Majetek nepřítomných (2018)

Elias Sanbar. Vzpomínka na dny po útěku z Palestiny. Překlad Petr Christov. Zvuk Zdeněk Prchlík. Režie Tomáš Soldán.

Čte Ivan Dejmal.

Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2018. Premiéra 3. 12. 2018 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h) v cyklu Současná povídka.

Lit.: anonym: Elias Sanbar: Majetek nepřítomných. In web ČRo 3 Vltava, 3. prosinec 2018 (článek). – Cit.: Vzpomínka na dny po útěku z Palestiny. Autobiografickou povídku současného palestinského autora poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Elias Wadih Sanbar je současný palestinský historik, spisovatel a básník, novinář a také diplomat, neboť od roku 2012 je palestinským velvyslancem v UNESCO. Ve své vzpomínkové próze Majetek nepřítomných nahlodává obvyklý mediální obraz palestinských Arabů jako násilnických primitivů. Přestože je jeho text pouhým fragmentem rozsáhlejšího cyklu, dokáže zaujmout především atmosférou a zvláštní hravostí podbarvenou tragickými podtóny.

Autobiografickou povídku Majetek nepřítomných najdeme v antologii s názvem Čí je to sen z roku 2003. Jde o výběr textů ze sborníku Festivalu frankofonní povídky a novely, který se už přes dvacet let každoročně koná ve francouzském městě Saint Quentin. Texty vybrali a přeložili tehdejší studenti z Ústavu románských studií na FF Masarykovy univerzity v Brně a vydaly brněnské Větrné mlýny. V doslovu se dočteme, že jediným kritériem výběru byly „osobní sympatie a vkus překladatelů“. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)