Pěší ptáci (2016)
Jiří Gruša. Povídka českého spisovatele, překladatele, disidenta a diplomata. O jednom domě, jehož správa se nedá odlišit od zlého snu. Z knihy sebraných próz připravila Marie Nováková. Režie Martina Schlegelová.
Účinkuje Tomáš Kobr.
Natočeno 2016. Premiéra 2. 1. 2017 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h) v cyklu Moderní povídka a (77) k 40. výročí prohlášení Charta 77. Repríza 20. 10. 2020 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.); 12. 10. 2023 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.) k Mezinárodnímu dni samizdatu.
Lit.: anonym: Hutka, Klíma, Kotrlá, Pecka a Gruša. Poslechněte si povídky ke Dni samizdatu! In web web ČRo 3 Vltava, 9. říjen 2023 (článek). – Cit.: Všechny pronásledované za autorství literárních či publicistických děl, za šíření svobodných myšlenek a za uchovávání kulturních hodnot připomíná Mezinárodní den samizdatu, který byl v roce 2016 ustanoven v pražské knihovně Libri prohibiti na 12. října. Vltavská Povídka se připojuje cyklem próz českých autorů, kteří v době normalizace nemohli oficiálně publikovat a jejich díla vycházela v samizdatových edicích. (…)
Jiří Gruša (1938–2001) byl český básník, filozof, prozaik a překladatel, zakladatel časopisu Tvář. Po podpisu Charty 77 byl zbaven českého občanství. Usadil se v Německu, kde se prosadil jako spisovatel. Od listopadu 1989 se účastnil veřejného života, byl velvyslancem v SRN a v Rakousku.
Povídka Pěší ptáci nese rysy experimentálních textů 60. let, vyskytují se v ní nevysvětlitelné jevy na pozadí banálních, přízemních situací. Jinotajné sdělení umožňuje pojmenovat konflikt jedince a systému v jeho nelítostné podstatě. Jiří Gruša ji napsal v Německu poté, co byl na základě udání zbaven československého občanství a jako občan bez státní příslušnosti a čekatel na vyřízení svého německého právního postavení.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku