Přepište dějiny – Balíme se na dovolenou (2024)
276. díl podcastu připravili Martin Groman a Michal Stehlík.
Hostem je docent Martin Franc.
Natočeno 2024. Webová premiéra 26. 6. 2024 (Přepište dějiny, 57 min.).
Lit.: anoym: Balíme se na dovolenou. In Přepište dějiny, 26. 6. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu) – Cit.: Májka, turisťák, lovečák, lečo v konzervě a řízek mezi chleby. Vozili si Češi domácí kuchyni na dovolenou z nutnosti nebo protože místní jídla u Baltu či Balatonu neradi? O tom jsme si povídali s docentem Martinem Francem. A kde jinde, než v lidové jídelně, která přečkala až do dneška. Jednu takovou jsme našli na pražském Smíchově. Takže… dvakrát živáň!
Použité zvuky: Dovolená s Andělem (1952, režie: Bořivoj Zeman), Chalupáři (1975, režie: František Filip), Olga (2014, režie: Miroslav Janek), Kde se vzalo lečo? (YouTube, 10. 8. 2023), Archiv ČT24 Maso, uzeniny (ČT 2023), Archiv ČT24 Pečivo a pekaři (ČT 2022), Archiv ČT24 Restaurace a jídelny (ČT 2021), Archiv ČT24 Dovolená za dráty (ČT 2021), Filmový zpravodaj 32/1988 Cesty za obědem – O kvalitě závodního stravování na nejrůznějších pracovištích (YouTube, 18. 7. 2022), Úroveň bufetov v socializme 1977 (YouTube, 22. 2. 2020).
Lit.: Groman, Martin – Stehlík, Michal: Češi na dovolené. Paštiky či zavařené maso nás kdysi „proslavily“, oblíbené konzervy ale hrály roli i v procesu se Slánským. In web Deník N, 26. 6. 2024 (článek). – Cit.: Seriál Přepište dějiny: Zabalit řízky, paštiky, trvanlivé salámy a jedeme na dovolenou. I když posměšné označování českých turistů za „paštikáře“ postupně oslabuje, nelze si nepovšimnout jistých kontinuit a tradic v gastronomických návycích, které české dovolenkáře a výletníky provázely po desetiletí. Někdy jde o vyloženě úsměvné i překvapivé souvislosti. Podcast Přepište dějiny (odkaz najdete na konci textu) se v novém dílu s hostem docentem Martinem Francem věnuje právě tomuto fenoménu. Podívejme se na něj tedy podrobněji. (…)
Mluvíme-li o cestování a dovolené jako o masovém fenoménu, nelze v českých a československých podmínkách jít před dvacáté století, a především před jeho druhou polovinu. Rozvoj dovolených souvisí logicky s fenoménem volného času a také s ekonomickými možnostmi společnosti. Zatímco vyšší vrstvy se už po první válce uchylovaly k pobytům v hotelech a letních bytech, většina, pokud vůbec ve svém volnu cestovala, spíše rozvíjela výlety, tramping a stanování. Například oblíbené chalupářství bylo až vyloženě fenoménem éry komunismu.
S tím se ovšem úzce pojí souvislosti v oblasti gastronomie. Potřeba vozit si s sebou jídlo klidně na celý pobyt u moře nebo na horách vycházela spíše z ekonomického aspektu než z obavy z místní kuchyně. Vlastní jídlo vyšlo rodinu levněji a navíc skýtalo jistotu osvědčených pokrmů. Zajímavý v tomto ohledu je například řízek mezi chleby jako tradiční svačina na cesty, který se objevil už po druhé světové válce, kdy by vzhledem k nedostatku potravin bylo nasnadě očekávat spíše nějaké skromnější řešení. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku