Pojďte, lidé, na divadla s železnýma kladivama (2020)

Lukáš Jiřička & I love 69 popgejů. Nová textově zvuková kompozice vycházející z textu Emila Františka Buriana a autorském provedení ostravského dua I love 69 popgejů. Režie Lukáš Jiřička. Hudba I Love 69 Popgejů, Emil František Burian a archiv ČRo.

Účinkují Jakub Adamec a Pavel Pernický /I Love 69 Popgejů/.

Natočeno 2020. Premiéra 26. 2. 2020 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.) v cyklu PremEdice.

Lit.: anonym: Lukáš Jiřička & I love 69 popgejů: Pojdte, lidé, na divadla s železnýma kladivama. In web Radioacustica, 26. 2. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Rozhlasová kompozice s názvem Pojďte lidé na divadla s železnýma kladivama má podobu demonstrativní přednášky prokládané písněmi, útržky rozhlasových her i reklam a příklady; vědomě pracuje nejen s literárním odkazem Emila Františka Buriana v podobě přednášek shrnutých do jednoho svazku s totožným názvem z roku 1940.

Ovšem vychází i z celého Burianova díla, které jej představuje jako režiséra, skladatele, básníka, teoretika, zpěváka, herce a klíčového tvůrce československé avantgardy. Jedná se o pokus, jak očistit Buriana Burianem, snahu ukázat, že jeho i více než osmdesát let staré postoje a zkušenosti jsou nosné a inspirativní v současnosti nejen pro svůj radikálně avantgardní náboj, ale i pro značnou míru zanícení, víry v sílu umění a divadla, ale hlavně silné i ve své estetice a uměleckém gestu. Burian se zde nejen stal inspirací, ale přímo materiálem, jehož různé podoby jsou navzájem konfrontovány v kolážovité konstrukci i doplněny hudbou projektu I Love 69 Popgejů, jejíž autoři – Jakub Adamec a Pavel Pernický se staly i interprety Burianových přednášek.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)