Nabídl jsem svůj život Francii (2014)

Příběh sochaře Otto Guttfreunda z 1. světové války. Sedmý dokument z cyklu Příběhy 1. světové války.  Připravila Jitka Škápíková.

Natočeno 2014. Premiéra 13. 8. 2014 (ČRo 2 Praha, 18:30h.; 16 min).

Lit.: Janečková, Bronislava – Škápíková, Jitka:  Příběhy 1. světové války: Nabídl jsem svůj život Francii. In web ČRo 2 Praha, srpen 2014 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Sochař Otto Guttfreund. Dobrovolný voják, člen Francouzi vysmívaných cizineckých legií a nepřítel země, které chtěl pomoci.  Mezi stovkami dobrovolníků 1. světové války ve Francii byl i známý sochař Otto Guttfreund. Sloužil v setnině Nazdar! Účastnil se s ní jako voják cizinecké legie nejtěžších bojů.  S bolestným humorem vykládal, jak francouzští vojáci pohlíželi s despektem na svoje koloniální vojsko. A jak vůbec nemohli pochopit, proč Češi – vlastně tehdy Rakušani – šli dobrovolně na vojnu.

Říkali jim: „Dali jste se angažovat pro prachy a pro plecháč vína.“ Ale přitom vymetali cizineckou legií nejtěžší úseky fronty a stavěli je do pozic nejnebezpečnějších.   Dne 16. července roku 1915 však vychází takzvaný Bérangerův zákon, který zakazuje občanům států bojujících na straně nepřátel Francie sloužit ve Francouzské armádě. To se týkalo i občanů Rakousko-Uherska.

Tím okamžikem jsou čeští vojáci, kteří chtěli bojovat za Francii, internováni v zajateckých táborech. Pro Otto Guttfreunda začínají léta života, kdy se stal náhle degradovaným vojákem a nepřítelem země, které chtěl pomoci. I tohle je 1. světová válka.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)