Přepište dějiny – Škola základ života (2023)

209. díl podcastu připravili Martin Groman a Michal Stehlík.

Natočeno 2023. Webová premiéra 1. 11. 2023 (Přepište dějiny, 32 min.; Gazetisto, 52 min.).

Pozn.: Reforma školství je věčně živé téma. Co ale vlastně přinesla Marie Terezie? Kdy se zakázaly tělesné tresty? Proč se učitelky nesměly vdávat? A kolik nových škol postavila první republika na Slovensku a v pohraničí? Prostě dítě je už od 18. století v moci státu. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak dojde na dětství a školu „za totáče“. Tak zpátky do lavic! (anotace)

Lit.: Groman, Martin – Stehlík, Michal: „Máme tu školství jako za Marie Terezie.“ V jistém ohledu kéž by… In web Deník N, 1. 11. 2023 (článek) – Cit.: Od dob Josefa II. se investice do budoucí generace rovná z hlediska státu naději, že jej nejen podpoří a neohrozí, ale budou se díky vzdělání na jeho rozvoji zásadně podílet.

Seriál Přepište dějiny: Téma reformy školství má tu výhodu, že je stále aktuální, nikdy nedořešené. A tak je zrovna teď, stejně jako kdykoli jindy, ideální doba podívat se na několik aspektů vývoje vzdělávání v českých zemích, které by mohly pomoci zasadit některé naše představy o školství a jeho roli do širšího kontextu. (…)

Dodnes se učíme, že školství u nás zásadně reformovala císařovna Marie Terezie a po ní její syn Josef II. Role josefínských reforem osmnáctého století ale byla v mnohém ohledu především ustavující. Už tehdy se rozhodovalo o tom základním, co možná dnes ve veřejné debatě o školství chybí. Je to právě tato doba a její osvícenská víra v rozum a racionalitu, které se pokusí vytrhnout dítě z dříve dominujícího kontextu rodiny, obce a církve a převést jej pod vliv státu. Důvod to mělo prostý, stát vsadil na svou vlastní budoucnost.

Dítě školou povinné a systémově vzdělávané se poprvé stává tím, kdo do domácnosti a do světa dospělých může přinášet nové trendy, poznatky, ale také ideje a ideologie. Potomek se stává spolupracovníkem státu. Samozřejmě spolupracovníkem v zásadě nevědomým podle hesla: „Kdo neví, že slouží, slouží nejlépe.“ Osvícenské reformy v zásadě vycházely z představy o ideové indoktrinaci dítěte. Ne náhodou se především Josef II. pokusil o sekularizaci školství, když se vzdělávací systém snažil vymanit z moci církve, která na věc hleděla podobně. (…)

Lit.: anonym: Škola základ života. In web Přepište dějiny, 1. 11. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Reforma školství je věčně živé téma. Co ale vlastně přinesla Marie Terezie? Kdy se zakázaly tělesné tresty? Proč se učitelky nesměly vdávat? A kolik nových škol postavila první republika na Slovensku a v pohraničí? Prostě dítě je už od 18. století v moci státu. V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak dojde na dětství a školu „za totáče“.

Použité zvuky: Obecná škola (1991, režie: Jan Svěrák), Škola základ života (1938, režie: Martin Frič), Cesta do hlubin študákovy duše (1939, režie: Martin Frič), Marečku, podejte mi pero! (1976, režie: Oldřich Lipský), My všichni školou povinní (1984, režie: Ludvík Ráža), Gympl (2007, režie: Tomáš Vorel st.), Vrať se do hrobu! (1989, režie: Milan Šteindler), Jak svět přichází o básníky (1982, režie: Dušan Klein), Vyšší princip (1960, režie: Jiří Krejčík), Kulový blesk (1978, režie: Ladislav Smoljak, Zdeněk Podskalský), Televarieté (1988, režie: Pavel Háša), Škola otců (1957, režie: Ladislav Helge).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)