Příběhy 20. století – Příběh Otty Neumanna (2009)
V roce 1949 kousek od Aše zatkla pohraniční stráž devatenáctiletého mladíka Neumanna, který se pokoušel přejít hranici. Chtěl do západního Německa za svojí dívkou. Nikdy se už neviděli. U soudu Neumann dostal 18 let vězení. V kriminále objevil víru a připojil se ke svědkům Jehovovým. Připravili Adam Drda a Adam Hradilek.
Hovoří Otto Neumann.
Natočeno 2009. Premiéra 3. 5. 2009 (ČRo Rádio Česko, 10:06 h.; 50 min). Repríza 9. 5. 2009 (Rádio Česko, 13.06 h.).
Lit.: -adr- (= Drda, Adam): Příběh Otty Neumanna. In web ČRo 6, květen 2009 (článek). – Cit.: Příští dokument z rozhlasového cyklu Příběhy 20. století bude věnován osudům Otty Neumanna, který se narodil 11. ledna 1930 v Boronicích u Staré Paky. Otto Neumann je po matce Čech a po otci Němec, což předurčilo jeho těžké životní osudy. Po válce nebyl kvůli maminčině národnosti vyhnán z Československa, ale ztratil kontakt s řadou deportovaných příbuzných z otcovy strany. V době komunistického převratu pracoval v textilce jako dělník a zamiloval se do německé dívky.
Její rodina roku 1949 požádala o vystěhování na Západ – a devatenáctiletý Otto Neumann chtěl jít za svou láskou. V rozhovoru pro Český rozhlas vzpomíná: „Byla to vážná známost, tak jsem se rozhodl, že tady nezůstanu. Jako československý občan před vojnou jsem neměl šanci dostat povolení. Věděl jsem, že jediná cesta je ilegální. Hned poté co jsem dostal dopis, že jsou v Německu, jsem se pokusil za nimi utéct.“
Ještě cestou na hranice zastavila Ottu Neumanna vojenská hlídka. Měl u sebe pistoli a mapy, byl proto okamžitě zatčen, odveden k výslechu a surově zbit: „Nejhorší asi byla první noc po zatčení, na tu nikdy nezapomenu. Asi pět policajtů chtělo vědět, co jsem měl v plánu… Později, když jsem už byl odsouzený a dostal jsem trestanecký oblek, tak poslali k nám domů moje zakrvácené oblečení, šaty, které jsem měl u toho výslechů na sobě. Pro matku to byla hrůza, doma totiž vůbec nevěděli, co se mnou stalo. První zpráva zněla, že mne zastřelili při pokusu o ilegální přechod hranic. Teprve později příbuzní zjistili, že jsem byl zatčen a jsem ve vězení.“
Ottu Neumana odsoudila komunistická justice k osmnácti letům těžkého žaláře za velezradu. Byl vězněn v řadě kriminálů a pracovních táborů, v Plzni-Borech, na Jáchymovsku, na Příbramsku, v Leopoldově… Propustili ho v roce 1962, ale ani to ještě nebyl konec jeho muklovské historie…
Pokud vás osud Otty Neumanna zajímá, nalaďte si v neděli 3. 5. 2009 od 10.06 hodin premiéru nebo v sobotu 9. 5. 2009 od 13.06 hodin reprízu pořadu, který pro Český rozhlas Rádio Česko připravili Adam Drda a Adam Hradilek.
Pokud i vy máte zajímavý osud z války či z doby komunismu, nebo někdo z vašeho okolí, napište nám. Reportéři z občanského sdružení Post Bellum se za vámi vypraví. Své příběhy posílejte na adresu Český rozhlas Rádio Česko, Příběhy 20. století, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2 nebo na email: pribehy@rozhlas.cz.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku