Rozhovory o zvuku 1/13 (2013)

Připravila Johana Švarcová. Ve třináctidílném cyklu audio-rozhovorů, které vznikaly během podzimu 2013, hovoří Johana Švarcová s výtvarnými umělci, kteří ve své tvorbě různým způsobem využívají “nevizuální prvek” – zvuk.

Natočeno podzim 2013 pro webové stránky Artyčok.

Obsah: 1. Jak vystavit zvuk (Miloš Vojtěchovský) – 2. Ladislav Železný -  3. Pavel Sterec – 4. Roman Štětina – 5. Michal Pěchouček – 6. Richard Loskot -  7. Michal Cáb -  8. Stanislav Filip – 9. Ondřej Merta – 10. O radiokomunitě (Miloš Vojtěchovský) – 11. Jiří Skála – 12. Tomáš Vaněk – 13. Zbyněk Baladrán.

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 01 – jak vystavit zvuk. In Artyčok, b. d. (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Miloš Vojtěchovský, nar. 1955, studoval na FF UK v Praze obor estetika a dějiny umění (1974-80). Zabývá se dějinami umění ve vztahu k technologiím, zvukovým uměním, sociálním kontextem kultury a technologie, dějinami kybernetiky, lokativními médii a komunitními kolaborativními projekty. Byl iniciátorem a spoluautorem multimediálního projektu o konceptech zobrazovaní a učebních nástrojích Orbis Pictus Revised pro ZKM Karlsruhe (1991-1995).Kurátor programu Mediaartlab v Sorosově centru současného umění (2000-2003). Spoluautor projektu Periferie (2004-2006). Udržoval experimentální komunikační síť, – radiojeleni.cz a Lemurie.TAZ (2000 – 2007). Od roku 2004 pracuje na FAMU. Příležitostně publikuje v časopisech a spolupracuje s ČRO. Od roku 2008 pracuje jako kurátor v galerii školská 28. Spolupracuje na vzniku mezioborovém projektu Institut intermédií (od 2007 – ).

Ve třináctidílném cyklu audio-rozhovorů, které vznikaly během podzimu 2013, hovoří Johana Švarcová s výtvarnými umělci, kteří ve své tvorbě různým způsobem využívají “nevizuální prvek” – zvuk. Pro některé z oslovených umělců je právě práce se zvukem, sound art, vývoj nástrojů (hardware i software), radio art nebo zvuková instalace hlavní oblastí zájmu. Jiní naopak nakládají se zvukem nebo zvukovou stopou (například u videa) funkčně a po svém.

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 02 – Ladislav Železný. In Artyčok, b. d. (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Ladislav Železný žije v Praze. Vystudoval SPŠ Keramickou v Bechyni, intermedialní školu PaedDr. Jana Svobody, Fakultu výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru video a multimedia u Keiko Sei, Peter Rónaie a Richard Fajnora.
Působil jako technický asistent pro zvukové aplikace (FaVU VUT Brno), externí pedagog FaVU VUT Brno a v současné době pracuje jako zvukový designer slovesné umělecké tvorby v Českém rozhlase. Vystupuje jako autor zvukových instalací, performer a multimediální umělec. Již několikátý ročník se podílí na akci s názvem “Art’s Birthday” tedy “Oslava narozenin umění”, jedná se o akci v produkci Českého rozhlasu a Evropské vysílací unie, která navazuje na myšlenku umělce a někdejšího člena hnutí Fluxus Roberta Filia (Robert Filiou). Aktivitám spojeným s vysíláním, rozhlasem, živým přenosem a éteru se Ladislav věnuje od studií na FAVU. Počátky fungování experimentálního prostoru ROXY/NoD se pojí k vysílání rádia Lemurie, ve kterém figuroval jako jedna ze silných osobností. V listopadu 2013 měl výstavu s názvem “T…O!” společně s Michalem Cábem a Adamem Železným v galerii 2+1 v Bechyni. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 03 – Pavel Sterec. In Artyčok, b. d. (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pavel Sterec své umění většinou dlouhodobě promýšlí. Rozličnými způsoby spojuje performanci, objekt, instalaci, fotografii i další média. Jeho zájem krouží okolo problematiky výzkumu, vědy, muzeí a archívů, sociálních struktur nebo závislostí na hmotných nebo symbolických kapitálech. Pavel Sterec se dnes řadí k vlně umělců, kteří se vyjadřují skrze sociální prostředí a jeho významotvorný a metaforický potenciál. Jak sám prohlašuje v textu své diplomové práce: „experimentuji v malém se sociálním inženýrstvím jako uměleckým postupem“. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 04 – Roman Štětina. In Artyčok, b. d. (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Roman Štětina je jedním z výrazných umělců nastupující generace. Ve své tvorbě citlivě propojuje zájem o zvuk a mluvené slovo, zejména ve vztahu k rozhlasovému, popřípadě televiznímu vysílání. Téma zvuku zpracovává prostřednictvím videa, instalací, audiovizuálních intervencí a dalších médií. Jeho tvorbu jako celek charakterizuje vztah k archivnímu materiálu, který autor aktualizuje a přetváří do řemeslně výrazných realizací, jimž nechybí inteligentní humor ani nápaditý obsah. Štětina je laureátem ESSL Award z roku 2011 a finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2014. Karina Pfeiffer Kottová (zkráceno) (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 05 – Michal Pěchouček. In Artyčok, b. d. (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Stanovil jsem si všestrannost a volný pohyb skrze média jako základní předpoklad své práce. Nejsem všestranně založený, ne všechno se povede, takže někdy mi musí stačit jen diletantská zkušenost…“
Tvorba Michala Pěchoučka je v podstatě velice tradiční, i když nabývá úplně nových a originálních forem. Pěchouček začínal jako grafik, už jeho barevné linoryty byly technicky brilantní a dosahovaly malířských kvalit. V současnosti se Michal Pěchouček věnuje kurátorování, pedagogice, divadlu a výletům kolem Prahy. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 06 – Richard Loskot. In Artyčok, 31. 8. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Richard Loskot (*1984) vytváří ve svých instalacích jakási novodobá technologická zátiší a subtilní prostorové kompozice. Těmi diváky průběžně informuje o svém dlouhodobém výzkumu „neviditelného“ a „toho, co nás přesahuje“. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 07-Michal Cáb. In Artyčok,  7. 9. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Michal Cáb (*1980) se ve své tvorbě pohybuje mezi zvukem a obrazem, nenápadným aktivismem a přirozenou pokorou, invenčními spolupracemi i soustředěným osamělým během. Hraje, učí a pracuje s otevřeným softvérem (PD), kódem a zpětnou vazbou. Během svých audiovizuálních performancí klade stejný důraz na hluk i ticho a radikálně interpretuje jejich estetickou kvalitu. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 08 – Stanislav Filip. In Artyčok, 14. 9. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). -  Cit.:  Standa Filip is musician and inventor born in Most in 1957. He studied Physics in Brno and he was teachning at the Brno University of Technology since 1987 and in 1996 he moved to the Faculty of Fine Arts where he was teaching until 2011. He spent his young years in Košice where he began to make electronic sound generators. He started to build his first modular system of generators in 1972 and in 1976 he made his first keyboard instrument.
In 1981 he started legendary underground band “Ještě jsme se nedohodli” which is still playing concerts nowdays. In 1982 he made his first fretless electric guitar instrument “Prkno” which became legendary through his band and is still played. Since than he made several DIY Guitars. In 1986 he introduced his ironical composition “Symfonie Eš-dur poťapaná” which featured his DIY electronic drum machine and big construction electric instrument with several pickups. In 1991 he composed 3 compositions for album Bittová & Fajt which became one of the most recognized Czechoslovakian albums of alternative music.
In the mid 90s he contributed to exhibitions HiTech Umění in The Moravian Gallery (1995) and The House of Art in Brno (1997 & 1998) and also was assistant of Woody Wasulka (and others: Tomas Ruller, Peter Rónai ) at the Faculty of Fine Arts. He was member of bands “Pomalý posun”, “Pomalé prostředky” (multimedia project 2003) and others. He is member of band “Klikva Klikva” that performs since 2007. He performed with “FILIP_RICHTR_PELOUŠEK” at Multiplace festival 2011 where he also gave talks about his DIY approaches.

In the series of thirteen audio-interviews recorded during the autumn 2013 Johana Švarcová spoke to artists who use in different ways „the non-visual element“ – sound. For some of the artists that she addressed, working with sound, sound art, development of instruments (hardware and software), radio art or sound installations have become their major field of interest. Other artists deal with sound or sound track (e.g. video) in their own specific ways.

Lit.: anonym:  Rozhovory o zvuku 09 – Ondřej Merta. In Artyčok, 14. 9. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Ondřej Merta je absolvent oboru multimedia na FaVU VUT v Brně, kde také působí jako výtvarný umělec a hudebník. Mezi výrazné hudební projekty patří kapela Hugo & Zoe, Cave Art nebo Standuino Orchestra. Dlouhodobě se věnuje stavbě vlastních hudebních nástrojů tzv. Circuit bending. Na projektu Standuino spolupracuje se Stanislavem Pelouškem se kterým také lektoruje workshopy jak v čechách tak v zahraničí. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 10 – O radiokomunitě. In Artyčok, 28. 9. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nar. 1955, studoval na FF UK v Praze obor estetika a dějiny umění (1974-80). Zabývá se dějinami umění ve vztahu k technologiím, zvukovým uměním, sociálním kontextem kultury a technologie, dějinami kybernetiky, lokativními médii a komunitními kolaborativními projekty.
Byl iniciátorem a spoluautorem multimediálního projektu o konceptech zobrazovaní a učebních nástrojích Orbis Pictus Revised pro ZKM Karlsruhe (1991-1995).Kurátor programu Mediaartlab v Sorosově centru současného umění (2000-2003). Spoluautor projektu Periferie (2004-2006). Udržoval experimentální komunikační síť, – radiojeleni.cz a Lemurie.TAZ (2000 – 2007). Od roku 2004 pracuje na FAMU. Příležitostně publikuje v časopisech a spolupracuje s ČRO. Od roku 2008 pracuje jako kurátor v galerii školská 28. Spolupracuje na vzniku mezioborovém projektu Institut intermédií (od 2007 – ). (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 11 – Jiří Skála. In Artyčok, 5. 10. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Tvorbu umělce Jiřího Skály lze, dle zažité teoretické konvence, označit za konceptuální, ač tomuto ohraničení neodpovídá doslovně. A to i přes skutečnost, že Skálovo myšlení je vázáno k pojmu konceptualismu striktně polarizovanými stanovisky mezi textem a objektem, obrazem a prostorem galerijní instituce. Významným momentem, do nějž Skálova práce postupně vykristalizovala, je tematizace textového vyprávění, a s tím spojené hledání alternativního modu komunikace, který by mohl umožnit relevantní existenci narativu, ať už v galerijním či veřejném prostoru. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 12 – Tomáš Vaněk. In Artyčok, 12. 10. 2014 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Tomáš Vaněk patří ke generaci, která na českou výtvarnou scénu nastoupila v polovině 90. let. Jeho tvorbu bychom mohli charakterizovat jako zkoumání prostoru „mezi“ – mezi realitou a fikcí, mezi umělcem a divákem, mezi tvůrčím a rutinním přístupem, mezi soukromým a veřejným, mezi percepcí a vědomím – anebo taky mezi předmětem a jeho stínem. Tomáš Vaněk je nositelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2001. (…)

Lit.: anonym: Rozhovory o zvuku 13 – Zbyněk Baladrán. In Artyčok, b. d. (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Zbyněk Baladrán je důležitou osobností své generace. V roce 2001 založil galerii Display, několikrát byl mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého a v roce 2004 byl nominován za Českou republiku na Manifestu. Od roku 2002 se Baladrán věnuje především videu. Od roku 2004 v autorových filmech stále větší úlohu sehrává psaný komentář, který je však autorem viditelně editován a tak jeho části zůstávají divákovi skryty. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)