Výtah Respektu – Raději pastevecký pes než kulka. Častější odstřel vlků farmářům nepomůže (2024)
Připravila Zuzana Machálková.
Hovoří Miroslav Kutal, odborný garant projektu Vlčí a Rysí hlídky.
Natočeno 2024. Webová premiéra 4. 7. 2024 (Respekt.cz, 17:00 h.; 18 minut).
Lit.: Machálková, Zuzana: Raději pastevecký pes než kulka. Častější odstřel vlků farmářům nepomůže. In web Respekt.cz, 4. 7. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Výtah Respektu: Souhrn dne a rozhovor s Miroslavem Kutalem z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.
Dobrovolnická iniciativa Vlčí a Rysí hlídky dostala jako vůbec první český projekt cenu v prestižní evropské soutěži The European Union’s Citizen Science Prize 2024. Je součástí programu Šelmy Hnutí Duha, a jejím cílem je, aby dobrovolníci sběrem srsti a trusu, tedy takzvaných pobytových stop, vlků a rysů přispívali k vědeckým poznatkům o těchto šelmách, a potažmo i k jejich ochraně. Stalo se tak v době, kdy se nejenom česká, ale i evropská debata točí kolem toho, jestli kvůli škodám páchaným vlky ne/snížit jejich ochranu. V současnosti je jejich střílení v ČR nelegální. „Třeba na Slovensku byl vlk po desetiletí loven a měli jsme možnost pozorovat, jestli to sníží konflikt nebo ne, jeden z našich výzkumů ukázal, že lov vlků neměl žádný vliv. Výše škod není vůbec závislá na tom, kolik se v tom regionu odstřelilo vlků. Mnohem důležitější je pracovat s ochranou stád v konkrétních lokalitách, ať už je to používání lepších elektrických ohrad nebo pasteveckých psů,“ říká ve Výtahu Respektu Miroslav Kutal, který je odborným garantem výše zmíněného projektu a akademickým pracovníkem Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Jaká je v Česku situace s vlky? Opravdu jsou takovým ohrožením, nebo jen žijeme v mýtech, které se o vlcích dlouhodobě šíří?
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku