Trojí vzácné výročí (1951)
Pořad o trojím jubileu herečky Marie Svobodové – 80 let od narození, 60 let u divadla a 30 let v divadle českobudějovickém. Režie Miroslav Kalný.
Hovoří Marie Svobodová, pozdrav přednáší Emil František Burian.
Nastudovaly České Budějovice v roce 1951. Premiéra 3. 3. 1951.
Lit.: Kalný, Miroslav: Paměti Marie Svobodové. Praha: Orbis, 1953, s. 92 – 93 (vzpomínka).
Lit.: „Krib“ Lopour, Jarda: Marie Svobodová. In web CSFD, b. d. (životopis). – Cit.: Marie Svobodová se narodila 9. září 1871 v Praze do divadelnické rodiny jako Marie Paulová. Jejím manželem byl herec a režisér Oldřich Svoboda (18?? – 1939) a dcerami herečky Růžena Nováková (1899 – 1984) a Anna Letenská (1904 – 1942). Bez většího profesionálního hereckého školení prošla zpočátku několika venkovskými kočovnými společnostmi a zejména venkovskými scénami (např. Hübnerova společnost, Svobodova společnost aj.).
Jako profesionálka několikrát prošla Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích (1921 – 1927, 1929 až 1930), kde významných úspěchů vytěžil i její manžel a obě dcery. Krátkodobě vystřídala olomoucké Moravské divadlo (1930 – 1932) a divadlo v Přerově (1945 – 1946). Svou letitou dekádu završila opět v českobudějovickém Jihočeském divadle (1951 – 1957), na jejíž prknech vystupovala pohostinsky až do velmi vysokého věku osmdesáti šesti let.
Herečka Marie Svobodová prošla během své neuvěřitelné divadelní dráhy řadou proměn. Její herecký styl zůstával sice přísně realistický, ale zpočátku hrála mladé dívky a milovnice, poté obětavé matky, ženy a manželky a nakonec tragické a charakterní role stařen a bab. Z jejích opravdu nejvýznamnějších divadelních úloh si třeba vyjmenujme úlohy v dramatech Aloise Jiráska: Barboru Vejrovou v „Samotě“ či Havlovou ve známé „Vojnarce“. (…)
Soukromý život Marie Svobodové však nebyl nikterak radostný. Po ztrátě manžela (kterého přežila o dvacet jedna let) se musela vyrovnat i se smrtí své mladší dcery, populární filmové herečky Anny Letenské, která byla za „schvalování“ atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha i s manželem brutálně popravena v koncentračním táboře Mauthausen.
Za své umění byla nositelkou Státní ceny (195?). Významná divadelní herečka Marie Svobodová zemřela 7. dubna 1960 v Českých Budějovicích v nedožitých osmdesáti devíti letech. Svoji tragicky zesnulou dceru přežila o plných osmnáct let. Hereckou monografii „Jediná cesta pro Marii“ (1989) o jejím životě a díle připravila Olga Friedrichová.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku