Noční práce (2002)
Četba vybraných částí z knihy.
Pro rozhlas vybral Petr Hanuška.
V hlavní roli Filip Čapka.
Zvuk, záznam a střih Zdeněk Prchlík.
Režie Michal Bureš.
ČRo, Olomouc, premiéra 7. 4. 2002 (cca 28 min.).
Petr Hanuška k premiéře napsal :
Spisovatel Jáchym Topol napsal a po šesti letech vydal novou prozaickou knížku. Pojmenoval ji Noční práce a jako i ty předchozí, tedy román Sestra z roku 1994 a rozsáhlá povídka Anděl, podle níž byl natočen známý film Anděl-Exit, způsobila mezi čtenáři a kritiky rozruch. A to proto, že autor jednak patří mezi nejoblíbenější, nejrespektovanější, ba kultovní prozaiky střední generace, jednak proto, že se tak dlouho na jeho další knížku čekalo.
Zůstal v ní věrný svému vypravěčskému stylu i výkladu světa, v němž se střetá dobré se zlým, přičemž to druhé mívá navrch. Ocitáme se sice v konkrétní době po 21. srpnu 1968, někde na vesnici v česko-polském pomezí, potkáme se s mladými hrdiny Ondrou a jeho mladším bratrem Kamilem, kteří řeší problémy svého chlapeckého světa, ale zároveň se konfrontují se světem dospělých, ale topolovsky nic není jednoznačného.
Příběh si musíme poskládat sami z řady dějových fragmentů, z narážek, které přesahují i stránky vlastní knihy. Zavádějí nás totiž do časů starých mýtů a mystérií, do země, v níž narážíme na řadu „magických fantomů“, přičemž Topol „…svůj románový svět v prvé řadě modeluje jako podobenství o nadvládě hluboce zasutých reliktů v našem vědomí, povědomí i podvědomí…“ , jak napsal literární kritik Vladimír Novotný.
V naší půlhodince vám toto „magické“ z Topola nemůžeme samozřejmě v úplnosti dopřát.
Vybrali jsme si pasáže, které lze naopak označit jako průzračně realistické. Zachycují matku a otce obou mladých hrdinů, v nichž se nebojme hledat samozřejmě stylizované předobrazy rodičů bratrů Jáchyma a Filipa Topolových.
Zajímavé je to zvláště u portrétu otce, známého divadelní dramatika a básníka Josefa Topola. A přitažlivé je to pro nás i tím, jakým komickým způsobem nám Jáchym Topol nabídne zapomínaný čas halasných prvomájový oslav.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku