Dějiny bez konce – Superbohatí v dějinách. Baťa, Berlusconi, majetkové nerovnosti a kolonialismus (2024)

Připravili Ondřej Bělíček, Ondřej Crhák a Eliška Farová.

Natočeno 2024. Webová premiéra (Alarm, 79 min.).

Pozn.: Podcast o přehlížených dějinách a nových pohledech na historii. Ondřej Bělíček studoval historii, dělal hudbu a pracoval v knižním nakladatelství. Ondřej Crhák je historik se zaměřením na dějiny Dálného Východu a kolonialismu. Eliška Farová vystudovala na Filozofické fakultě UK obor České dějiny v evropském kontextu se zaměřením na moderní a soudobé dějiny. (anotace)

Lit.: Bělíček, Ondřej – Crhák, Ondřej – Farová, Eliška: Superbohatí v dějinách. Baťa, Berlusconi, majetkové nerovnosti a kolonialismus. In web Alarm, 14. 6. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Startuje nový podcast Alarmu o historii Dějiny bez konce. Těšit se můžete na nové pohledy na historii, rozhovory s historiky z Česka a ze zahraničí, stejně jako na tipy na nové knihy, výstavy a filmy s historickou tematikou. (…)

Alarm spouští svůj první podcast o historii. Redaktor Alarmu Ondřej Bělíček, historik Ondřej Crhák a pedagožka Eliška Farová budou v novém podcastu Dějiny bez konce hovořit o nových pohledech na historii, podívají se na přehlížené dějiny, budou vás informovat o zajímavých knižních novinkách nebo výstavách, filmech a seriálech s historickou tematikou. Součástí podcastu budou také rozhovory s tuzemskými a zahraničními historiky.

V úvodním dílu podcastu se podíváme na knihu As Gods Among Men (Jako bohové mezi lidmi) italského historika Guido Alfaniho, která vyšla v prosinci minulého roku v nakladatelství Princeton. Guido Alfani ve své knize zkoumá pohled na bohaté a jejich roli ve společnosti v tzv. západním světě od starověku do současnosti.

Ve své knize probírá zrod finančních elit ve středověku, jejich křehké postavení ve společnosti v souvislosti s křesťanskou teologií a morálkou, která odsuzovala hamižnost a hromadění bohatství jako smrtelný hřích. Následné období etablování bohatých ve společnosti v době raného novověku, kdy v souvislosti s rozvojem protestantství a kapitalismu se tento pohled na bohaté měnil a bohatí začali být vnímáni jako ctnostné a schopné osobnosti. Věnuje se také období největších majetkových a společenských nerovností v dějinách, které postupně gradují od 19. století v souvislosti s první a druhou průmyslovou revolucí, kdy v předvečer první světové války dosahovaly svého maxima.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)