Dobrá vůle pro klášter Chotěšov (2014)
O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším. Mozaika příběhů lidí, kteří systematicky, dobrovolně a vytrvale řadu let pracují na zachování a oživení architektonického skvostu. Připravili Miroslav Buriánek a Tamara Salcmanová. Technická spolupráce Jiří Emil Silovský. Dramaturgie Lenka Svobodová.
Připravil ČRo Plzeň v roce 2014. Premiéra 27. 9. 2014 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.; 29 min).
Lit.: Buriánek, Miroslav – Salcmanová, Tamara: Schovanky by se divily. In web ČRo 2 Praha, září 2014 (článek). – Cit.: Skupina dobrovolníků ze Spolku klášter Chotěšov řadu let vdechuje život zdevastované kulturní památce, bývalému premonstrátskému klášteru v Chotěšově.
Dominantou obce Chotěšov ležící 20 km západně od Plzně je barokní konvent kláštera. Byl založený na počátku 13. století velmožem Hroznatou. Po nejrůznějších historických peripetiích byla budova v roce 1878 pronajata sestrám řádu Navštívení Panny Marie. Ty zde provozovaly věhlasnou dívčí internátní školu. Éra devastace započala válečnými událostmi v roce 1939 a vyvrcholila začátkem 50. let minulého století, kdy objekt kláštera obsadila armáda.
Klášter začal ožívat
V roce 1998 se zrodilo občanské sdružení pro záchranu a oživení kláštera. Skupina několika zapálených vytrvalců v čele s architektem Janem Soukupem mimo jiné vykonává činnost průvodcovskou, badatelskou, propagační, organizuje výstavy, koncerty. Veškeré příjmy ze vstupného, darů, nájmů a dotací putují na opravu budov. „Je to o velké trpělivosti,“ říká jeden z dobrovolníků.
Podle biskupa plzeňské diecéze Františka Radkovského je dobře, že se dnes najdou lidé, kteří se dobrovolně starají o zděděné kulturní bohatství a kteří chtějí kultivovat minulým režimem „zpustošenou zemi“ nejen hmotnou, ale i tu v našich duších.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku