Modlený les (1993)

Andrej Chudoba. Povídka současného slovenského spisovatele. Překlad Emil Charous. Režie Pavel Linhart.

Účinkuje Oldřich Vlach.

Natočeno 1993. Obnovená premiéra 11. 1. 2018 (ČRo 3 Vltava, 14:30 h.; 29 min) v cyklu ČeskoSlovenský rok. 

Lit.: Fleyberková, Klára: Andrej Chudoba: Modlený les. In web ČRo 3 Vltava, 11. leden 2018 (článek). – Cit.: Jeden z příběhů o lásce a vášni, zasazený do míst, která sám autor dobře znal.

Andrej Chudoba se narodil v roce 1927 na Slovensku a do jeho historie se záhy nesmazatelně zapsal. Především do té literární. Nejprve sice vystudoval pedagogiku a živil se jako učitel, brzy ale začal také psát a několik let se dokonce věnoval výhradně literatuře. K učitelskému řemeslu se však nakonec opět vrátil a vykonával ho až do důchodu. 21. ledna to bude čtyři roky, co zemřel.

Zanechal po sobě ale řadu textů. První sbírka básní mu vyšla už v roce 1958, první prózu vydal pár let po ní. Často se věnoval vykreslování vztahů mezi mužem a ženou, psal o lásce i vášni a příběhy zasazoval do míst, která sám dobře znal.

Podobná je i povídka Modlený les pocházející z knihy Krasavice v drahocenném rámu, která se na pultech poprvé objevila v roce 1978.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)