Blahosklonný den (2014)
Richard Weiner. Povídka českého spisovatele ze sbírky Lítice líčí vzácné chvíle oddechu na srbské frontě během 1. světové války. Připravil Petr Turek. Režie Vlado Rusko.
Účinkuje Kamil Halbich.
Natočeno 2014. Premiéra 23. 6. 2014 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.; 30 min) v cyklu Moderní povídka. Repríza 1. 9. 2021 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.); 4. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.) ke 140. výročí narození R. Weinera.
Lit.: -tur- (= Turek, Petr): Richard Weiner: Blahosklonný den. In web ČRo 3 Vltava, červen 2014 (anotace). – Cit.: Povídka českého spisovatele ze sbírky Lítice líčí vzácné chvíle oddechu na srbské frontě během 1. světové války.
Český básník, prozaik a novinář Richard Weiner (1884–1937) byl na počátku roku 1912 povolán do aktivní vojenské služby na srbských hranicích, kde strávil v neklidné atmosféře půl roku. Pak se ocitl nakrátko v Paříži, odkud psal pro Lidové noviny. V červenci 1914 se vydal domů, aby se zotavil.
Po vypuknutí války Weiner znovu nastoupil vojenskou službu. V roce 1915 byl pro duševní zhroucení demobilizován. Povídka s názvem Blahosklonný den ze sbírky Lítice (1916) mistrným stylem líčí šťastně teskné chvíle oddechu na srbské frontě.
Lit.: Mačas, Dominik: Let vrány, Ruce, Blahosklonný den a další povídky Richarda Weinera na oslavu 140. narozenin. In web ČRo 3 Vltava, 6. listopad 2024 (článek) – Cit.: Před sto čtyřiceti lety, 6. listopadu 1884, se v Písku narodil básník, prozaik a publicista Richard Weiner. Studia chemie a pivovarnictví mu mohla zajistit pohodlný život. Místo toho dal ale přednost literatuře. Na jeho tvorbu měly vliv válečné zkušenosti z bojů na srbské frontě i podněty z pařížského uměleckého prostředí, ve kterém se pohyboval řadu let před válkou i po ní. (…)
Po skončení první světové války působil Richard Weiner až do své smrti v roce 1937 jako dopisovatel Lidových novin z Paříže. Navázal zde významné kontakty s uměleckou scénou té doby, zejména s literáty ze skupiny Le Grand Jeu. Pro Lidové noviny psal fejetony, politické články i recenze děl francouzské literatury.
V poválečném období Weiner vydal několik klíčových básnických a povídkových sbírek, které nesly výrazné prvky expresionismu. Svým dílem ovlivnil nastupující mladou básnickou generaci, například Jiřího Ortena nebo Jiřího Koláře. (…)
Richard Weiner byl na počátku roku 1912 povolán do aktivní vojenské služby na srbských hranicích, kde strávil v neklidné atmosféře půl roku. Po vypuknutí první světové války Weiner znovu narukoval. V roce 1915 ale byl pro duševní zhroucení demobilizován. Povídka Blahosklonný den ze sbírky Lítice (1916) mistrným stylem líčí šťastně teskné chvíle oddechu na srbské frontě. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku