Přesuny (2018)

Jiří Suchánek. Radioakustická kompozice.

Natočeno 2018.

Lit.: Suchánek, Jiří: Premiéra příštího měsíce – Jiří Suchánek: PŘESUNY. In web ČRo 3 Vltava, 28. 2. 2018 (článek). – Cit.: Přesuny způsobují další přesuny. Prázdná místa se časem zaplňují a přeplněná akcelerují.

Kompozice reflektuje téma přesunův jeho abstraktní rovině. Není podstatné, zda jde o přesuny peněz, lidí, informací, suti, planet, zodpovědnosti, kuliček, láskyči pozornosti. Společným jmenovatelem je spíše složitost a neuchopitelnost hyper-paralelních pohybů, ve kterých sečlověk snaží (zřejměv rámci pudu sebezáchovy) udělat alespoňna chvíli pořádek. Zábleskové momenty prozření a projasnění jsou kompozicí prošpikovány, stejnějako návaly chaosu a nepolapitelného dění včase.

Nesnažím se o sémantickou redukci konkrétních zvuků, ale naopak vnímání zvuku a jeho spektromorfologie jako symbolu. Je mi blízké chápání kompozice jako přírody – dynamického, nelineárního systému, kde se události nikdy neopakují zcela stejně.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)