Americká kinematografie jako dílna velkých režisérů 1/20 (2015-2016)
Cyklus mapující zásadní jména tvůrců amerického filmu připravili Tomáš Pilát a Josef Vomáčka.
Hovoří Tomáš Pilát (1-20), Josef Vomáčka (1-20), Alice Aronová (1, 8, 11, 16, 19, 20), Jan Jaroš (2, 3, 7, 9-12, 14), Věroslav Hába (6), Martin Němec (7), Jan Foll (13, 14, 18) a Petr Stránský (17).
Natočeno 2015 – 2016. Premiéra 1. dílu 25. 1. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:20 h.) v cyklu Americký rok.
Premiéry 25. 1. – 29. 1., 1. 2. – 5. 2., 8. 2. – 12. 2., 15. 2. – 19. 2. 2016 (ČRo 3 Vltava, 15:20 h.) v cyklu Americký rok.
Obsah: 1. David Wark Griffith (10 min) – 2. Cecil Blount DeMille. – 3. Charlie Chaplin. – 4. Německo a Rakousko v Hollywoodu: Erich von Stroheim, Fritz Lang, Ernst Lubitsch, Josef von Sternberg, Wilhelm Dieterle, Georg Wilhelm Pabst. – 5. George Orson Welles. – 6. John Ford. – 7. Alfred Hitchcock. – 8. Čeští a slovenští režiséři v Americe. – 9. George Cukor. – 10. Stanley Kramer. – 11. Elia Kazan. – 12. Sydney Pollack. – 13. Stanley Kubrick. – 14. Mike Nichols. – 15. Robert Altman. – 16. Francis Ford Copolla. – 17. Woody Allen – 18. Steven Spielberg – 19. Tim Burton – 20. Quentin Tarantino, Jim Jarmusch.
Lit.: anonym: Americká kinematografie jako dílna velkých režisérů. In web ČRo 3 Vltava, leden 2016 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Cyklus mapující zásadní jména tvůrců amerického filmu připravili Tomáš Pilát a Josef Vomáčka. Z názvu je jasné, že nás zavádí do světa filmu. Samozřejmě, americká kinematografie se dá pojmout třeba i jako dílna velkých herců nebo producentů. Nebo jako připomínka velkých filmů. My jsme zvolili klíč režisérský.
Dvacet dílů pochopitelně nezmapuje celou bohatou historii kinematografie ve Spojených státech; snažili jsme se nicméně vypíchnout zásadní filmové tvůrce. U vědomí toho, že některým posluchačům bude chybět tohle, jiným zase ono jméno. Tak to prostě je. Náš rozhlasový cyklus si nedělá ambice být učebnicí dějin amerického filmu. Je to jakýsi útržkový náhled do nich. Výběr režisérů je náš, tedy subjektivní, ale samozřejmě doufáme, že se v něm s mnohými posluchači shodneme.
V prvních deseti částech jsme se dotkli samotných začátků: mluvili jsme o Davidu Warku Griffithovi či Cecilu B. deMilleovi. Připomněli jsme si Charlese Chaplina jako režiséra. A nechyběli ani pánové Welles, Ford či Hitchock.
Snažili jsme se připomenout i cizince, kteří tvořili americkou kinematografii, především Čechy, Rakušany a Němce. Českým tvůrcům byl věnován samostatný díl, stejně tak i filmařům pocházejícím z Německa a Rakouska. A že jich nebylo málo.
Ve druhé polovině seriálu se stále více blížíme k současnosti. Sydney Pollack, Stanley Kubrick, Robert Altman, Francis Ford Coppolla nebo Steven Spielberg – to jsou jména, která jsme nemohli vynechat. To samé platí i o miláčkovi českého publika Woodym Allenovi. A samozřejmě i o nevšedních filmařích Jimu Jarmuschovi, Quentinu Tarantinovi a Timu Burtonovi.
U všech jsme se zaměřili na jejich zásadní díla, ale přidáváme i nějaké ty zajímavosti ze zákulisí jejich práce a života. Vydatně nám v tom pomáhají naši „mluvčí“ – filmoví historici, publicisté či kritici Alice Aronová, Jan Foll, Petr Stránský a Jan Jaroš. Už jenom je poslouchat pro nás byl velký zážitek. To nejzajímavější z jejich povídání jsme se snažili zprostředkovat našim posluchačům.
Dozvíme se tak, že Kubrick byl i zdatným a úspěšným fotografem, že Burton začínal jako výtvarník a animátor, dozvíme se i o Jarmuschově spolupráci se známým hudebníkem Neilem Youngem a taky o tom, jak moc osobní byl pro Allena film Manželé a manželky. Do každé části cyklu jsme pak „vpašovali“ i malý kousek hudby z filmu toho kterého režiséra.
Lit.: Pilát, Tomáš – Vomáčka, Josef: Vltavské pohledy na americký film. In Týdeník Rozhlas 5/2016 (článek).
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku