Industriální vertikály – a ti, kteří po nich lezou (2016)
Josef Haba. Dokument. Subkultura lidí, které lákají výšky, sahá od vysokoškolských pedagogů přes umělce až po dělníky. Je to životní styl, sběratelství, nebo ještě něco jiného? Zvukový mistr Roman Špála a Radim Dlesk. Dramaturgie a režijní spolupráce Brit Jensen.
Účinkují komínáři ze Svazu českých komínářů. Hovoří debutující autor Josef Haba, uvádí Brit Jensen.
Natočeno 2016. Premiéra 13. 4. 2016 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.). Repríza 24. 5. 2017 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.); 2. 5. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h).
Lit.: Haba, Josef: Industriální vertikály – a ti, co po nich lezou. In Týdeník Rozhlas 15/2016 (článek). – Cit.: Projíždí-li člověk českou krajinou, nemůže mu při troše pozornosti uniknout přítomnost vysokých cihlových či železobetonových komínů.
Rozhodně ne každý tyto vertikály vnímá kladně. Ba naopak, čmoudící komín je dnes chápán spíše jako něco přežilého, co v našem prostředí nemá místo. Jsou ale tací, co hodnoty těchto staveb dokážou ocenit. Komíny mají rádi, obdivují je a staly se pro ně každodenní zábavou. Říkají si komínáři. A právě do jejich světa se vydává další z Radiodokumentů na stanici Vltava.
Byl rok 1981, v tehdejším socialistickém Československu nebylo příliš zábavy, která by uspokojovala mladistvé plné elánu. Vznikl prostý nápad: vylézt na tovární komín. Výstup na takovouto konstrukci je sám o sobě velký zážitek, není proto divu, že akce byla brzy zopakována. V průběhu let tato myšlenka postupně strhávala čím dál více lidí a kromě samotného zážitku z výšek byli další jedinci přitahováni i jistou formou recese, kterou se „komínolezci“ prezentovali.
Vznikl Svaz českých komínářů, který sdružuje jednotlivé lezce, a dnes se tato záliba stala téměř masovou záležitostí. Vytvořena byla pravidla i etický kodex. Z původně exhibicionistického počínání se začala stávat činnost bohulibější, především v systematické evidenci těchto staveb na našem území i ve světě. V neposlední řadě také v poukazování na zapomenuté hodnoty těchto často krásných a architektonicky nebo alespoň historicky cenných staveb. Touha komínářů je ale nadále především po komínech lézt.
Jak ale můžou lézt, když komíny jsou často ukryty ve střežených elektrárnách nebo za vysokými ostnatými ploty v areálech továren a správci i majitelé těchto provozů nemají důvod je na své komíny pouštět? Dokument Industriální vertikály – a ti, co po nich lezou se pokouší blíže nahlédnout do tohoto světově ojedinělého společenství. Zachycuje atmosféru zdolávání komínů včetně nočního plížení průmyslovými areály, což bývá s pokořením komínu často spjato.
Z původně exhibicionistického počínání se stala užitečná činnost. Komínáři dnes systematicky evidují komíny na našem území i ve světě a poukazují na architektonicky cenné stavby.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku