Před 25 lety : Prosinec 1990 – kompetenční noci (2015)
Kompetenční zákon – jde o změnu ústavního zákona o federaci z roku 1968 – ten by měl vymezit zodpovědnost vlád. Připravil Jan Sedmidubský.
Natočeno 2015. Premiéra 11. 12. 2015 (ČRo Plus, 20:10 h.; 27 min.) v cyklu Archiv Plus.
Lit.: Sedmidubský, Jan: Před 25 lety: Prosinec 1990 – kompetenční noci. In web ČRo Plus, prosinec 2015 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: 10. prosinec 1990 – československý parlament začíná projednávat jeden z nejdůležitějších polistopadových zákonů, takzvaný kompetenční zákon. Nešlo v pravém slova smyslu o novou legislativní normu, ale o novelu původního ústavního zákona o československé federaci z podzimu 1968. Ke koloritu doby patří, že přitom málem došlo k ústavní krizi a legislativnímu rozpadu státu.
Po čtyřech měsících klopotných jednání čeští a slovenští reprezentanti došli ke kompromisu. Načež byl federální parlament postaven do prazvláštní situace – měl v podstatě bez větších diskusí odhlasovat něco, co mu předložily oba národní parlamenty – Česká národní rada a Slovenská národní rada. Mnozí federální poslanci to nesli velmi těžce a v diskusi se proti tomu ohradili – komu by se chtělo sloužit jako mouřenín, který je po celou dobu odstaven od rozhodování, aby pak měl posloužit jako hlasovací mašina. To vše se navíc dělo v poměrném právním vzduchoprázdnu, protože například v Československu tehdy ještě neexistoval ústavní soud.
Ke koloritu doby patřilo několik věcí: To, že frustrovaný Václav Havel vystoupil před projednáváním zákona ve Federálním shromáždění s návrhy na rozšíření svých pravomocí, v čemž viděl jedinou možnost, jak dočasně zabránit podobným ústavním krizím alespoň do doby, než vznikne ústavní soud a bude přijata nová ústava.
Dále z dnešního hlediska nepřekvapí, že slovenský premiér Vladimír Mečiar hrál podle svého zvyku vabank a v předvečer hlasování veřejně v médiích napadl některé členy federální vlády (Klause, Vavrouška, Dlouhého) včetně jejího předsedy Mariána Čalfy. Důvod? Nepracují prý dobře ve prospěch Slovenska…
Samotná rozprava ve federálním parlamentu byla projednána v mírně emotivní atmosféře, v rozpravě padla řada zajímavých argumentů proti dělení kompetencí, počínaje geopolitickými (Evropa se bude sjednocovat a my se budeme čím dál víc dělit?!) a hospodářskými konče.
Pravdou bylo, že některé představy Slováků o funkčnosti společného státu, pokud by obsahoval například dvě přenosové soustavy nebo dvě společnosti pro transfer plynu a ropy, byly poněkud amatérské a z hlediska hospodářského fungování státu potenciálně dost problematické. A šlo pochopitelně o peníze – jak rozlišit, co se bude platit z federální kapsy a co z kapes národních?
Za to, že nakonec kompetenční story dopadla jakž takž uspokojivě, lze děkovat nadhledu tehdejších federální a české politické reprezentace.
Z toho, že před Vánocemi 1990 byl konečně, pokud jde o ty slavné „kompetencie“ , nastolen jakýs takýs klid, ovšem ještě nevyplývalo, že česko-slovenské spory jsou vyřešeny. Spíš naopak.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku