Pro a proti – Alexandrovci (2015)

Je správné, že ruský soubor Alexandrovci vystoupil v Česku, navíc pod záštitou prezidenta Zemana? V pořadu Pro a proti se střetli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a historik Jan Urban. Moderuje Renata Kalenská.

Natočeno 2015. Premiéra 2. 11. 2015 (ČRo Plus, 9:30 h.). K poslechu zde.

Lit.: Kalenská, Renata – Čihák, Ondřej: Historik: Alexandrovci nejsou o vítězství ve válce, ale o diktatuře. In web ČRo Plus, listopad 2015 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V uplynulých dnech po České republice v zaplněných halách koncertoval ruský armádní sbor Alexandrovci. Část národa tleskala ve stoje, druhá část turné odsoudila. K souboru se připojili i někteří čeští umělci a především záštitu nad turné dal český prezident Miloš Zeman. S Rusy jsme tím prý oslavili 70. výročí konce 2. světové války.  Jsou Alexandrovci symbolem totalitní moci? Je v pořádku, že zde vystupuje sbor armády, která okupuje Krym? Nebo se má politika a kultura striktně oddělovat?  

„Trochu mě mrzí, že se do toho míchá politika,“ uvedl v pořadu Pro a proti tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.  Podle něj je české turné ruského armádního souboru spojeno se 70. výročím ukončení 2. světové války. „To je hlavní argument pro záštitu,“ zopakoval.  „Je to vhodný způsob připomenutí si konce války touto uměleckou formou,“ tvrdí mluvčí Hradu. 

Ten zvláště ocenil účast československých válečných veteránů na koncertech souborů i to, že Alexandrovci přišli zazpívat generálu Alexandru Beerovi do domova důchodců Hagibor. „Současné Rusko je zcela jiné Rusko než bylo to gorbačovské, brežněvovské, stalinské a leninské,“ vysvětlil Ovčáček.  Mluvčí je přesvědčen, že lidé, kteří dnes v souboru působí, se na žádných politických čistkách nepodíleli.  „Je to stejné, jako bychom se bavili o dirigentu Herbertu von Karajanovi,“ pokusil se o srovnání Jiří Ovčáček. 

Ovčáček: „Každý umělec má svoji historii, je třeba si ji uvědomovat, ale spojovat tento umělecký soubor s událostmi z roku 1968 je stejné, jako kdybychom tvrdili, že se nemůžeme setkávat s příslušníky polské armády, protože jejich předchůdci se také podíleli na okupaci Československa.“

Historik a publicista Jan Urban je přesvědčen, že „Alexandrovci nejsou nic jiného než politika, a to od roku 1928, kdy vznikli.“ 

Urban: „Současný ředitel souboru řekl v posledním rozhovoru pro oficiální stanici Hlas Ruska toto: existuje pro nás následující úkol, zlepšovat image našeho státu… když lidé tleskají umělcům v uniformě, pak tleskají Rusku a Ruské armádě, konec citace. To nemá s uměním nic společného.“

„Záštita českého prezidenta nad jejich propagandistickým turné není v pořádku. V pořádku není ani to, že Česká republika nemá dost páteře na to, aby je sem vůbec přestala pouštět,“ kritizoval novinář.  Alexandrovci mají v oficiálním názvu, že je soubor nositelem dvou vyznamenání Rudého praporu, připomněl Urban. 

„Řád Rudého praporu dostali v roce 1937 za nejhorších čistek, kdy sám Alexandrov obětoval část souboru, aby vydržel on sám,“ doplnil historik.  Nepřijatelné je podle odborníka především původní účel uměleckého tělesa a osoby spojené s jeho vznikem.  „Tento soubor vznikl na podporu a za podpory jednoho z nejhnusnějších lidí 20. století Josefa Stalina. Alexandrovci nejsou o vítězství ve válce, ale o diktatuře,“ upozornil na historické pozadí pěveckého sboru Jan Urban. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)