Akce starožitnost (2016)
Třiadvacátý díl z cyklu Historie českého zločinu. Čtyřicet let ležel unikátní poklad v tajném úkrytu, ale nakonec šlo o hodiny. Přestože nebyl nikdo odsouzen, byl to případ století. Pátrání po památce obrovské hodnoty, kterého se ujal tým kriminalistů pod vedením Františka Maryšky, vešlo do dějin světové kriminalistiky. Pro cyklus Historie českého zločinu případ zpracovala Bronislava Janečková. Námět a odborná spolupráce Emil Hruška. Scénář Bronislava Janečková a Emil Hruška. Režie Dimitrij Dudík. Zvuk Petr Šplíchal.
Účinkují Marek Holý, Zdeněk Maryška, Ivan Řezáč, Miroslav Táborský, Martina Delišová, Jiří Štěpnička, Ladislav Frej
Natočeno 2016. Premiéra 8. 6. 2016 (ČRo 2 Praha, 18:30 h) v cyklu Historie českého zločinu. Repríza 6. 7. 2017 (ČRo Plus, 3:33 h.); 26. 8. 2017 (ČRo 2 Praha, 15:30 h); 30. 8. 2017 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.).
Pozn.: Historie českého zločinu popíše unikátní nález na zámku Bečov z roku 1985. Objevili tam relikviář svatého Maura. Unikátní poklad ležel v tajném úkrytu čtyřicet let. Přestože nebyl žádný pachatel odsouzen, byl to případ století. (anotace)
Lit.: Janečková, Bronislav – Taud, Rostislav – Hruška, Emil: Akce starožitnost: Kriminalisté na stopě pokladu ukrytého za nacistické okupace. In web ČRo 2 Praha, 30. 8. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Žádný zločin, žádný pachatel. Přesto pátrání po historické památce nevyčíslitelné hodnoty vstoupilo do dějin české kriminalistiky a stalo se v polovině 80. let 20. století světovou událostí.
Všechno začalo v červnu 1984, když československému velvyslanci ve Vídni nabídl Danny Douglas zvláštní obchod: pokud mu stát umožní pátrat na území Československa po ukrytém pokladu po nacistech a starožitnost pak vyvézt ze země, zaplatí pět milionů rakouských šilinků.
Ministerstva se nestarají
Naše úřady reagovaly rozpačitě, případ si čtyři měsíce přehazovaly. Nakonec ministerstvo vnitra pověřilo specializovaný odbor objasňování kriminálních případů obtížně zařaditelných podle zákona. Pátrání se ujali kapitáni Josef Čmolík a Miroslav Dvorský a major František Maryška.
Od října 1984 se případ odvíjel ve dvou rovinách: jednak se jednalo s Douglasem o podmínkách, paralelně probíhalo tajné pátrání. Kriminalisté se jednání s Douglasem účastnili inkognito. Podařilo se třeba zjistit, že předmět býval známý, že na něj existuje kupní smlouva ze 13. století nebo že by dnes měl být ukrytý asi 100 km od Norimberka.
Rok marného pátrání
Pátrali v archivech. Rok úředníci oddalovali podpis smlouvy s Douglasem. Všechno marné. Smlouva se měla podepsat v listopadu 1985 v Karlových Varech. Místo vybral sám Douglas a to kriminalisty přimělo pátrat v okolí. Jedním z možných míst byl i Bečov, sídlo rodu Beaufort-Spontin.
Hraniční kontrola potvrdila, že v lednu 1985 na jeden den překročil hranice u Rozvadova Max von Croy, zeť Beaufort-Spontina. Archivářka pak v knize Antona Gnirsche Topografie uměleckých památek v Československu našla, že by se na zámku Bečov měla nacházet románská skříňka na relikvie sv. Maura.
Nález století
Šlo o čas. Kriminalisté s týmem hledačů s krumpáči a detektory kovů vyjeli na Bečov. Hledalo se venku i uvnitř. Objev byl učiněn 5. listopadu večer. Do podpisu smlouvy s Douglasem už moc nezbývalo. Relikviář sv. Maura byl označen za nález století.
Přečtěte si pábitelské vzpomínky na nález od majora Františka Maryšky!
Hledání relikviáře bylo pro kriminalisty mimořádným případem. Nikdo nebyl zatčen, nikdo nebyl odsouzen. Ale na konci zůstala nádherná památka. Zločinem by bylo nechat ji za souhlasu ministerských úředníků vyvézt ze země za zlomek její skutečné hodnoty.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku