Mar (2024)
Montserrat Roigová. Povídka katalánského spisovatele z antologie V zahradě Ramonově. Překlad Vít Groesl. Pro rozhlas připravil Dominik Mačas. Kamila Šmejkalová. Režie Jakub Doubrava.
Nastudovala Plzeň v roce 2024. Premiéra 14. 11. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.; 27 min.).
Lit.: Mačas, Dominik: Karneval, Mar, Ztroskotání a další katalánské povídky z antologie V zahradě Ramonově. In web ČRo 3 Vltava, 11. listopad 2024 (článek). – Cit.: Nová antologie katalánských povídek, která v těchto dnech vychází v nakladatelství Euskaldun, představuje přední osobnosti katalánské literatury 20. století. Prózy pětice vybraných autorů, mezi kterými nechybí ani i českým čtenářům dobře známá spisovatelka Mercè Rodoreda, si můžete poslechnout ve vltavské Povídce (…).
„Vybrali jsme autory různě píšící, různě uvažující. Někteří přišli k literatuře od novin, jiní od plátna, všichni se však do ní obtiskli – svým dílem,“ uvádí k výběru povídek do antologie V zahradě Ramonově překladatel Vít Groesl. „Lluíse Ferrana de Pola vyhnala občanská válka do Mexika, avšak svým psaním a jazykem zůstal doma. Málokdo dokáže mluvit o těch nejspletitějších věcech našich dní s takovou srozumitelností a vytříbeností jako Josep Pla. Stěží bychom hledali někoho, kdo je schopen s takovým jemnocitem jako Mercè Rodoreda vykreslit i ten nejnepatrnější záchvěv v nitru člověka. Neuvěřitelná je životaschopnost a vitalita každé z vět z pera Montserrat Roig. O rafinovanosti a nadčasovosti humoru Sergi Pàmiese není třeba vést dlouhé debaty.“ (…)
Mar je po autonehodě v kómatu. Její přítelkyně si připomíná dobu, kdy byly spolu. První setkání ve vlaku, společné cesty ojetým citroënem Méhari. Oživuje v sobě podmanivou a komplikovanou povahu Mar a milostný vztah, který se mezi nimi nečekaně rozvinul.
Montserrat Roig (1946–1991) byla významnou katalánskou spisovatelkou, esejistkou, politickou aktivistkou a novinářkou specializující se na rozhovory s výjimečnými osobnostmi. Proslavila se zejména několikasetstránkovým opusem Els catalans als camps nazis (Katalánci v nacistických táborech), jímž do katalánské společnosti přinesla dlouho opomíjené téma několika tisíc republikánsky smýšlejících Katalánců deportovaných do nacistických koncentračních táborů. Montserrat Roig byla též známou zastánkyní ženských práv, řada z jejích esejí se tak věnuje právě problematice feminismu.
Povídka Mar je součástí autorčiny z pozdní sbírky El cant de la joventut (Píseň mládí), ve které v celkem osmi příbězích přemítá o ztraceném mládí, sexu, vzpomínkách a zapomnění. Je dokonalým příkladem autorčina poetického a zároveň značně ironického stylu, jejž uplatnila ve svých rozsáhlejších prózách. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku