Rádio Retro – Šťastné a veselé III. (2015)

Připravil Tomáš Černý.

Uvádějí Zora Jandová a Tomáš Černý.

Natočeno 2015. Premiéra 6. 12. 2015 – 6. 1. 2016 (28 hod).

Lit.: Černý, Tomáš: Rádio Retro – Šťastné a veselé. In web ČRo, 6. 12. 2015 (článek). – Cit.:  Splněná přání Vlastimila Brodského, vánoční obrázky ze vzpomínek Karla Högera, štědrodenní veselou historku Miloše Kopeckého nebo třeba vánoční verše Jaroslava Seiferta a mnoho dalšího nabízí internetový stream Českého rozhlasu připravený speciálně pro letošní Vánoce. Od Mikuláše do Tří králů nadělujeme 28 hodin zvukových dokumentů, které se nedostaly do éteru desítky let a kterými vás provedou Zora Jandová a Tomáš Černý.

„Letošní šťastné a veselé Rádio Retro jsme oproti dvěma předchozím rokům koncipovali více jako příjemný vánoční rozhlas a méně jako muzeum zvukových exponátů z časů totality“ poodkrývá programové plány ředitel Centra vysílání ČRo Ondřej Kopa. „Až na drobné výjimky tu nenajdete dobové kuriozity jako například projev Antonína Zápotockého o Ježíškovi, který zestaral, narostly mu vousy a stal se z něj Děda Mráz. Rozhlasový archiv totiž nabízí spoustu nepolitických, velice vydařených, laskavých, přívětivých vánočních programů, s nimiž můžete zapomenout na všeobecný shon a dopřát si pomalé a úplně klidné svátky.“

Dramaturg Tomáš Černý a vedoucí Archivu ČRo Tomáš Bělohlávek vybrali nejen nahrávky hereckých vyprávění a vzpomínek, ale také řadu publicistických pořadů, ve kterých uslyšíte třeba zajímavosti o vánočních tradicích, hlas spisovatelky Marie Kubátové nebo dcery malíře Mikoláše Alše, popřípadě zpěváka Waldemara Matušku. Řadu posluchačů překvapí vánoční půlhodinka Pionýrské jitřenky z roku 1965, pro kterou Zdeněk Svěrák napsal původní písničkové texty. Svoje moderní Vánoce se značnou dávkou nadsázky líčí v roce 1969 Jiří Grossmann a Miloslav Šimek a vysloveně exkluzivní poklad archivu, jaký by se jinde než v Rádiu Retro nedal odvysílat, představuje kompletní čtyřhodinová nahrávka někdejšího Dobrého jitra, ve kterém si před Vánocemi v roce 1995 povídal Mirek Kovářík s Jiřím Reinsbergem z Týnského chrámu na Staroměstském náměstí v Praze.

Hudbu pouštíme z gramofonových desek 

„Nikdy mě nepřestane fascinovat invence a kreativita rozhlasových tvůrců ze šedesátých let, kdy se vysílala třeba kompozice kombinující reportážní záběry z předvánočních ulic s dodatečně natočenými hereckými hlasy“ smeká před nápady někdejších redaktorů Tomáš Černý a ještě zdůrazňuje: „Velkou pozornost věnujeme v letošním svátečním vysílání Rádia Retro také literárním pořadům s vánočními motivy českých autorů jako je Božena Němcová nebo Jen Neruda a budeme hrát vánoční hudbu z gramofonových desek! Přicházejí znovu do módy a Český rozhlas jich uchovává tisíce, tak proč nosit z archivu stále jen zvukové fólie nebo pásky.“ 

Rádio Retro – Šťastné a veselé vysílá od 6. prosince do 6. ledna na adrese rozhlas.cz, play.cz nebo v síti pozemního digitálního systému DAB. 

Obsah:

8:00
Babičko, povídej nepohádku (1964)
Nepohádky pro malé i velké připravila a uvádí Jana Kudrnová, režie Karel Weinlich. V reportážích hovoří děti s několika babičkami o jejich mládí a životních zážitcích a zkušenostech. Vypráví Božena Lehečková z Prahy, Marie Kršková a babička Šteflová z Domova důchodců v České Olešné, Marie Zdařilová z Kostelce u Gottwaldova, Ludmila Borůvková z Hořiček u České Skalice, Julie Buchtová ze Skalice na Slovensku, Štěpána Waltrová a Hermína Nebeská z Jesenice u Rakovníka. Vánoční pořad Pionýrské jitřenky.

8:36
Šťastné a veselé přeje Vlastimil Brodský (1995)
Pořad splněných zvukových přání. Z archivních nahrávek hovoří Jaroslava Adamová, Jan Werich, Jan Pivec, Rudolf Hrušínský, Jiří Voskovec, Vladimír Menšík a Martin Růžek. Připravil Michal Madry, hudbu vybral Jiří Váchal.

9:59
Naděje a zklamání – vánoční projevy Edvarda Beneše (1993)
Zamyšlení nad výročními projevy hlav států a zvukové ukázky z vybraných vánočních poselství druhého československého prezidenta z let 1937, 1945 a 1946. Připravili dr. Petr Příhoda a Jarmila Lakosilová. Režie Jiří Hraše. Průvodní slovo čte Richard Honzovič.

10:46
Hudba ze starých vánočních desek
Vinylové poklady z časů, kdy vysílání občas přeskakovalo.

10:57
Vánoční prskavky (1961)
O zážitcích na scéně i za scénou vyprávějí Rudolf Deyl st., Jaroslav Vojta, Eduard Kohout a Josef Beyvl. Dále účinkují Milan Mach, Jaromír Spal a Karel Richter. Režie Olga Valentová.

12:00
Hudba ze starých vánočních desek
Vinylové poklady z časů, kdy vysílání občas přeskakovalo.

12:10
Vánoce spisovatele Josefa Rybáka (1971)
Novinář a komunista Josef Rybák hovoří o odkazu Vánoc v díle klasiků české literatury, vzpomíná na Vánoce svého dětství a hovoří o svátcích během první světové války.

12:24
České Vánoce (1957)
Vybíráme z klenotů české vánoční literatury. Připravil Ivo Fischer. Vánoční motivy z díla Boženy Němcové, Jana Nerudy, Aloise Jiráska, Jaroslava Vrchlického a bratří Mrštíků v podání Václava Vydry, Růženy Naskové, Otylie Beníškové, Františka Smolíka a Zdeňka Štěpánka.

12:50
Vánoční ulička (1965)
Pořad Pionýrské jitřenky připravil Vladimír Príkazský, spolupracovaly Jitka Neumanová a Ladislava Kremličková. Režie Jan Berger, hudební spolupráce Ivan Štědrý. V reportážních záběrech hovoří děti ze ZDŠ Sázavská a Lvovská ulice v Praze. Původní písničkové texty napsal Zdeněk Svěrák, zpívají a hovoří Zdeněk Řehoř, Karel Štědrý, Naďa Urbánková a Václav Herclík. Hraje rytmická skupina Slávy Kunsta.

13:22
Hudba ze starých vánočních desek
Vinylové poklady z časů, kdy vysílání občas přeskakovalo.

13:29
Tři štědrovečerní návštěvy (1957)
Vánoční vzpomínky Karla Högra, skladatele Ilji Hurníka a malíře Maxe Švabinského. Karel Höger se zamýšlí nad významem vánočních svátků a vzpomíná na Vánoce svého dětství. Ilja Hurník vzpomíná na své dětské Vánoce ve Slezsku, kdy jako malý chlapec nepovažoval Vánoce za poklidné svátky, neboť hrál rodičům své první skladby. Max Švabinský vzpomíná, jak vyráběl betlém a doma neměli nikdy vánoční stromeček. Připravil Jan Wenig, hovoří Milan Friedl, režie Jiří Vasmut.

13:56
Miloš Kopecký: Nezapomenutelné vánoce (1960)
Historka o jednom předvánočním flámu, který měl nečekanou dohru.

14:04
J. Grossmann, M. Šimek: Moderní vánoce (1969)
Jak si představuje ideální svátky slavná autorská dvojice? Zpívají Luboš a Jana Svobodovi, Miroslav Paleček a Michal Janík. Režie Jan Fuchs.

14:28
Ten vánoční čas (1994)
Hudební zastavení Pavla Klikara a Jany Vašatové. Uvádějí nahrávky ansámblu Musica Antiqua Praha, které patří k nejcennějším v oboru staré hudby u nás.

16:00
Vánoce na více způsobů (1975)
Pořad pro 4. ročník ZŠ. Vánoce v literatuře, ale také v Brazílii, Sovětském svazu, Anglii, Americe. Vánoce mimo domov.

16:23
A léta běží… Jaromír Trejbal (1989)
Anabáze českého kuchaře v cizině. Předvánoční povídání o životě a práci kuchaře Jaromíra Trejbala, který dlouhá léta pobýval v cizině a několik let byl osobním kuchařem Vlasty Buriana. Připravila Dagmar Jáňová, režie Pavel Pecháček.

16:53
Šťastné a veselé Vánoce (1987)
Vyprávění a vzpomínání Vlasty Fabiánové plné svátečních melodií. Připravil Jiří Roll, hudbu vybral Vladimír Truc, režie Alena Hezinová.

17:52
Karel Šiktanc: Posádka na konci světa (1956)
Literární reportáž armádní redakce Čs. rozhlasu. V režii Františka Štěpánka čte o vánocích našich vojáků Otomar Krejča. Na klavír hraje Alois Paloušek.

18:23
Vánoční koledy spojenců (1942)
Pásmo z válečné produkce BBC. Setkání s koledníky z Polska, Francie a Československa.

18:39
… a neslyšet, jak míjí čas. (1988)
Vánoční zastavení se spisovatelkou Marií Kubátovou aneb Všechny cesty vedou domů. Ze vzácných zvukových záznamů hovoří Růžena Nasková, Eduard Kohout, Karel Plicka, Jan Slavíček, Zdeněk Štěpánek, Max Švabinský a další. Připravil Václav Cibula, režie Pavel Linhart.

20:00
Vánoční zamyšlení nad životní úrovní Čechoslováků (1969)

20:04
Dveře dokořán – pražské trhy (1981)
Na historii pražských zákoutí vzpomínají rodák z Uhelného trhu Antonín Mareš a pamětnice Bohumila Heřmanová. Účinkují Eva Klepáčová, Uršula Kluková, Marie Marešová, Luba Skořepová, Josef Patočka. Připravili Petra Pleskotová a Ota Nutz, režie Tomáš Jurásek.

20:42
Hudba ze starých vánočních desek
Vinylové poklady z časů, kdy vysílání občas přeskakovalo.

21:00
Vánoce u Alšů (1956)
Vánoční vyprávění Maryny Alšové o dětství v rodině slavného malíře.

21:10
Zadáno pro štědrovečerní náladu (1962)
Sto deset minut zábavné hudby, vyprávění a pozdravů, které přinášejí naši přední umělci. Připravili Bedřich Zelenka a Vladimír Rohlena, uvádí Jiří Šašek. Účinkují Jan Werich, Stanislav Neumann, Vlastimil Brodský a František Filipovský. Hudební spolupráce Vladimír Truc, režie Ludvík Pompe.

22:55
V lese malý stromek žil (1980)
Předvánoční pásmo o ochraně mladých lesních porostů. Připravila Dagmar Kousalová. Báseň Viléma Závady „Cestou v lese“ recituje Vilém Besser. Režie Zdeněk Štěrba.

23:25
Waldemar Matuška o Vánocích (1985)
Pořad z cyklu Co děláš, to dělej rád. Úvahy o svátečních vůních, o dopisech od posluchačů, ale také o Silvestru a novoročních předsevzetích. Hudební spolupráce Jiří Váchal. Režie Ivan Foustka.

0:00
Pásmo vánočních písní a koled (1949)
Sváteční nahrávky v podání vynikajících pěvců jako je Maria Tauberová a další. Biblické motivy a lidová inspirace. Pražský rozhlasový orchestr řídí František Dyk.

0:24
Vánoční svátky na palubách čs. lodí (1979)
Rozhovor reportéra Ilji Jenči s kapitány naší zaoceánské plavby. Kde všude budou lodi o Vánocích a jak je posádky oslavují.

0:31
Jan Zrzavý o Vánocích v Paříži (1960)
Slavný malíř se do města nad Seinou poprvé vypravil roku 1924 a opakovaně se tam vracel až do roku 1939. Trávil tam i několikery Vánoce ve společnosti dalších umělců. Jak na ně vzpomínal po více než třiceti letech?

0:36
Hudba ze starých vánočních desek
Vinylové poklady z časů, kdy vysílání občas přeskakovalo.

0:47
Melodie z mládí Františka Filipovského (1988)
Štědrovečerní setkání s národním umělcem. Připravil Boris Riegler, hudební spolupráce Vladimír Truc, režie Tomáš Kaucký.

1:33
Pokoj, lidé, budiž vám – pásmo o J. J. Rybovi (1988)
Pásmo o životě skladatele provázené jeho drobnými vánočními skladbami i úvahami kolem nich. Připravil Pavel Miňovský. Stereofonní scénář Antonín Němec a Markéta Jahodová, která má také režii. Účinkují Blanka Bohdanová, Sylva Sequensová, Vladimír Brabec, Jiří Holý a Petr Štěpánek.

3:03
O jednom starém řemesle – zvony a zvonaři (1983)
Literární kompozice z historie i současnosti našich zvonů a jejich zvonařů. O své práci vypravuje mistr zvonař Petr Rudolf Manoušek. Připravili Dušan Veselý a Milan Stibral. Účinkují Růžena Merunková, Eduard Cupák, Pavel Soukup a Karel Hlušička. Režie Jiří Horčička.

3:50
Vánoční verše Jaroslava Seiferta (1984)
Recitují Hana Kofránková a Luděk Munzar. Režie Josef Červinka.

4:00
Okénko lidových autorů a vypravěčů (1957)
Hodinka vzpomínek a vyprávění, lidových písniček a hudby. Připravila Anna Adamská, pořadem provází Milan Friedl, režie Jiří Vasmut.

4:57
Vánoce v dětském domově (1960)
Reportážní návštěva mezi dětmi z Mašťova u Podbořan. Připravili Vladimír Branislav a Pavel Tumlíř. Písně a klavírní improvizace Petr Eben. Půlhodinka redakce Pionýrské jitřenky.

5:30
Pro tebe, maminko… verše Vítězslava Nezvala (1962)
Sváteční chvilka poezie. Účinkuje Josef Červinka, režie Ludvík Pompe. Hudbu složil a orchestr řídí Vadim Petrov.

5:46
Zima v Hrusicích (1974)
O létech dětství z autorovy knížky „Kronika mého života“ čte Martin Růžek. Připravil Rudolf Matys, režie Petr Adler.

6:16
Písničky Jiřího Šlitra (1985)
Vzpomínání Miroslava Horníčka na život a práci kolegy a přítele, který odešel právě o Vánocích. Hudební spolupráce Vladimír Truc.

7:12
Anděl se jim ukázal (1993)
Andělské téma v české poezii. Připravili Vlasta Skalická a Rudolf Matys. Účinkují Ilona Svobodová, Rudolf Pellar a Radim Vašinka. Hudební spolupráce Petr Mandel, režie Hana Kofránková.

7:56
Dávná přání

8:00
Dobré jitro s Jiřím Reinsbergem (1995)
Katolického kněze z pražského chrámu Matky Boží před Týnem pozval do ranního programu někdejší stanice Praha 22. prosince 1995 moderátor Mirek Kovářík. Hudbu vybírá Jiří Dohnal. Unikátní záznam živého vysílání, který se dochoval v kompletní podobě i s písničkami a zprávami. Vzácný obraz doby a také svědectví o podobě předvánočního ranního vysílání Českého rozhlasu v polovině devadesátých let.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)