Není účelem ani Haška nějak nově přepsat, to se mu dělo už za života a masivně pak desítky let po smrti, kdy si z něj různí lidé brali vždy jen to, co se jim hodilo – někdy ho viděli jen jako pijana, jindy humoristu nebo komunistu.

My se u příležitosti Haškova letošního dvojího výročí (sto let od smrti, zemřel 3. ledna 1923 v Lipnici nad Sázavou, a sto čtyřicet let od narození, narodil se 30. dubna 1883 v Praze) podíváme na to, co se s nejpřekládanějším českým spisovatelem dělo v posledních letech jeho života a proč se z komisaře komunistické strany stal zase bohémem, který z Prahy zmizel na Lipnici, aby tu za pouhých šestnáct měsíců napsal své největší dílo. (..)

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)