Podle údajů Eurostatu cestuje pravidelně za prací do zahraničí více než 60 tisíc českých občanů. Většina z toho připadá na Německo. Dojíždění do spolkové republiky se přitom vyplácí nejen kvůli podstatně vyšším výdělkům. Lidé tam dostávají na své děti přídavky z německého sociálního systému, a to i v případě, že trvale žijí v Čechách. Na jedno dítě dostanou v přepočtu přes šest tisíc korun.
Jedním z rodičů, kteří tyto výhody pro pendlery mohli využívat, je i Michala Králová.
„Žít v Česku, pracovat v Německu. Pro mě to takhle bylo výhodné. Mně se v Čechách líbí,“ popsala matka dvou dcer, která žije v Černovicích u Holýšova na Plzeňsku. Za hranicemi pracovala v hotelu a díky tomu si tak na německých přídavcích podle vlastních slov přišla na 12 tisíc korun měsíčně (v nahrávce žena hovoří o přídavcích ve výši téměř 200 eur, respektive 5000 korun, to ale není přesné, od roku 2023 je v Německu fixní výška tzv. Kindergeld na jedno dítě 250 eur, tedy více než 6000 korun – pozn. red.).
Michala Králová se v rozhovoru nepodělila jen o zkušenosti s prací v Německu. V úvodním dílu speciálního projektu Takoví jsme, který uvádíme v rámci pořadu Ve stínu, vypráví také o trpké ztrátě partnera nebo o svých názorech na politiku a mezilidské vztahy. (…)
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku