Folklór, politika a sex (2016)

Folklor, politika a sex. Jak vypadal aprílový humor v časech reálného socialismu? Poslechněte si jedinečné archivní záznamy. Připravil Pavel Hlavatý.

Natočeno 2016. Premiéra 1. 4. 2016 (ČRo Plus, 20:10 h.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 29. 3. 2018 (ČRo Plus, 20:05 h.); 30. 3. 2018 (ČRo Plus, 12:33 h). K poslechu zde nebo zde.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Aprílový humor v časech reálného socialismu. In web ČRo Plus, duben 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Zlatou érou rozhlasových aprílových pořadů byla šedesátá léta. V pořadu uslyšíte: Miroslav Horníček jako lidový vypravěč…

Aprílové žertíky spojené s 1. dubnem mají u nás – a to i mediálně – zakořeněnou tradici. Přestože tato tradice platí i pro 30. dubna, není toto datum v dnešní době s aprílem téměř vůbec spojováno.

V rozhlasovém archivu se nám nepodařilo dohledat žádné aprílové pořady z padesátých let, doba byla možná příliš vážná a odvysílané aprílové estrády se zřejmě nezaznamenávaly. Zato se dochovalo něco jiného – v duchu řízeného návratu tohoto období k folklóru, který skutečně autentickému folklóru více ublížil, než prospěl, se nachází v rozhlasovém archivu záznam aprílových zvyků, šprýmů a písní z Chodska. Nahrávka je minimálně zajímavá a ukázka z ní si uslyšíte v pořadu. 

Folklór, politika a sex

Zlatou érou rozhlasových aprílových pořadů byla šedesátá léta, a to konkrétně do roku 1967 (v krizovém období byly zřejmě jiné starosti). Právě z nich pochází většina našich ukázek: Miroslav Horníček jako lidový vypravěč, část méně známé scénky s Lipského Hlustvisihákem, parodie na aparátní politické projevy, nezbytné perličky ze školních úloh, opatrná společenská satira, a také roztomilé reklamní parodie na dobové písně. Nevešly se delší scénky, samostatné písňové parodie i některé skeče, příliš svázané se svou dobou.

Šedivé normalizační bezčasí bylo v tomto ohledu daleko střídmější a kromě několika retro výběrů (buď ze starších pořadů obecně nebo z aprílové tvorby šedesátých let) se k tématu samotnému nezachovalo z této doby mnoho podstatného. Přitom tištěná média – např. některé deníky – otiskovala v tento den nejrůznější, více či méně podařené žerty a mystifikace. Ovšem jeden blíže nedatovaný záznam v rozhlasovém archivu nás přesto zaujal a do našeho pořadu byl zařazen.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)