Zlatá éra rádia 1/45 (2013)
Připravil a slovem provází Petr Dorůžka.
Natočeno 2013. Premiéra 1. 7. 2013 – 30. 8. 2013 (ČRo 3 Vltava, 7:52 h.; 45 x 9 min.).
Pozn.: V seriálu Zlatá éra radia cestujeme strojem času do dávných dob před nástupem televize a internetu, kdy hudebnímu vkusu vládlo rozhlasové vysílání. I když pořady vznikly u příležitosti 90. výročí rozhlasového vysílání na našem území, vedle nahrávek z českých studií uslyšíme i artefakty rozhlasové historie z celého světa, které formovaly současné hudební styly. Budou to například ukázky bossa novy z Rio de Janeira, hudba kubánských ansámblů která předznamenala pozdější salsu, anebo polka, kterou po několik měsíců vysílal finský rozhlas na frekvenci, na níž byly naladěné sovětské miny, aby tak v době války zabránil zničení tehdy finského města Vyborg. (anotace)
Obsah:
pondělí 1. července
1. Vysílá Radio Rio de Janeiro
Po velkou část 20 století byla Brazílie ovlivňována rozhlasovým vysíláním z tehdejšího hlavního města, Rio de Janeira, což přineslo popularitu žánrům jako je bossa nova či samba.
úterý 2. července
2. Pravda o dívce z Ipanemy
Vyhledávanou lahůdkou vysílání brazilského rozhlasu se stala před 50 lety bossa nova, která vznikla prolnutím brazilské samby s jazzem a patří k hudebním novotvarům 20. století.
středa 3. července
3. Když bylo Rio hlavním městem Portugalska
Když počátkem 19. století Evropu rozvrátily napoleonské války, portugalský královský dvůr vycestoval na 14 let nuceného exilu do Rio de Janeira. Spolu s aristokraty sem přijeli i dvorní hudebníci, evropská vážná hudba se tu prolnula s místními tradicemi.
čtvrtek 4. července
4. Populární hudba versus brazilská junta
Historie brazilské hudby nebyla jednoduchá: v 60. letech vojenská junta držela dva z nejtalentovanějších umělců v domácím vězení, a později je deportovala do nuceného exilu do Evropy.
pátek 5. července
5. Na karnevalu v Riu
Z Ria de Janeira pronikala do celého světa na rozhlasových vlnách hudba, dnes považovaná za identitu Brazílie: samba a bossa nova. Ve čtvrti Portela v jižní části města leží jedna z nejstarších místních škol samby.
pondělí 8. července
6. Z rozhlasových archivů: strakonický dudák Josef Režný
Na západě Čech, podél hranice s Bavorskem se nejdéle udržela tradice hry na dudy, čehož přesvědčivým důkazem je i známá divadelní hra Josefa Kajetána Tyla, Strakonický dudák. A právě ze Strakonic pocházel jeden z našich největších znalců této tradice, Josef Režný.
úterý 9. července
7. Z rozhlasových archivů: první nahrávky Ivy Bittové
V archivu Brněnského rozhlasu najdeme zcela netušená překvapení, například vůbec první nahrávky dnes světoznámé houslistky, zpěvačky a improvizátorky Ivy Bittové.
středa 10. července
8. Jak finský akordeon zneškodnil výbušniny Rudé armády
Rozhlasové vysílání v vstoupilo průběhu 20 století do dějin i díky okolnostem těžko uvěřitelným. Polka, kterou po několik měsíců vysílal finský rozhlas, zabránila zničení tehdy finského města Vyborg.
čtvrtek 11. července
9. Afgánský rozhlas před Talibanem
V konzervativní afgánské společnosti působil rozhlas jako modernizující síla, a pomáhal například zmírnit islámské předsudky vůči ženám. Jako písařka tu tehdy našla zaměstnání později slavná zpěvačka Farida Mahwash.
pátek 12. července
10. Když Američané vysílali z Kuby
První rozhlasovou stanici na Kubě zřídila americká společnost ATT na podzim 1922, tedy 7 měsíců před vysíláním rozhlasu v tehdejším Československu. Prioritou kubánského rozhlasu byla hudba.
pondělí 15. července
11. Mobilní studia BBC mapují hudbu světa
BBC natáčí v severní Karolině, v Apalačských horách, kde lidé pijí domácí kořalku a hrají autentickou formu bluegrassu.
úterý 16. července 12.
S BBC na Madagaskar a do Peru
BBC natáčí na Madagaskaru, asistuje Paddy Bush, který je nejen bratrem světoznámé zpěvačky Kate Bush, ale také znalcem místní hudby.
středa 17. července
13. Expedice do Mali a Jordánska
Vydáme se po stopách teamu britského rozhlasu BBC do Západní Afriky i Jordánska.
čtvrtek 18. července
14. S BBC do Latinské Ameriky
Do Caracasu, hlavního města Venezuely, se team BBC dostal v prosinci 2003, kdy byla země zmítána nepokoji. Natáčel zde hudbu s výraznou rolí venezuelské harfy.
pátek 19. července
15. BBC natáčí v kapverdském vulkánu
Rozhlasový team cestuje na jediný z kapverdských ostrovů, který je činnou sopkou. Její kráter je idylickým místem s pensiony i plantážemi.
pondělí 22. července
16. Zlaté období africké hudby: Guinea Bissau a Senegal
Podáváme se, jakou úlohu sehrál rozhlas v hudbě zemí, které čerstvě získaly samostatnost a vytvářely si vlastní kulturní identitu.
úterý 23. července
17. Zlaté období africké hudby: Togo a Kamerun
I když zbytek světa to tehdy netušil, africký nahrávací průmysl prosperoval v 70 letech podobně jako na Západě, africké archivy jsou plné utajených klenotů, které se formou reedic dostávají na světový trh až nyní.
středa 24. července 18.
Hudba z Konga kořeněná kubánskými rytmy
Kongo je země s tragickou koloniální minulostí a neméně bolestnou postkoloniální současností, ale zato se může chlubit velmi zajímavou hudební historií.
čtvrtek 25. července 19.
Tajemství archivů v Luandě
K nejkouzelnějším okamžikům africké hudební historie patřila chvíle, kdy místní hudebníci objevili elektrickou kytaru, na jejíž hmatník s velkou invencí přenášeli melodie, dříve hrané na tradiční nástroje – což dokumentují i nahrávky z Angoly.
pátek 26. července 20.
Hudební tavící kotlík v Zambii
Zambie leží ve vnitrozemí pod rovníkem. V místech bohatých na měděnou rudu je vyšší hustota obyvatelstva, a přirozenou cestou zde vznikl příslovečný tavící kotlík kultur a hudebních stylů.
pondělí 29. července
21. Hudba swingující Kinshasy
V období, kdy ostatní kontinenty byly pod vlivem Beatles či Led Zeppelin, vznikaly v Africe nahrávky, které v Evropě objevujeme až opožděně. K nejvýznamnějším hudebním centrům tehdy patřila Kinshasa, hlavní město Konga.
úterý 30. července
22. Když Afričané objevili jazz
Saxofonista Fela Kuti z Nigérie byl průkopníkem stylu afrobeat, který v 70 letech podstatně změnil tvář africké hudby.
středa 31. července
23. Zlaté období africké hudby: Zimbabwe
Národním nástrojem Zimbabwe je mbira, jejíž varianty jsou v jiných afrických zemích známé jako likembé anebo kalimba. Na dřevěné podložce jsou umístěny kovové jazýčky různé délky, na které zručný hráč dokáže drnkáním vyloudit fascinující gejzíry tónů.
čtvrtek 1. srpna
24. Hity z Jižní Afriky
Ke světově nejznámějším postavám jihoafrické hudby patří dodnes aktivní trumpetista Hugh Masekela, který strávil velkou část svého života v exilu.
pátek 2. srpna
25. Z Konga až na konec světa
Hlavní město Konga se v 60 letech stalo pulsující a expandující metropolí, jako houby po dešti tu vznikaly taneční kluby, vzrůstala poptávka po nových kapelách, které propojovaly hudbu afrického venkova s elektrickými kytarami i s kubánskými rytmy.
pondělí 5. srpna
26. Hudební ceny BBC, jak to celé začalo
Závěrečný koncert prvního ročníku hudebních cen napjatě sledovala média, v roli celebrit, které vítězům předávaly ceny, byl například hudebník Brian Eno, anebo slavný herec Johnny Depp.
úterý 6. srpna
27. Umělci z Alžírska na Hudebních cenách BBC
Jeden z vrcholných ročníků cen BBC proběhl roku 2005 ve městě Gateshead [geitshed] na severu Anglie, koncert uváděl dnes už nežijící Charlie Gillett, jeden z nejvlivnějších DJů hudebního vysílání BBC.
středa 7. srpna
28. Hudební ceny BBC, inspirace z Afriky
Hudební ceny rozhlasové sítě BBC měly celkem 7 ročníků; poslední z nich proběhl v londýnské Albert Hall, se špičkovými umělci z Číny, Afriky i karibské oblasti.
čtvrtek 8. srpna
29. Hudební ceny BBC propojily Evropu se světem
V cenách BBC pro world music figurovali i umělci veteránské generace. I když svými krajany byli považovaní za skutečné legendy, světové publikum je teprve objevovalo.
pátek 9. srpna
30. Hudební ceny BBC, odvážná myšlenka s krátkým poločasem rozpadu
Ceny BBC World Music Awards po 7 let celému světu přinášely ty nejzajímavější umělce z celé planety – a pomohly zviditelnit i evropskou hudbu, včetně portugalských písni fado.
pondělí 12. srpna
31. Pirátské stanice a swingující Londýn
Londýn byl za časů Beatles globální metropolí nových trendů, hudbu tehdy vysílaly pirátské rozhlasové stanice zakotvené v mezinárodních vodách.
úterý 13. srpna
32. John Peel, DJ který neprosazoval své ego
Silnou osobností mezi rozhlasovými DJi byl John Peel, možná i proto že se plně soustředil na hudbu a nikdy neprosazoval své ego.
středa 14. srpna
33. Charlie Gillett z BBC preferoval neznámé umělce
Když Charlie Gillett zahrál ve svém nedělním pořadu demonahrávky tehdy neznámých Dire Straits, vysílací studio zaplavily telefonáty gramofonových společností.
čtvrtek 15. srpna
34. Jose Miguel Lopez, ikona španělského rozhlasu
Široké panorama stylů, které se dnes ve Španělsku hrají, prezentuje madridský DJ José Miguel López na albech, která sám sestavuje.
pátek 16. srpna
35. Rozhlasová show Boba Dylana
Bob Dylan ke svým tvůrčím disciplinám zpěváka, hudebníka a autora přidal i roli rozhlasového Dje a po tři roky uváděl týdenní rozhlasovou show.
pondělí 19. srpna
36. Uprchlíci ze Sierra Leone hrají reggae
Skupina afrických hudebníků pojmenovala své třetí album podle fiktivní rozhlasové stanice, Radio Salone, jako hold rozhlasu, který i v době války přinášel naději.
úterý 20. srpna
37. Co vysílá Radio Tarifa
Město Tarifa leží poblíž Gibraltaru na tom nejjižnějším místě Španělska, a skupina Radio Tarifa hraje hudbu, která přišla do Španělska z jiných zemí.
středa 21. srpna
38. Co vysílá Radio Tarifa (pokračování)
Vrcholným albem Radia Tarifa bylo Fiebre, Horečka, které získalo cenu Grammy. Zachycující koncert skupiny v Torontu u příležitosti deseti let jejího trvání.
čtvrtek 22. srpna
39. Radio v pouštní oase
Členové dnes světoznámé skupiny Tinariwen, jejíž styl je označován jako pouštní blues, natáčeli své první album v oaze Kidal, v hlasatelně místního rozhlasu, Radia Tisdas.
pátek 23. srpna
40. Hudba Peru na vlně Radia Kijada
Peruánská skupina Radio Kijada si vybrala své jméno podle jednoho z nejstarších jihoamerických nástrojů. Kijada je perkuse, vyrobená z čelisti osla.
pondělí 26. srpna
41. Jak technik Radia Mali získal cenu Grammy
V rozhlasových studiích v hlavním městě afrického státu Mali kdysi pracoval jako technik mladík, který se později proslavil jako kytarista, jmenoval se Ali Farka Touré.
úterý 27. srpna
42. Jak technik Radia Mali získal cenu Grammy (pokračování)
Když Ali Farka Touré, kytarista z afrického Mali, získal cenu Grammy a stal se světoznámým hudebníkem, nastala ta nejlepší chvíle prozkoumat archivy Radia Mali a vydat staré nahrávky, na nichž Toure vybrušoval svůj pozdější styl.
středa 28. srpna
43. Z archivů kanadského rozhlasu: hudba ze Sudánu i odjinud
Kanadský veřejnoprávní rozhlas podporuje hudebníky – a k jeho objevům patřil například sudánský zpěvák Tarig Abubakar.
čtvrtek 29. srpna
44. Z archivů kanadského rozhlasu: superskupina afrických kytaristů
Muzikanti z Afriky hrají v Kanadě často s větším ohlasem než na svém domovském kontinentě – příkladem je projekt s názvem Africký kytarový summit.
pátek 23. srpna
45. Z archivů kanadského rozhlasu: kytarový hrdina z Madagaskaru
Kytaristé z Madagaskaru hrají zcela odlišně než jejich kolegové ze Západu,- příkladem je hudebník známý jako Madagascar Slim, který se usadil v Kanadě.
Lit.: Kamberský, Jakub: K letním pořadům na Dvojce a Vltavě. In Týdeník Rozhlas 32/2013 (recenze). – Cit.: Přiznám se, že čas léta mám rád nejen kvůli krásnému počasí, které skýtá řadu příjemných zážitků, ale i kvůli rozhlasu, jenž do určité míry na dva měsíce vybočí z běžného schématu, aby si pro posluchače připravil všemožná překvapení. Text píšu teprve v půli července, ale i tak bych si dovolil kriticky nahlédnout do letních schémat Dvojky a Vltavy. Při zběžném procházení programu musím konstatovat, že to letos s úrovní letní nabídky není tak špatné, i když jisté subjektivní výhrady se vždycky najdou.
(….)
S určitými rozpaky však vnímám cyklus Zlatá éra rádia, v níž vynikající hudební publicista Petr Dorůžka mapuje světové mezníky rozhlasu. Postrádám časové vymezení tzv. zlaté éry. Sem tam zazní něco z rozhlasových archivů, sem tam zazní nějaký příběh, kdy rozhlas ovlivňoval hudební vývoj, ale vedle toho slyšíme řadu současných snímků a informací, které jen zdánlivě, či vůbec se zlatou érou rádia nesouvisejí. Kupříkladu v připomínce brněnského rozhlasu slyšíme první nahrávku Ivy Bittové, abychom se pak dověděli, že nedávno vydala dvě alba, z nichž následně zazní ukázky. Ať se snažím sebevíc, souvislosti mi unikají a zlatou éru vnímám spíš jako záminku. Každopádně Petrovi Dorůžkovi nelze upřít fantastický rozhled v tzv. worldmusic.
Přes jisté výhrady ovšem mohu s klidem říci, že si Český rozhlas i v létě udržuje vysokou úroveň.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku