Pro a proti – Návštěva čínského prezidenta (2016)
Připomněly postupy policie proti demonstrujícím proti čínské návštěvě totalitní metody? Hosty byli hudebník a bývalý politik Michael Kocáb a poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Připravila a moderuje Renata Kalenská.
Natočeno 2016. Premiéra 21. 4. 2016 (ČRo Plus, 9:35 h).
Lit.: Kalenská, Renata – Čihák, Ondřej: Tohle nikdo 26 let po revoluci nečekal, říká Kocáb o zásahu policie proti Hradčanské demonstraci. In web ČRo Plus, 21. 4. 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Několik osobností v čele s bývalými ministry podalo kvůli průběhu návštěvy čínského prezidenta žalobu na stát. Podle iniciátorů policie porušovala ústavní a lidská práva a akademické svobody. Naopak velmi spokojený s postupem policie je český prezident.
Měl Miloš Zeman se svou pochvalou policejním důstojníkům počkat až na výsledky šetření? A skutečně návštěva čínského prezidenta připomínala návrat k totalitě?
Připomněly postupy policie proti demonstrujícím proti čínské návštěvě totalitní metody? Hosty Renaty Kalenské byli hudebník a bývalý politik Michael Kocáb a poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM).
„Chování české policie bylo téměř skandální,“ uvedl v pořadu Pro a proti hudebník a bývalý politik Michael Kocáb.
Podle něj určité mantinely sice překročeny nebyly, ale přeci jen se vrátil onen represivní postup z období Palachova týdne, kdy česká veřejná bezpečnost vážně zabraňovala našim lidem vyjádřit svůj názor.
„Ovšem to bylo v období socialismu, a nikdo neočekával, že se něco takového může objevit 26 let po revoluci,“ dodal hudebník.
Ten je přesvědčen, že policie stranila evidentně „čínským agresorům“. „Byla ochotna vystoupit v zakukleném stavu proti takovým lidem jako je Ivan Havel, Dáša Havlová, poslanec Kalousek a proti dalším osobnostem.“
Shromáždění na Hradčanském náměstí bylo řádné ohlášené, připomněl Kocáb. „Nebylo zakázáno, navíc prezidenti nebyli v té chvíli na místě, takže nedošlo k žádnému ohrožení.“
„To byla policejní svévole a právě proto podáváme žalobu ke správnímu soudu a ústavní stížnost, aby orgány rozhodly, jestli policie postupovala v souladu nebo v nesouladu s naším zákonodárstvím a Ústavou. Jsme přesvědčeni jednoznačně, že nepostupovala.“
Kocáb: „Jeden z důstojníků prozradil, a to by vás mělo zneklidňovat pane Ondráčku, že tento příkaz dostali z Hradu přímo od pana Mynáře. Mělo by vás zneklidňovat, jestli policie, kterou tak milujete a které navrhujete, aby nekriticky naslouchala jakýkoli příkaz, jestli není povelována někým, kdo na to vůbec nemá žádné právo.“
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) upozornil, že policie byla, je a bude represivní orgán, který plní úkoly dané zákonem o policii.
Ondráček: „U vás to vždycky funguje tak, že policii a ostatní bezpečnostní sbory používáte jako fackovací panáky. Policie provede zákrok, a je to špatně, policie neprovede zákrok, a je to špatně. Policie provedla zákon v rozsahu určeném nadřízenými složkami v souladu se zákonem o policii, a pokud se domníváte, že to bylo zbytečně široké nebo byla porušena vaše základní lidská práva, máte právo se obrátit na soud, což jste zřejmě učinili.“
„Pokud dojde k názoru, že má dojít k zákroku, tak policie zákrok provádí, a je úplně jedno, jestli proti cizincům, občanům České republiky nebo proti tzv. známým osobnostem, které na daném místě jsou.“
Policie, stejně jako dřívější SNB, má v podstatě stále ty samé úkoly, tvrdí poslanec. „Akorát některé věci byly upřesněny.“
„Když by se pan Kocáb podíval dále do Ústavy, tak by zjistil, že právo shromažďovací lze omezit zákonem v případě ochrany veřejného pořádku, zdraví, majetku popřípadě pro bezpečnost státu.“
Policisté sice zakročovali proti demonstrantům, ale měli zavřený prostor, a do něj na základě pokynů, který jim byl dán, nevpouštěli osoby, vysvětlil Ondráček. „Postupovali podle zákona o polici, který jim takovou pravomoc dává a postupovali správně,“ zopakoval politik.
Ten nechává rozhodnutí na nezávislých soudech. „Ty ať posoudí, jestli policie takto může zasahovat, nebo ne.“
Informaci o příkazu z Hradu k zásahu policie poslanec zpochybnil.
„Nevím, do jaké míry byl tento důstojník informován o tom, co bylo nebo nebylo. Vycházím z vyjádření policejního prezidia a z tiskové konference, která k dané věci byla,“ shrnul Zdeněk Ondráček.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku