Literární výročí: Ivan Martin Jirous (2014)

Připravila Alena Blažejovská.

Připravil ČRo Brno v roce 2014. Premiéra 20. 9. 2014 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 18:00 – 19:00 h.).

Lit.: Blažejovská, Alena:  Literární výroč: Ivan Martin Jirous. In web ČRo Brno, září 2014 (anotace). – Cit.: V Zelném rynku si připomeneme nedožité 70. výročí narození básníka, výtvarného kritika, teoretika a publicisty Ivana Martina Jirouse (23. 9. 1944 – 9. 11. 2011).

V upomínku jeho osobnosti a tvorby si poslechneme archivní nahrávku jeho autorského čtení – konkrétně báseň věnovanou Petru Uhlovi z 26. září 1981.  Radi bychom ale upozornili také na to, že Ivanu Martinu Jirousovi je věnována čerstvá kniha Edice Revolver Revue Magorova konference. 

Terezie Pokorná, která je vedle Edity Onuferové jednou z editorek svazku, ke knize říká: „Základem se staly příspěvky z konference, kterou Revolver Revue uspořádala – jako historicky první sympózium věnované Jirousovu dílu – na podzim loňského roku. Východiskem konference, potažmo knihy bylo mimo jiné zjištění, že když Jirous v listopadu 2011 zemřel, vzbudila sice tato skutečnost mimořádný zájem a ohlas, ale to, co se o něm po smrti napsalo, veřejně řeklo či natočilo, jeho obraz paradoxně spíš rozostřovalo a banalizovalo, než zvýrazňovalo a prohlubovalo – převažující vzpomínání na epizody ze života jakési svérázné hospodské figury či nespoutaného, avšak v jádru dobráckého bracha začalo rychle zastírat význam Jirousova básnického, kritického a teoretického díla, neodmyslitelně provázaného s ostrým, mimořádně statečným a důsledným občanským postojem, tedy odkaz, jakých v české kultuře a společnosti není mnoho.“ 

Kniha Magorova konference tedy chce „obrátit pozornost od povrchního a zjednodušujícího vnímání zpět k Jirousovu dílu a působení, a to kriticky a bez sentimentu, v duchu jeho výroku ,Na poklepávání po ramenou by zahynula jakákoli kultura…‘“ Autory jednotlivých příspěvků jsou literární kritici a teoretici, historikové umění, sociologové, filosofové i další osobnosti, které mají dle názoru editorek „předpoklady pro to, aby o Jirousově díle přemýšlely nejen na základě jeho znalosti, ale také analyticky a kriticky, nikoli předpojatě a sentimentálně“.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)