Ukrajinský MAČ (2015)
Radim Nejedlý. Dokument. Petr Minařík a Pavel Řehořík jsou literární nadšenci, kteří před 16 lety založili ve skromných podmínkách festival Měsíc autorského čtení. Ten se postupně rozrostl do 5 evropských měst. Letos byla čestným hostem festivalu Ukrajina – země která je nám velmi blízká, ale zároveň poměrně vzdálená. Dokument o festivalu natočil Radim Nejedlý. Technická spolupráce Přemysl Hnilička.
Hovoří Josef Zajíček, Robert Keprt, Petr Minařík, Pavel Řehořík, Oksana Zabužko, Jurij Andruchovyč, Sofia Andruchovyč, Andrij Bondar a Sergij Žadan.
Připravil ČRo Brno, natočeno červenec 2015. Premiéra 18. 10. 2015 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 40 min).
Lit.: Nejedlý, Radim: Ukrajinský MAČ. In web ČRo 2 Praha, říjen 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Měsíc autorského čtení je nepřehlédnutelný literární festival rozkročený mezi 5 evropskými městy. Letos se věnoval Ukrajině. Debata s autory nemohla vyhnout otázkám na současnou situaci země.
Nápad na měsíční literární festival se zrodil před 16 lety v hlavách nakladatelů Petra Minaříka a Pavla Řehoříka. Z Brna se postupně rozkročil do pěti evropských měst. Letos 31 dní s literaturou mohli strávit obyvatelé Brna, Ostravy, Košic, Lvova a Vratislavi.
Z ryze českého (respektive moravského) festivalu se postupně stal festival mezinárodní. Každoročně se tak dramaturgie zaměřuje na jednu z evropských zemí, jejíž autory festival představí.
Letos byla Čestným hostem Měsíce autorského čtení Ukrajina. Na cestu po pěti evropských městech se tak vydali autoři jako Oksana Zabužko nebo Jurij Andruchovyč. Ale také například „charkovský rebel“ Serhij Žadan, dcera Jurije Andruchovyče Sofija a její manžel Andrij Bondar.
Brněnská část Měsíce autorského čtení si za dobu své existence vybudovala pevnou diváckou základnu. S železnou pravidelností na festival chodí například vychovatel a „narcistní grafoman“ Josef Zajíček.
Složité otázky
V Huse na provázku ho můžete potkat každý festivalový den s holou hlavou a bločkem v ruce. Pozorně poslouchá a posléze klade spisovatelům mnohdy velmi složité otázky. Stejně pravidelně zaznívají otázky týkající se moravského národa z úst dalšího pravidelného návštěvníka.
Dokument Radima Nejedlého představí některé z postav spjatých s festivalem. Rozhovory s ukrajinskými autory, které jsme vyjmenovali výše, se nemohly vyhnout současné situaci na Ukrajině, kterou každý z nich vnímá ze své perspektivy. Jedno však mají společné: Nikomu z nich není osud Ukrajiny lhostejný.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku