Od obřadu k umění 1/10 (2015-2016)
Desetidílný cyklus komponovaných pořadů o kulturně – religiózních projevech nekřesťanských duchovních učeních, ve kterém s antropologem a teatrologem Stanislavem Slavickým rozmlouvá Kristina Žantovská. Pořad doplňují jedinečné zvukové záznamy a nahrávky.
Natočeno 2015. Premiéra 1. dílu 19. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
Obsah: 1. Vietnam – křižovatka velkých světových kultur. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický. Premiéra 19. 9. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
2. Japonsko – země, kde se zrodilo divadlo kabuki. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 17. 10. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
3. Indie – kde bohové tančí. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 14. 11. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
4. Barma, Thajsko, Bali a jejich duchovní a scénické tradice. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 26. 12. 2015 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
5. Mezi Persií a Jordánem. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 23. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
6. Za stíny egyptských pyramid. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 20. 2. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
7. Rytmy a magie černé Afriky. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 19. 3. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
8. Odkaz Aztéků, Mayů a Inků. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 30. 4. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
9. Jižní Amerika: Kontinent extáze. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 25. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
10. Duch tichomořských ostrovů. Hovoří antropolog a teatrolog Stanislav Slavický a Kristina Žantovská. Premiéra 8. 10. 2016 (ČRo 3 Vltava, 10:00 h.; 60 min) v cyklu Víkendová příloha stanice Vltava.
Lit.: -jk- (= Kamen, Jiří): Víkendová příloha: Divadelní pouť a závěrečný díl cyklu Od obřadu k umění. In web ČRo 3 Vltava, 7. 10. 2016 (článek). – Cit.: Sobotní víkendová příloha stanice Vltava nabídne „vzpomínkové leporelo“ o kulturním fenoménu konce osmdesátých let, Divadelní pouti. Tato akce, která se konala v letech 1985-89 na Střeleckém ostrově v Praze, nabízela široké spektrum divadelních žánrů s přesahy k hudbě, výtvarnému umění a happeningu. V Příloze dále uvedeme poslední díl desetidílného cyklu pořadů Od obřadu k umění, který jeho autor, teatrolog, kulturní antropolog a cestovatel Stanislav Slavický, tentokrát věnoval Tichomoří.
„V létě roku 1985 se uskutečnil na Střeleckém ostrově v Praze I. ročník Divadelní pouti, plenérové nabídky z velkého spektra divadelních žánrů s přesahy k hudbě, výtvarnému umění a happeningu. Letní Praha na sklonku minulého režimu měla nulovou kulturní nabídku a pod slogany tradic‚staropražské pouti‘ se od tohoto roku každoročně v létě konalo jedinečné divadelní setkání mimů, klaunů, loutkářů, muzikantů, artistů a žonglérů, kteří v paralelní nabídce umožňovali prožít krásný podvečer na jindy pustém ostrově v centru města. Setkali se zde skoro všichni ti, kteří ve druhé polovině 80. let odmítali angažmá v tzv. kamenných divadlech, motorem akce byli Václav Kotek, Jan Kratochvíl a loutkář Jakub Krejčí. Zastihli bychom zde i výtvarníka Pavla Beneše, režiséra Karla Makonje, Radima Vašinku s jeho kočovnou trupou, bratry Formany, Boba Klepla, Václava Koubka, Evu Holubovou, Pavla Kočího, Jiřího Reidingera a celou plejádu dalších samorostlých osobností tehdejší divadelní periferie a podzemí, umělců, kteří vesměs odmítli vábení tehdejší moci a rozpočtových kulturních institucí.“
Z nedávno vydané knihy nazvané Divadelní pouť
Kniha, kterou vydalo nakladatelství Scéna ve spolupráci s Retro Gallery Jakuba Sluky, byla východiskem pro pořad Miroslava Buriánka o tomto kulturním fenoménu konce osmdesátých let minulého století. V pořadu vzpomínají zakladatelé a aktéři Divadelní pouti, výtvarník Pavel Beneš, autoři knihy Václav Kotek, Jakub Krejčí, Karel Makonj, její editor Jan Dvořák a Jakub Sluka.
V Příloze dále uvádíme poslední díl desetidílného cyklu pořadů Od obřadu k umění, jehož autorem je teatrolog, kulturní antropolog a cestovatel, Stanislav Slavický. Jako spolupracovník prezidenta Václava Havla koncepčně připravoval jeho cesty do Asie a Latinské Ameriky, kde taky působil jako diplomat. Cyklus komponovaných pořadů nazvaný Od obřadu k umění má ambici rozšířit naše povědomí o „myšlenkové bohatosti světa“, kulturních a duchovních tradicích různých a nevšedních míst ze všech světadílů. Pokouší se vytvořit jakousi pomyslnou spirituální mapu světa, která bude vykreslována také za pomoci autentických zvukových – hudebních ukázek, které provázejí religiózní rituály, jež byly předobrazy mnoha uměleckých podobenství a inspirovaly významné divadelní umělce a skladatele po celém světě.
Tuto sobotu „proplujeme“ Tichým oceánem, jehož gigantická vodní plocha je rozlehlejší než všechny kontinenty dohromady. Z mnoha hledisek je výjimečným fenoménem, například osídlováním od sebe velmi vzdálených ostrovů před několika tisíci lety. Synonymem moderního umění s inspirací Tichomoří jsou nepochybně Gauguinovy Tahiťanky. Jaký magnetismus vábil tohoto malíře, že se vydal na tak odlehlá místa? I v literatuře se setkáváme s mimořádnými díly a reflexemi autorů, jako třeba Joseph Conrad nebo Somerset Maugham, kteří výstižně psali o osamělosti frustrovaných cizinců dlouhodobě žijících v „těchto smutných vodních tropech“ .
V tomto dílu navštívíme například Austrálii, Novou Guineu, Filipíny, Tchaj-wan, Velikonoční ostrov, Havaj, Tahiti. Se Stanislavem Slavickým rozmlouvá Kristina Žantovská.
Lit.: Žantovská, Kristina: Od obřadu k umění – Vietnam. In web ČRo 3 Vltava, září 2015 (článek). – Cit.: Cesty po významných regionech světa a jejich kulturně – religiózních projevech s kulturním antropologem Staškem Slavický.
Pořad, který má přiblížit duchovní tradice významných světových kultur a zemí, které je reprezentují, začal vznikat víc než před rokem. Cítili jsme potřebu, že bychom se měli zabývat mimoevropskými spirituálními proudy a ukázat, z jakých kořenů vycházejí a jak se promítají do kulturních tradic a umění, které je vždy a všude tím nejlepším diplomatem.
Netušili jsme, jak dramaticky se začne v důsledky války v Sýrii, Iráku a dalších konfliktů na Blízkém východě, proměňovat demografie světa a především Evropy.
Evropa je vystavena obrovskému přílivu imigrace z koutů světa, o kterých téměř nic neví. Obavy z přílivu „jiných lidí“ jsou o to větší, že pramení z neznalosti, předsudků a iracionálního strachu. Ideální živná půda pro pochybné pseudo-nacionalistické křiklouny vyvolávající xenofobní nálady.
Z jakých kultur ti lidé přicházejí? Jaké hodnoty a jakou víru vyznávají? Komponovaný pořad pod názvem Od obřadu k umění chce rozšířit naše povědomí o „myšlenkové bohatosti světa“, kulturních a duchovních tradicích různých a nevšedních míst ze všech světadílů. Pokusí se vytvořit jakousi pomyslnou spirituální mapu světa, která bude vykreslována i za pomoci autentických zvukových – hudebních ukázek, které provázejí religiózní rituály, jež byly předobrazy mnoha uměleckých podobenství a inspirovaly významné divadelní umělce po celém světě.
Autorem a hlavním aktérem projektu je kulturní antropolog a cestovatel, dr. Stašek Slavický, který jako spolupracovník prezidenta Václava Havla koncepčně připravoval jeho cesty do Asie a Latinské Ameriky, kde taky působil jako diplomat.
Pořad obohatí o zvukové záznamy a nahrávky jedinečného charakteru, většinou ze svého bohatého autentického archivu.
Desetidílné putování zahájíme ve Vietnamu. V Čechách žije početná, více než šedesátitisícová menšina, již zcela integrovaná do naší společnosti. Co ale o kulturních tradicích její domoviny víme? Existuje stále málo informací, přestože jsme si v letošním roce připomněli již 50. výročí vzájemných diplomatických vztahů.
V posledních dvou tisíciletích se na tomto území jihovýchodní Asie setkal buddhismus v konfuciánském a taoistickém duchu s hinduismem, což mělo velký vliv na tradiční umělecké formy zejména ve výtvarném umění, hudbě a divadle. Religiózní proudy se přitom obohacovaly o původní lidové animistické rituály, které vtiskly vietnamské kultuře mimořádnou originalitu. Téma Vietnamu jakožto křižovatky kultur v Asii nám umožní zmapovat i tradice a duchovní proudy dalších zemí tohoto kontinentu: Japonska, Indie a jihovýchodní Asie.
Poté podobným způsobem přiblížíme našim posluchačům kontinenty západní i východní Afriky, Latinské Ameriky a Blízkého východu, kde všude rovněž došlo k pozoruhodnému mísení původních religiózních a obřadních kultur a tradic s kontroverzním vstupem křesťanství během kolonializmu, což však také bylo silným impulzem pro vznik nových kulturně náboženských tradic a uměleckých forem. Ty se staly i silnou inspirací pro moderní umělecké a myšlenkové směry v Evropě a Severní Americe.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku