5:59 – MDŽ: Když jazyk diskriminuje (nejen) ženy (2024)

Připravily Lenka Kabrhelová, Veronika Lehovcová Suchá.

Hovoří moderátorka podcastu MDŽ Veronika Lehovcová Suchá, dramaturgyně a bohemistka Marta Ljubková, lingvistka Jana Valdrová a moderátorka Lenka Kabrhelová.

Natočeno 2024. Webová premiéra 30. 8. 2024 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 50 min.).

Lit.: Kabrhelová, Lenka – Lehovcová Suchá, Veronika:  Čeština umí šikanovat. Proč v češtině říkat hostka a nepřechylovat příjmení. In web Seznam Zprávy, 30. 8. 2024 (článek+ nahrávka k poslechu) – Cit.: Diskriminovat a šikanovat lze člověka i pomocí jazyka. Čeština to podle lingvistka Jany Valdrové umí dobře a přitom nenápadně. Neužívají se například ženská pojmenování mnoha profesí, nebinární jazyk je cílem útoků a zesměšňování a především v psaných textech se stále přechylují příjmení cizinek. (…)

Podle lingvistky Jany Valdrové, jedné z hostek podcastu MDŽ, umí být čeština sexistická, a to i přes to, že užívá tři rody. Problém podle ní nastává třeba v přílišném používání generického maskulina, tedy zahrnování žen pod mužské názvy osob.

Jana Valdrová připomíná, že studie jazykových laboratoří už dávno dokázaly, že když se mluví o poslancích, politicích, odbornících nebo expertech, trvá déle, než si lidé v takových pozicích představí ženu. „A má to i ekonomické dopady,“ upozorňuje lingvistka.

 „Existují nabídky profesí, ve kterých se člověk může vyučit, třeba truhlář, tesař nebo automechanik. A dívku nenapadne ani ve snu, že by se mohla přihlásit na automechaničku,“ popisuje Jana Valdrová s tím, že to samé platí i opačně třeba pro povolání zdravotní sestry, kde pojmenování spjaté s ženským tvarem odrazuje některé zájemce o studium z řad mužů. (….)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)