Ani napočtvrté se Maroš Straňák a David Šimon nedočkali obnovy soudního řízení v případu vraždy důchodce v obci Slopné ve Zlínském kraji. Rozhodl tak v pondělí krajský soud ve Zlíně. Oba muži si za vraždu seniora Miroslava Sedláře už odseděli přes jedenáct let, soud jim udělil tresty ve výši 24,5 a 20,5 roků. Oba ale nadále tvrdí, že jsou nevinní. Jejich případ se stal námětem pro podcastovou sérii Seznam Zpráv Slopné: Kdo je vrah?, která letos získala Novinářskou cenu za analyticko-investigativní žurnalistiku a také Cenu veřejnosti. (…)
5:59 – Slopné: Kdo je vrah? 1/6 (2023)
Investigativní série. Reportérka Adéla Jelínková a fotografka Christine Havranová víc než rok pátraly po okolnostech vraždy, která se odehrála v roce 2011 v obci Slopné na Zlínsku. Soud poslal za brutální ubití staršího muže do vězení dva mladíky, kteří i po jedenácti letech za mřížemi stále tvrdí, že jsou nevinní. Oba dostali výjimečné tresty v délce přes dvacet let. Připravily Adéla Jelínková a Christine Havranová. Editor Barbora Sochorová, Vojtěch Krasnický. Sound design a hudba Martin Hůla. Zdroje audioukázek: Zlínský deník, TV NOVA, ČT 24, Policejní spis Vražda ve Slopném.
Natočeno 2023. Webová premiéra 1. dílu 20. 10. 2023 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 47 min.); 2. dílu 27. 10. 2023 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 48 min.); 3. dílu 3. 11. 2023 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 50 min.); 4. dílu 10. 11. 2023 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 46 min.); 5. dílu 17. 11. 2023 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 49 min.).
Obsah: 1. Krev, kukla a úklid – 2. Kufřík, lakýrky a výjimečný trest – 3. Pachovky, znalci a hod kostkou – 4. Dva bratranci, dvě svědectví, jedna lež – 5. Čas vraždy, alibi a zatajená DNA – 6.
Lit.: Jelínková, Adéla – Havranová, Christine: Záhadná smrt seniora na Zlínsku: Podezření patologa se potvrdilo. Nebyl to pád. In web Seznam Zprávy, 20. 10. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Seznam Zprávy znovuotevírají případ brutální vraždy, který se před dvanácti lety odehrál v obci Slopné na Zlínsku. Za ubití místního seniora už jedenáct let ve vězení sedí dva muži. Jenže ti tvrdí, že jsou nevinní. Reportérky Adéla Jelínková a Christine Havranová v šestidílné investigativní sérii Slopné: Kdo je vrah? pod hlavičkou zpravodajského podcastu 5:59 pátrají po nových důkazech. Jejich zjištění odhalují souvislosti, které zásadním způsobem mění pohled na vraždu. (…)
Případ, který se v září roku 2011 na Zlínsku odehrál, je v médiích znám jako „vražda ve Slopném“. Slopné je malá vesnička čítající ani ne šest set obyvatel schovaná mezi kopci ve Zlínském kraji.
Před dvanácti lety se tam místní museli vypořádat se smrtí jednoho ze sousedů – sedmasedmdesátiletého Miroslava Sedláře. „Tady vám o tom nikdo nic neřekne. Všichni se bojí,“ hodnotí po letech jedna z obyvatelek Slopného. „Já vám to říkám, jak to je,“ dodává.
Lékařka záchranné služby do protokolu uvedla, že Miroslav Sedlář zemřel poté, co spadl ze schodů.
Doktor z pitevny ovšem nahlásil, že smrt si důchodce jednoznačně nezpůsobil nešťastnou náhodou sám, ale že jej někdo brutálně ubil – a to nejméně třiceti ranami do hlavy a dalších částí těla. (…)
Autorky podcastu mluvily s vyšetřovateli případu, s odsouzenými Marošem Straňákem a Davidem Šimonem i svědky. Především ale přicházejí s novými důkazy a vyvracejí některá původní svědectví – což zásadním způsobem mění pohled na případ vraždy ve Slopném tak, jak jej předkládali právě kriminalisté, žalobce nebo soudy.
Příběh navíc v detailech přináší mrazivé souvislosti o českém justičním systému. Odpykávají si trest za vraždu ve vězení skutečně ti praví pachatelé?
Lit.: Jelínková, Adéla – Havranová, Christine: Odsoudili je za brutální vraždu. Tehdy se ani neznali, říká svědek. In web Seznam Zprávy, 27. 10. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Seznam Zprávy v investigativní sérii Slopné: Kdo je vrah? pod hlavičkou podcastu 5:59 znovu otevírají případ brutální vraždy Miroslava Sedláře, která se před 12 lety odehrála v obci Slopné na Zlínsku. Reportérky Seznam Zpráv se tentokrát zaměřily na dva odsouzené a jejich rodiny. Maroš Straňák a David Šimon si od soudů vyslechli dvacetileté tresty, už 11 let za mřížemi ale oba tvrdí, že jsou nevinní. A že se v době vraždy ani neznali. Reportérky objevily nového svědka, který jejich slova potvrzuje. (…)
Maroš Straňák a David Šimon odsouzení za vraždu Miroslava Sedláře aktuálně pobývají ve věznici Kuřim vzdálené asi půl hodiny od Brna. Reportérky je ve vězení několikrát navštívily, aby natočily jejich verzi příběhu.
Oba už 11 let tvrdí, že jsou nevinní – a že s vraždou důchodce Miroslava Sedláře ve Slopném na Zlínsku nemají nic společného. Shodně navíc zdůrazňují, že v době vraždy se ani neznali. Tím se hájili i u soudů, soudci jim ale neuvěřili. (…)
Lit.: Jelínková, Adéla – Havranová, Christine: Pachové stopy hrály roli u tisíců případů. Jde mi mráz po zádech, říká expert. In web Seznam Zprávy, 3. 11. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Metoda pachové identifikace osob se v dnešní době ve většině evropských zemí nepoužívá. Podle studií je totiž nespolehlivá, v Česku se navíc do roku 2018 prováděla špatně. Jako nepřímý důkaz posloužily pachové stopy i při soudním procesu, kdy soudce uložil výjimečné tresty Davidu Šimonovi a Maroši Straňákovi. (…)
Metoda pachové identifikace osob sehrála v případu vraždy ve Slopném zásadní roli. Speciálně vycvičení policejní psi identifikovali pachy odsouzených Davida Šimona a Maroše Straňáka na mnoha místech v domě zavražděného Miroslava Sedláře – i na pohozené zakrvácené kukle nebo rukavicích.
Oba odsouzení, kterým později soudy uložily výjimečné tresty, ale dodnes tvrdí, že v Sedlářově domě nikdy nebyli a s vraždou nemají nic společného. (…)
Lit.: Jelínková, Adéla – Havranová, Christine: Něco za něco? Korunní svědek vraždy seniora změnil výpověď. In web Seznam Zprávy, 10. 11. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V případu vraždy ve Slopném, za kterou sedí už 11 let ve vězení David Šimon a Maroš Straňák, sehrály klíčovou roli, vedle pachových stop, výpovědi dvou Straňákových spoluvězňů. Bratranci Milan a Ludvík Rakašovi, korunní svědci obžaloby, před soudem tvrdili, že se jim Straňák ve vazbě k vraždě důchodce přiznal.
Ludvík Rakaš však nyní při rozhovoru s reportérkami zcela obrátil a řekl, že se mu muž k vraždě nepřiznal nikdy – a že čin naopak popíral. Rakaš zároveň dodal, že dostal nabídku nižšího trestu, pokud bude v případu vypovídat. (…)
Bratranci Rakašové dostali před zlínským soudem prostor v lednu 2014. V té době probíhalo již druhé kolo dokazování v případu vraždy ve Slopném. Zlínský krajský soud nejdříve Maroše Straňáka a Davida Šimona v roce 2013 viny zprostil, žalobce se ale odvolal a Vrchní soud v Olomouci případ vrátil do Zlína.(…)
Lit.: anonym: Pachové stopy jako důkaz? Tristní výsledky blízké náhodě, tutlalo se to, je to závažné, říká expertka. In web DVTV, 12. 1. 2024 (anotace + video rozhovor). – Cit.: „Jsou minimálně desítky případů, kde hrála pachová stopa významnou roli, přitom je to velice problematická metoda. Dnes už se postupně odkrývá, jak extrémní a závažná věc to je,” říká expertka na pachovou identifikaci Milena Santariová. „Kdyby mě měli soudit na základě pachových stop, bála bych se, jako důkazní prostředek je to nespolehlivé,” dodává.
Lit.: anonym: Zlínský soud neobnoví řízení v případu vraždy ve Slopném. Odsouzení nesplnili podmínky. In web IRozhlas, 15. 7. 2024 (článek). – Cit.: Krajský soud ve Zlíně zamítl návrh na obnovu řízení v případu brutální vraždy seniora ve Slopném na Zlínsku z roku 2011. V minulosti za ni byli odsouzeni Maroš Straňák ze Slovenska a Čech David Šimon, odpykávají si tresty 24,5 a 20,5 roku vězení. Návrh na obnovu řízení podali oba. Obnovy řízení se Straňák se Šimonem v uplynulých letech domáhali několikrát, avšak taktéž bez úspěchu. Vinu dlouhodobě popírají.
V červnu při závěrečných návrzích Straňák před soudem zopakoval, že vraždu nespáchal. Účast na vraždě znovu odmítl i Šimon, řekl, že s ní nemá vůbec nic společného. Obhajoba žádala, aby soud v případu zrušil předchozí rozsudky krajského a vrchního soudu a rozhodnutí na ně navazující, povolil obnovu řízení a vrátil věc státnímu zástupci k došetření. (…)
Tvrdí, že některé důkazy, na základě nichž byli Straňák se Šimonem v minulosti odsouzeni, se podařilo vyvrátit a navíc se objevily důkazy nové, které svědčí o jejich nevině. Obžaloba s tím nesouhlasí. Nezjistily se podle ní žádné nové skutečnosti, které by odůvodňovaly obnovení řízení.
Justice v minulosti uznala oba muže vinnými při zohlednění pachových stop nalezených na místě činu. Byly i na těle zavražděného. K usvědčení Straňáka se Šimonem přispěl také svědek Milan Rakaš. Tvrdil, že se mu Straňák ve vazbě svěřil s účastí na loupežném přepadení, které skončilo vraždou. (…)
Lit.: Kabrhelová, Lenka: Nový proces v kauze Slopné nebude. Špatná vizitka českého soudnictví, říká novinář. In web Seznam Zprávy, Krajský soud ve Zlíně neobnovil proces v případu vraždy v obci Slopné. Ve vězení za tento čin už víc než 11 let sedí Maroš Straňák a David Šimon, protagonisté podcastové série Slopné: Kdo je vrah? Autorky série, reportérky Seznam Zpráv, Adéla Jelínková a Christine Havranová vnesly do případu řadu nových zjištění, které je posléze přivedly i na lavici svědků. Na obnovení procesu to ale podle soudu nestačí. (…)
Lit.: Jelínková, Adéla – Havranová, Christine: Deset bílých míst ve verdiktu o vraždě ve Slopném. In web Seznam Zprávy, Zlínský krajský soud zamítl obnovu řízení vraždy ve Slopném, za kterou 12 let sedí ve vězení dva muži. Tvrdí, že jsou nevinní. Seznam Zprávy prozkoumaly písemné odůvodnění verdiktu a ukazují, kde v kauze zůstávají otazníky. (…)
Soudce zlínského krajského soudu Pavel Dvorský písemně odůvodnil, proč letos v červenci zamítl obnovu řízení v kauze vraždy seniora Miroslava Sedláře ve Slopném na Zlínsku. Za tu už téměř 12 let ve vězení sedí dva muži – Maroš Straňák a David Šimon. A celou dobu svoji vinu popírají.
Jejich odsouzení stojí na pachových stopách a výpovědích recidivistů – bratranců Rakašových.
Reportérky Seznam Zpráv v šestidílné investigativní podcastové sérii Slopné: Kdo je vrah?, která získala Novinářskou cenu, přinesly nová zjištění. Ta zpochybňují předchozí odsuzující rozsudky. Podle soudce Dvorského ale tyto důkazy nestačily. (…)
Lit.: anonym: Seznam Zprávy uspěly ve třech nominacích v Novinářské ceně. In web Seznam Zprávy, Nadace OSF zveřejnila seznam nominovaných na Novinářskou cenu 2023. Seznam Zprávy uspěly v celkem třech kategoriích, tři nominace budou soutěžit proti ostatním novinářským projektům. (…)
Seznam Zprávy se v nominacích na Novinářskou cenu objevují pravidelně. Tentokrát do výběru postoupily audiovizuální rozhovor 5:59 o proměně klimatu na čtyřech kontinentech, investigativní projekt Slopné: Kdo je vrah? a Mapa kvality života jako zástupce inovativní žurnalistiky. Kromě samotné nominace projekt Slopné zároveň soutěží v Ceně veřejnosti.
„Tři nominace, a zejména v kategoriích analyticko-investigativní žurnalistika, inovativní žurnalistika a audiovizuální rozhovor, jsou skvělou zprávou pro naši redakci,“ raduje se šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. „Do jisté míry kopírují hlavní pilíře Seznam Zpráv.“ A naznačuje, na jakou metu by chtěla redakce mířit v dalších ročnících: „Ještě nám k tomu schází kategorie ekonomická žurnalistika, ale věřím, že to přijde třeba zase příště.“
„Podcast 5:59 nedávno oslavil druhé výročí, takže tuto nominaci beru i jako dárek k narozeninám. Ten další dárek nadělil tým Lenky Kabrhelové našim posluchačům minulý víkend – to když uvedli nový podcastový čtrnáctideník ‚MDŽ‘,“ kvituje ocenění audio týmu Jiří Kubík. Fanoušky podcastu rovnou láká k poslechu nového projektu, který „připomíná témata, která řeší ženy a která by se přitom měla týkat všech. Posluchači tedy rozhodně mohou být i muži.“
Nadšení neskrývá ani z potenciálu dvojnásobného ocenění projektu Slopné. „Podcast ‚Slopné: Kdo je vrah?‘, na kterém se společně s autorkami výrazně podílel tým 5:59, je pro mě opravdu mediální událostí loňského roku. Důkladná investigativní práce v terénu, analýza stovek dokumentů, konfrontace s mnoha aktéry – a hlavně nasvícení velkého problému týkajícího se práce policie i justice…“ předestírá práci, kterou na projektu realizační tým odvedl. „Jsem hrdý na to, že taková věc vznikla v Seznam Zprávách,“ uzavírá. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku