Co dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi (2016)

Martin Groman a Tomáš Černý. Autoři se vydali do hlubin archivů a vzpomínek pamětníků pátrat, co všechno nového se dá zjistit o Ferdinandu Peroutkovi, aby to stačilo na pořad,který by byl skutečně objevný. Nalezli nejen zatím nevysílané nahrávky pamětníků, ale také dosud nepřístupné a neznámé torzo Peroutkova osobního archivu.

Natočeno 2016. Premiéra 21. 2. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.; 40 min.). Repríza 22. 5. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.).

Pozn.: Na dokument navázal pořad Co ještě dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi (2016).

Lit.: Groman, Martin – Černý, Tomáš: Co dáme do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi. In web ČRo 2 Praha, únor 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hitler, Zeman, gentleman… Podle autorů dokumentu je jediným pojmem, který v současnosti Ferdinanda Peroutku definuje, pojem „hledání“. A tak se rozhodli, že také budou hledat. Co nového, neznámého, co neprovařeného by se dalo najít. Co si třeba o Peroutkovi myslelo gestapo?

Zadání znělo jasně: Dokument o Ferdinandu Peroutkovi. Ale jak ho udělat, aby to byl opravdu dokument? Tedy zachycení děje. A ne jen přednáška a slovníkové heslo. Jak se vyhnout klasickému modelu mluvících hlav pamětníků a deklamovaných ukázek z mistrova díla?

Redaktor Tomáš Černý a publicista Martin Groman, kteří toto zadání dostali, si nakonec řekli, že pojmem, který se se jménem Ferdinanda Peroutky spojil v posledních měsících (kromě slov Hitler a gentleman) je hledání. A tak začali hledat. Něco nového, neznámého, neprovařeného. 

Zatím neprostudovaný archiv

Epizodu po epizodě, po jednotlivých Peroutkových životních etapách si tak skládali životní příběh tohoto předního českého novináře. Nejen stěžejní momenty (vznik republiky, Přítomnost, Budování státu, koncentrační tábor, exil). Ale taky drobnosti, detaily, střípky i nějaké ty privátní momenty.

Výhodou bylo, že Martin Groman měl právě v době vzniku tohoto dokumentu u sebe na chalupě uložený soukromý archiv Peroutkovy třetí ženy Slávky, který měl následně předat do Památníku Karla Čapka. Čeká tam na své objevení neznámý text nebo jiný poklad?

Protokoly gestapa

Je tu Peroutkova korespondence, jeho poznámky, archivní prameny. Ale taky třeba soukromé nahrávky nebo vzpomínky pamětníků, které si v minulosti Martin Groman natočil. Autoři se vydali taky po stopách Peroutkových gymnaziálních let. A sledovali, jaký byl Peroutka třeba jako student.

Nebo zalistovali v protokolu gestapa z roku 1944, který dává jasně najevo, co si o velkém českém demokratovi nacisté skutečně mysleli. U toho všeho natáčeli, co všechno dát do pořadu o Ferdinandu Peroutkovi. Drželi se při tom jeho vlastních slov: „Já budu trochu tvrdohlavý a budu se chtít dostat věcem na kloub.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)