Přepište dějiny – Rok 1894 nejen v Havlíčkově Brodě (2024)
332. díl podcastu připravili Martin Groman a Michal Stehlík.
Natočeno 23. 11. 2024 (Havlíčkův Brod, Krajská knihovna). Webová premiéra 3. 1. 2025 (Gazetisto).
Pozn.: Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě si v listopadu loňského roku připomněla 130 let od svého založení. Při této příležitosti jsme se na místě blíže podívali na rok 1894 a na jeho události. Došlo především na proces s Omladinou a také Dreyfusovu aféru.
Přenesme se do roku 1894 – v Praze soudí Omladinu, Francie žije Dreyfusovou aférou, v Národním divadle v Praze hrají poprvé Maryšu. Do knihoven přichází novinky jako Staré pověsti české, Kniha džunglí nebo Poklad na Stříbrném jezeře. Nejvyšší čas založit knihovnu, ať je pro čtivo kam chodit. (anotace)
Martin Groman (1976)
Novinář, publicista a „doktor přes staré noviny“ působící na katedře mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK a na MUP. Jinak též předseda Společnosti Ferdinanda Peroutky, autor textů a knih o starých, původních komunistech a jejich zmařených iluzích – například o Františku Krieglovi (2023). Druhou nohou stojí v rybníku obsahového marketingu, editování a copywritingu.
Michal Stehlík (1976)
Historik-slovakista. Začínající s tématem česko-slovenských vztahů, postupující přes zákruty komunistického Československa až k obecnému mudrování o dějinách. Autor knih a výstav. Učí již třetí dekádu za katedrou vysoké školy. Svůj svět dělí mezi katedru a muzea – kdysi dávno řídil filosofickou fakultu, kde nyní garantuje obor Muzejní studia, a aktuálně vede Památník národního písemnictví. Svět s údivem objevuje mimo jiné i očima osmi potomků.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku