Host Radiožurnálu – Robert Sedláček (2013)

Připravila a uvádí Lucie Výborná. Hovoří Robert Sedláček.

Natočeno 2013. Premiéra 28. 10. 2013 (ČRo 1 Radiožurnál, 10:05 h.; 55 min.).

Lit.: Švarcová, Alžběta: Zajímají mě okamžiky, kdy se dělí moc a lámou charaktery, říká režisér Českého století. In web ČRo 1 Radiožurnál, říjen 2013 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Pokud jste včera zapnuli televizi, možná jste už viděli první díl nového seriálu České televize s názvem České století, který přibližuje zásadní okamžiky českých dějin od roku 1918. „Dnes se řeší stejné problémy jako tehdy, mají však jinou naléhavost,“ porovnává režisér Robert Sedláček v rozhovoru Lucií Výbornou..

Devítidílní (sic!) seriál České století se ohlíží za událostmi roku 1918, ale třeba i 1938, 1948, 1968 nebo 1989. Pokud byste však čekali pouze suchý výlet do světa historických faktů, zřejmě byste byli překvapeni. 

V každém z devíti dílů se seriál zaměřuje na jedno datum a klíčové aktéry, jejichž tehdejší rozhodnutí měla mít osudové důsledky pro celý národ i pro ně samotné. Autory Českého století tak zajímá především osobní příběh „národního“ aktéra své doby. 

„Nejvíc mě vždy zajímaly dramatické situace. Nejvyšší politika a její zlomové okamžiky, kdy se dělí moc a lámou charaktery, to jsou dramata, jimiž se zabývají už antičtí autoři a později třeba Shakespeare. Na tuto úroveň jsem se snažil dostat,“ popisuje režisér Českého století, s jakými ambicemi seriál natáčel. 

„Snažil jsem se vykreslit charaktery, které se snaží získat moc – co je to za typy lidí? Každý parlament, každý královský dvůr, každá politická strana je partou spiklenců, to platí už od antického dramatu. Soudobou i minulou politiku jsem se proto snažil zkoumat optikou divadelní dramatiky. A snad se mi to povedlo,“ dodává Robert Sedláček. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)