Půl roku na útěku před smrtí (2017, 2018)

CoverAlena Wagnerová. Experimentální povídka současné české autorky o tom, jak lze také vnímat vlastní stáří. Režie Apolena Novotná.

Účinkuje Růžena Merunková. 

Natočeno 2017. Premiéra 27. 11. 2017 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h) v cyklu  Tahle země bude pro starý a Současná povídka.

Vydala Radiotéka, září 2018 (MP3).

Lit.: Gojda, Petr: Pustit se břehu a zestárnout s Vltavou. In web ČRo 3 Vltava, 26. listopad 2017 (článek). – Cit.: Od pondělí 27. listopadu se zapojujeme do rozhlasového tematického Týdne stáří. Všechny stanice Českého rozhlasu – každá podle svého – se budou zabývat stářím jako životní etapou i společenským statutem. Nám přísluší věnovat se tématu stáří jako východisku umělecké tvorby, jako kulturnímu fenoménu. Čeká nás něha i naděje, hravost i nadsázka a vyhýbat se nebudeme ani bolesti. (…)

Pondělní Současná povídka, kterou uvádíme v premiéře, se stářím inspiruje nejen tematicky, ale také formálně. Spisovatelka Alena Wagnerová dělá probírku životními tématy na konci – uvidím ještě někdy moře? Co tu po mně zůstane? Fragmentární, deníkovou povídku Půl roku na útěku před smrtí teprve před nedávnem vydala Revolver Revue. (…)

 Lit.: anonym: Alena Wagnerová: Půl roku na útěku před smrtí. In web ČRo 3 Vltava, 27. listopad 2017 (článek). – Cit.: Premiéra experimentální povídky současné české autorky o tom, jak lze také vnímat vlastní stáří.

Když je člověku osmdesát, přemýšlí o světě mnohdy jinak. Kolik času ještě na zemi mám? Je tohle naposledy, kdy vidím moře? Co tu po mně zůstane? Jak to, že se stále necítím až tak stará? To jsou otázky, které si klade vypravěčka z povídky Půl roku na útěku před smrtí. Alena Wagnerová se tu však nevydala vyšlapanou cestičkou povídkářů. Její text daleko více připomíná deníkové zápisky, které ale tvoří jeden velký celek.

 

11.1. Jenže pro budoucnost nám chybí dobrá nálada.
13.1. A kdo chce dělat revoluci, musí mít rád lidi.
14.1. Na orchideji na mém okně dozrál další květ. Jeden po druhém mne budou provázet celý rok. Orchidej neví, co je spěch.
15.1. Spiritualita není možná bez lásky. Příčina smrti: Nelaskavost.
17.1. Dost mi toho napadá, ale píšu hrozně pomalu, ještě pomaleji, než své květy rozvíjí orchidej. Můj život se skládá ze samých poznámek.

 

Autorka se narodila v roce 1936 v Brně, kde také vystudovala biologii a pedagogiku. Nejprve se živila jako dramaturgyně, ale od šedesátých let je publicistkou na volné noze. Zároveň se v té době částečně přesunula do Saarbrückenu a dodnes ho střídá s Prahou. Kromě povídek je autorkou biografie české baronky a mecenášky Sidonie Nádherné a dlouhodobě se zabývá také osudem Mileny Jesenské.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)