Příběh pátera Scholze (2015)
Stanislav Motl. Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Zvuk Tomáš Gsöllhofer. Spolupracovali Libor Vacek, Jitka Borkovcová, Bronislava Janečková. Spolupráce na scénáři, režie Vlado Príkazský.
Účinkují Stanislav Motl, Zdena Míčová, Luděk Štipl a Ludvík Václavek.
Natočeno 2015. Premiéra 12. 4. 2015 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … č. 230 (ČRo 2 Praha, 10:30 h.; 28 min.).
Pozn.: Rakouský duchovní ze Šumperka, který přijal myšlenky Adolfa Hitlera. Aby se nakonec stal jeho největším odpůrcem. Mírovými zbraněmi bojoval proti nacismu a skončil za to pod sekerou. Česká hospodyně ale ještě z vězení tajně vynesla jeho unikátní román. Pamětníci na Romana Karla Scholze dodnes vzpomínají jako na krásného muže s mimořádným charismatem. I jako na neobyčejně vzdělaného a rétoricky nadaného kněze. Kázal německy, ne latinsky. Napsal i sbírku básní. Ale klášter mu ji odmítl vydat, protože byla uvedena citátem z Nietscheho Tak pravil Zarathustra. Svého času přijal myšlenky Adolfa Hitlera. Ale v době Hitlerova největšího vzestupu se stal jeho nesmiřitelným odpůrcem. Těsně před válkou odmítl azyl a mimo klášter založil odbojovou organizaci Österreichische Freiheisbewegung. Odmítal teroristické útoky i sabotáže. Proti nacismu bojoval nenásilně: mezi Rakušani rozšiřoval varovné letáky. Později byl ale zatčen gestapem a po 4 letetch ve vězení popraven stětím sekerou. Nacisté odmítl jeho tělo po popravě pohřbít a to skončilo v anatomickém ústavu ve Vídni. Bývalá česká hospodyně Karla Scholze ale z vězení postupně vynesla rukopis jeho románu Goneril. Jde o jediný román psaný německy ve vězení v období 2. světové války. Ostatky Romana Karla Scholze byly po válce identifikovány a pohřbeny v klášterní hrobce. Jeho jedinečné literární dílo se po mnoha desetiletích dostalo konečně i do jeho rodné země – do Čech. (anotace ČRo)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku