5:59 – Když válčí umělá inteligence (2024)
Připravila Lenka Kabrhelová. Editor a koeditor Eduard Freisler, Barbora Sochorová. Sound design a hudba Martin Hůla.
Hovoří profesorka mezinárodního práva na Univerzitě v Utrechtu Jessica Dorsey.
Natočeno 2024. Webová premiéra 1. 3. 2024 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 23 min.).
Lit.: Kabrhelová, Lenka: Umělá inteligence ve válce. Regulace chybí a odnáší to civilisté. In web Seznam Zprávy, 1. 3. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rychlý nástup umělé inteligence mění situaci na bojišti velkých světových konfliktů. Technologii už využívají válčící strany jak na Ukrajině, tak v Gaze. Panují přitom obavy, že ve výsledku mohou trpět především civilisté. Dokáže lidstvo vyřešit palčivé otázky odpovědnosti, transparentnosti, předsudků i rizika pro samotnou lidskou existenci? A jak reálná je hrozba nové éry závodů ve zbrojení?
Konflikty na Ukrajině a v Gaze se stávají laboratoří pro válečné využívání umělé inteligence, říká v podcastu 5:59 profesorka mezinárodního práva na Univerzitě v Utrechtu Jessica Dorsey.
„To, že se AI začala v konfliktech využívat, se obecně bere jako nejvýznamnější změna v charakteru vedení válek vůbec. Je to velká věc a vývoj tohoto odvětví je obrovský,“ říká Dorsey, která se využíváním AI technologií ve vojenství dlouhodobě zabývá.
V Gaze AI skrze systém známý jako Gospel dokáže podle Dorsey během jediného dne identifikovat na sto cílů, které mohou být zničeny. Dříve, bez pomoci umělé inteligence, to přitom bylo asi 50 cílů ročně.
Právě rychlost a široký záběr jsou podle profesorky jedněmi z předností, které AI má a díky kterým nám může usnadnit běžný život. Ve válce ale podle Dorsey může rychlost ovlivnit rozhodovací proces, a když jde o životy lidí, měli bychom mít vyšší standardy. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku