Páteční večer – Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni (2015)

Dokumentární kompozice o gotické katedrále stojící na náměstí Republiky v Plzni. Připravil Miroslav Buriánek a Tamara Salcmanová.

Ukázky z literárních děl čtou Jana Kubátová a Bronislav Kotiš.

Připravil ČRo Plzeň v roce 2015. Premiéra 17. 4. 2015 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 120 min).

Pozn.: 1. cena v soutěži o Prix Non pereant – Média na pomoc památkám za reportáže a rozhovory věnované opravám katedrále sv. Bartoloměje v Plzni (Miroslav Buriánek, Tamara Salcmanová).

Lit.: Salcmanová, Tamara – Buriánek, Miroslav: Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni. In web ČRo 3 Vltava, duben 2015 (článek). – Cit.: V letošním roce symbolem města Plzně je EHMK – evropské hlavní město kultury. Symbolem, který trvá po staletí je bezesporu katedrála sv. Bartoloměje.

Je ojedinělá, usadila se majestátně přímo ve středu města, a i když je dlouhá jen 52 metrů , široká 30 metrů a její klenby dosahují výšky 52 metrů, působí impozantně. Její jediná věž je se svými 102 metry nejvyšší v Čechách. 

Průvodcem gotickým trojlodním chrámem je architekt Jan Soukup, autor stejnojmenné knihy. Ze svého vztahu ke katedrále se vyznává i farář Emil Soukup, biskup František Radkovský a Václav Hynčík , autor fotografií v Soukupově knize. O zvonech vypráví Štěpánka Pflegerová z Městského archivu. Plzeňská věž a sebevražedné pokusy – to je téma psychiatra Davida Hynčíka.  

Otisk zanechala katedrála i ve tvorbě mladého německého sochaře Haralda Bäumlera. V pořadu zazní i literární ukázky z děl katedrálou inspirovaných v podání Jany Kubátové a Bronislava Kotiše. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)