Civilizace – Věda jde k lidu 1/7 (2014)

Připravila Adriana Krobová.

Hovoří Doubravka Olšáková, Jaroslav Šebek,  Vojtěch Vlček.

Natočeno 2014. Premiéra duben 2014 v rámci pořadu Leonardo (ČRo Plus, 21:40 h.; 7 x 20 min.).

Obsah:  1.  Doubravka Olšáková o knize Věda jde k lidu – 2.  Doubravka Olšáková o popularizaci vědy v komunismu – 3.  Doubravka Olšáková o vědě v zemědělství v komunismu – 4.  Doubravka Olšáková o podpoře ateismu v komunismu – 5.  Jaroslav Šebek o akci K a postojích komunistického režimu k církvi (rozhovor Jana Charváta z magazínu Zrcadlo 16.12.2011) – 6.  Vojtěch Vlček o „akci kláštery“ (rozhovory Petra Mančala z magazínu Zrcadlo 9.9. 2005) – 7.   Doubravka Olšáková o planetáriích v komunismu.

Lit.: Krobová, Adriana: Seriál Civilizace: Věda jde k lidu. In web ČRo Plus, duben 2014 (článek + nahrávky ke stažení). – Cit.:  „My, čeští a slovenští pracovníci vědy, techniky a umění, jsme se shromáždili, abychom vyhlásili vlastenecký úkol pokrokové inteligence: šířit světlo pokroku a vědecké pravdy v hlavách a srdcích všech obyvatel naší vlasti.“

Jak už napověděl úvodní citát, dubnový seriál patřil popularizaci vědy v minulosti. Základem se stala kniha Věda jde k lidu od Doubravky Olšákové z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, která téma probírá velice podrobně. Pro seriál jsme vybrali pouze střípky, které jsme doplnili o ukázky z archivu Českého rozhlasu: Projev Lubomíra Štrougala z Blatné 10.11.1971; pořad Socializace vesnice – nový způsob života na vesnici, jiné myšlení lidí, nový pohled na vesnici, otázka výroby, otázka mladých a nové myšlení u starší generace z 1. 4. 1979; Apollo 12 – reportáž z přistání na Měsíci z 19.11.1969 a pořad Člověk proniká do vesmíru.  

Doubravka Olšáková pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Dlouhodobě se věnuje českým a evropským dějinám 19. a20. století se zaměřením na dějiny vědy a vzdělanosti, environmentální dějiny a na dějiny česko – francouzských vztahů.

Cesty vědy v minulosti

Už jsme si zvykli brát víru českého národa v atomovou energii jako daný fakt. Málokdo přitom toto přesvědčení spojí s masivní kampaní minulých let o mírové energii, která byla podporována vydáním tisíců brožur a pořádáním přednášek s několika miliony posluchačů. I takové momenty najdete v knize Věda jde k lidu, které jsme s Doubravkou Olšákovou představily také v seriálu. Kdy a proč začal být kladen důraz na vědu? Kdo byli světlonoši? Jak byla věda v minulosti financována?  

Věda na pomoc vesnici

„V lednu 1954 byla ukončena akce Kulak, která sice přinesla své výsledky a uspíšila „úspěšnou“ kolektivizaci venkova, fakticky však vedla k rozvrácení tradičních vazeb na vesnici. Ostatně právě v oblasti zemědělské půdy došlo k nejvýznamnějším změnám vlastnických vztahů vůbec: v rámci konfiskačního řízení se v celém Československu jednalo o změnu vlastníků u 1 651 000 ha zemědělské a 1 295 379 ha lesní půdy, což celkem činilo téměř tři miliony hektarů půdy.“  

Výchova k ateismu

„Jen málokdo dnes tuší, že kultovní snímek Karla Zemana Cesta do pravěku byl součástí široké a komunistickou stranou privilegované výchovy obyvatelstva k ateismu. Vše však do sebe zapadá: cesta čtyř chlapců proti proudu času mapovala jednotlivé etapy formování Země až po samý počátek života na Zemi. A na konci jejich cesty nestál Bůh, ale Darwin.“ Mnohé věci nebyly takové, jaké se zdály na první pohled. Jaký měl komunismus postoj k víře v průběhu desetiletí? Jak probíhala ateistická výchova na školách? Jakých dosahovala výsledků?

Pro úplnost můžeme připomenout také rozhovory historického magazínu Zrcadlo, které se církvi v dobách komunismu rovněž věnovaly:  

Jaroslav Šebek o akci K a postojích komunistického režimu k církvi (rozhovor Jana Charváta z magazínu Zrcadlo 16.12.2011)

Vojtěch Vlček o „akci kláštery“ (rozhovory Petra Mančala z magazínu Zrcadlo 9.9. 2005)

Planetária lidu

Zájem o vesmír patří mezi Čechy k nepřehlédnutelným zálibám napříč generacemi. Kdy si vesmír získal tak velkou pozornost veřejnosti? Co přinesla akce Planetárium do každého okresu? Jak se na návštěvnosti hvězdáren a planetárií projevily lety do vesmíru?  

„…Slavnostními řečníky zdůrazňovaná okolnost, že jsme dětmi Žižkovými, je čímsi naprosto bezvýznamným proti závažné a senzační okolnosti, že jsme dětmi spořádaných občanů z dob Františka Josefa…“.Těmito slovy reagoval Ferdinand Peroutka na jeden z nejsilnějších národotvorných mýtů své doby. Nalistovat ho můžete také v knize Věda jde k lidu Doubravky Olšákové, které patřil dubnový seriál Magazínu Leonardo Civilizace.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)