Čínský režim využívá mladé influencery k vylepšování obrazu Číny v zahraničí. Připravila Kateřina Šafaříková. Editor a koeditor Pavel Vondra, Dominika Kubištová. Sound design David Kaiser. Hudba Martin Hůla. Zdroje audioukázek: TikTok – @honzimichalek, YT – Sibiřan, Hypecast via X.com – @vildafranek, TikTok – @pepazhang, TikTok – @achillerka, TikTok – @p_fiala, TikTok – @marian.jurecka, TikTok – @tomiospd, FB – Čínský rozhlas pro zahraničí, czech.cri.cn, YT – Benatar, YT – Lukefry, YT – Meon.
Hovoří analytička Středoevropského institutu pro asijská studia Veronika Blablová.
Natočeno 2024. Webová premiéra 13. 11. 2024 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 28 min.).
Lit.: Šafaříková, Kateřina: Honzíkova cesta do totalitní říše. Jak český tiktoker přijal nabídku z Číny. In web Seznam Zprávy, 13. 11. 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Českými sociálními sítěmi v těchto dnech hýbe debata o čínské propagandě. Spustil ji případ tiktokera Jana Michálka, který se na pozvání čínské reklamní agentury vydal do provincie Sin-ťiang. Co bude režim známý třeba i potlačováním lidských práv dělat se záběry z výletu, se ale neptal. Podle expertů je nejspíš Čína využije k vytváření pozitivního obrazu v zahraničí. (…)
Čínská propaganda může mít mnoho podob. Někdy se tamní komunistická strana, ale třeba i firmy, které v zemi působí, snaží oslovovat politiky ze zahraničí, se kterými by mohly navázat spolupráci. Jindy třeba akademiky nebo studenty, kterým nabízí stáže či studijní pobyty v Číně. Další velkou skupinou, na kterou cílí, jsou potom influenceři.
A zdá se, že jedním z těch, kteří se nechali čínskou propagandou využít, je i Čech Jan Michálek. Dvacátník, kterého na TikToku sleduje téměř milion fanoušků a na Instagramu více než 200 tisíc, během léta sdílel nejrůznější fotky a videa z čínské provincie Sin-ťiang. Obdivoval na nich třeba krásy čínského venkova nebo tamní toalety.
Teď se ale ukázalo, že do Číny dorazil – alespoň podle jeho vlastních slov – na pozvání tamní reklamní agentury. „Jak vám chodí spolupráce, tak mně přišel nějaký čínský e-mail. (…) Tak jsem na to odpověděl a oni mi fakt napsali. A letěl jsem do Číny, měl jsem všechno zaplacený a ještě jsem dostal peníze,“ popsal svou zkušenost v pořadu Hype-Cast. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku